اپلیکیشن E-Devlet دولت الکترونیک ترکیه

دولت الکترونیک ترکیه E Devlet

E Devlet چیست

با توسعه فناوری اطلاعات، دولت‌ها با انتقال برخی از خدمات خود به محیط الکترونیکی، با روند نوآوری همگام شده و راحتی و آسایش را برای شهروندان خود به ارمغان آورده‌‌اند. اپلیکیشن E-Devlet شهروندان ترکیه را قادر می‌سازد تا به خدمات ارائه شده توسط نهادهای دولتی به شیوه‌ای سریع و قابل اعتماد دسترسی داشته باشند. اتباع خارجی مقیم ترکیه نیز می‌توانند با اخذ تابعیت ترکیه و یا اقامت موقت در آن برای کسب و کار، با دریافت رمز دولت الکترونیک از این خدمات بهره‌مند شوند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با ضمن آشنایی با اپلیکیشن دولت الکترونیک ترکیه، خدمات ارائه شده توسط آن را مورد بررسی قرار دهیم.

دولت الکترونیک ترکیه E Devlet

آشنایی با دولت الکترونیک E-Devlet

خدمات دولت الکترونیک در ترکیه (E-Devlet Kapısı) همچون دروازه ای در دولت الکترونیک است که به واسطه یک سیستم تحت وب، اطلاعات مورد نیاز شهروندان را ارائه می‌دهد. به عبارتی یکی از مهم‌ترین اهداف دولت الکترونیک در ترکیه، آن است که با توجه به نیاز کاربران، خدمات دولتی بصورت یکپارچه و با امنیت بالا، در یک نقطه مشترک گرد هم آمده و کاربران بتوانند به سرعت و سهولت هرچه تمام‌تر از آن استفاده کنند. به همین دلیل است که دولت ترکیه تلاش کرده تا با ارائه برنامه‌ای کاربردی، تمامی خدمات دولتی را با کیفیتی بالا، بی‌وقفه و سریع در اختیار شهروندان خود قرار دهد.

در واقع تلاش دولت الکترونیک (E-Government)، ارائه خدمات دولتی به شهروندان است که در یک محیط الکترونیکی انجام می‌شود. خدمات ارائه شده در دولت الکترونیکی، جایگزین مراحل پیچیده‌ اداری و کاغذ بازی های قدیمی شده است. این دولت تلاش می‌کند تا بواسطه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بکارگیری آن، خدمات خود را بصورت کاملاً کاربردی در اختیار کلیه مؤسسات دولتی و خصوصی قرار داده و به راحتی در دسترس اقشار مختلف جامعه قرار گیرد. به همین دلیل، تمام سعی دولت ترکیه بر آنست تا با گسترش خدمات خود، به ایجاد ساختاری بهتر و کارآمد در جامعه بپردازد. به عبارتی دولت الکترونیک (E-Devlet)، بیش از آن که بر روی الکترونیکی کردن (E) خدماتش تمرکز کند، بر روی دولت (Devlet) متمرکز شده تا بتواند به عنوان یک نهاد خدمتگزار در دسترس همگان قرار داشته باشد.

سرویس E-Devlet برای اتباع خارجی و شرایط بهره مندی از آن

آن دسته از اتباع خارجی که تصمیم به زندگی در کشور ترکیه را دارند، می‌بایست برای اقامت در این کشور پس از گذشت دوره 90 روزه ویزای خود، اقامت یا اجازه کار دریافت کنند. اتباع خارجی قبل از مهاجرت به ترکیه باید با استفاده از مدارک درخواستی کنسولگری های ترکیه در کشورشان برای دریافت مجوز کار اقدام کنند. پس از ثبت اولین درخواست، ظرف مدت 10 روز می‌بایست درخواست آنلاین خود را از طریق پورتال دولت الکترونیک ترکیه، به وزارت کار و تأمین اجتماعی ارسال کنند.

درخواست اجازه اقامت از طریق سامانه اقامت الکترونیکی اداره کل مدیریت مهاجرت نیز قابل انجام است. پس از درخواست آنلاین، اتباع خارجی باید مدارک مورد نیاز را به اداره کل مدیریت مهاجرت محلی خود ارسال کنند.

برای این که اتباع خارجی بتوانند از خدمات اپلیکیشن دولت الکترونیک ترکیه در جمهوری ترکیه بهره‌مند شوند، ابتدا باید آدرس اقامت معتبری داشته باشند. اتباع خارجی می‌توانند با رمز عبوری که از شعب PTT دریافت می‌کنند، وارد درگاه اینترنتی ای دولت شوند. گزینه زبان انگلیسی نیز برای آن دسته از اتباع خارجی که به زبان ترکی مسلط نیستند، در دسترس است. علاوه‌بر این، اتباع خارجی که از قبل در بانک افتتاح حساب انجام داده‌اند، می‌توانند بدون مراجعه به شعب PTT ترکیه، تراکنش‌های بانکی خود را از طریق E-Devlet انجام دهند.

خدمات اپلیکیشن E Devlet

خدمات اپلیکیشن E-Devlet

اپلیکیشن e devlet یک برنامه کاربردی است که بواسطه دولت ترکیه ارائه شده و برای کاربران و شهروندان کشور ترکیه، امکان دسترسی آسان و سریع به خدمات دولتی را فراهم می‌کند. از جمله خدمات ارائه شده توسط این برنامه کاربردی دولتی به شهروندان جمهوری ترکیه، دارندگان کارت آبی و آن دسته از اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت و شماره شناسایی خارجی هستند عبارتند از:

 • امکان رجیستر کردن موبایل در ترکیه (تمام تلفن‌های همراه که از ایران یا سایر نقاط جهان به ترکیه آورده می‌شوند، پس از گذشت مدت زمان 90 روز، نیاز به رجیستر کردن پیدا می‌کنند)
 • خدمات اطلاعاتی و الکترونیکی یکپارچه
 • استعلام گواهینامه رانندگی و رانندگی در ترکیه
 • پیگیری روند اجرای انواع پرونده‌های قضایی در کشور ترکیه و استعلام سابقه کیفری و جنایی
 • دریافت برگه مربوط به عدم سوء پیشینه
 • پرداخت انواع فیش‌های مالیاتی از جمله عوارض جاده‌ای به منظور تردد، مالیات سالانه اتومبیل و …
 • خدمات مربوط به تأیید اسناد و اشتراک‌گذاری اطلاعات بین مؤسسات عمومی و استعلام اطلاعات سند
 • محاسبه قیمت ارز در ترکیه و نمایش آن بصورت آنلاین
 • اطلاعیه مربوط تغییر آدرس در اداره نفوس ترکیه و یا دریافت آدرس ثبت شده
 • میانبر به نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی و رسیدگی با وضعیت تابعیت در ترکیه
 • دسترسی به سامانه تأمین اجتماعی و خدمات بهداشت و درمان
 • نظارت بر ساعات کار و اطلاع از بدهی‌های مالیاتی مربوط به کسب و کار
 • HGS و OGS: استعلام اطلاعات پاس یا سیستم عبور خودکار (OGS) و اطلاعات حساب سیستم عبور سریع (HGS)
 • دسترسی به لیست تلفن‌های همراه تحت نام شما
 • ثبت IMEI برای تلفن‌های همراه فروخته شده در خارج از کشور
 • ارائه درخواست به آژانس کاریابی ترکیه برای یافتن یک کار مناسب
 • دریافت اطلاعات مربوط به زمین‌های کشاورزی
 • ثبت‌نام دانشجویان و پیگیری امور مربوطه در دانشگاه‌ها

برای ثبت‌نام در این اپلیکیشن می‌توانید با در دست داشتن پاسپورت یا کارت کیملیک ترکیه، به یکی از شعب اداره پست ملی ترکیه (PTT) مراجعه و با پرداخت 2 تا 5 لیر، کد مربوطه را دریافت کنید یا از طریق سایت دولت الکترونیک ترکیه به نشانی https://www.turkiye.gov.tr/ و دریافت امضای الکترونیک، در این برنامه ثبت‌نام کنید. برای دریافت امضای الکترونیک، می‌بایست در ابتدا با اپراتوری که از آن سرویس و خدمات دریافت می‌کنید، تماس گرفته و پس از هماهنگی‌های مربوطه، مراحل مورد درخواست را انجام دهید. پس از آن که کد یا رمز مربوطه را دریافت و در اپلیکیشن ثبت‌نام کردید، می‌توانید هم به واسطه خود نرم‌افزار و هم از طریق مرورگر، با وارد کردن شماره کاربری و رمز ورود، به پنل E-Devlet دسترسی پیدا کرده و امور مربوطه را به راحتی انجام دهید.

ویژگی‌های مهم و کلیدی اپلیکیشن E-Devlet

 1. اگر به تلفن هوشمند دسترسی ندارید، می‌توانید به جای استفاده از دستگاه‌های اندروید و آی‌اواس، از وب ‌سایت turkiye.gov.tr استفاده نمایید.
 2. دستگاه‌های اندروید می‌توانند بصورت رایگان این برنامه را دانلود و مورد استفاده قرار دهند.
 3. تمامی موتورهای موجود در Virus Total این برنامه را ایمن و بدون ضرر تشخیص داده‌اند.
 4. کلیه اسناد ایجاد شده در پورتال E-Devlet دارای گواهینامه و امضای الکترونیکی بوده و در قالب بارکد نمایش داده می‌شود که در تمامی تراکنش‌های رسمی معتبر است.

دریافت رمز دولت الکترونیکی ترکیه

شرایط دریافت رمز خدمات الکترونیکی در کشور ترکیه

 • داشتن ۱۵ سال تمام (برای شهروندان ترکیه)
 • داشتن کارت آبی (ماوی کارت) و کارت شناسایی عکس دار دارای شماره ملی (برای اتباع خارجی)
 • همچنین با ارائه کارت شناسایی، سند ازدواج، گذرنامه، گواهینامه، کارت شناسایی وکالت، کارت آبی، مجوز اقامت، کارت‌های شناسایی قضات و دادستان، مجوز کار معتبری که مهلت آن به پایان نرسیده، می‌توان نسبت به دریافت رمز خدمات الکترونیکی در کشور ترکیه اقدام کرد.

براین اساس افراد واجد شرایط می‌توانند شخصاً یا به واسطه یک وکیل، رمز دولت الکترونیک خود را دریافت نمایند. به علاوه، آن دست از افرادی که به واسطه رأی دادگاه برای آن‌ها یک نماینده قانونی تعیین می‌شود، می‌توانند به واسطه آن نماینده رمز دولت الکترونیک خود را دریافت کنند. سایر افرادی که جزء موارد ذکر شده نیستند، امکان دریافت چنین رمزی را نخواهند داشت.

دانلود آخرین نسخه اپلیکیشن E-Devlet

اپلیکیشن E-Devlet که جزو اپلیکیشن های کاربردی ترکیه است برای هر دو سیستم عامل اندروید (Android) و آ‌ی‌او‌اس (iOS) موجود است. شما می‌توانید به منظور دریافت آخرین نسخه از این اپلیکیشن به فروشگاه‌های گوگل‌پلی (Google Play) و اَپل (Apple) مراجعه کرده و نسخه به‌روز شده آن را دانلود و نصب کنید تا صفحه دسترسی مربوط به برنامه برایتان باز شود.

سخن پایانی

در این مطلب با اپلیکیشن E-Devlet آشنا شده و دانستیم برنامه‌ای کاربردی است که توسط دولت جمهوری ترکیه به منظور کاهش کاغذ بازی های مرسوم و جلوگیری از اتلاف وقت مردم ارائه شده است. این پلتفرم به واسطه سیستم عامل اندروید و آی‌اواس و وب‌سایت قابل دسترسی است. در ادامه نیز به بررسی شرایط دریافت رمز دولت الکترونیک ترکیه و خدمات ارائه شده توسط آن پرداختیم.

سوالات متداول

هدف اصلی دولت الکترونیک در ترکیه چیست؟

مهم‌ترین هداف دولت الکترونیک در ترکیه، آنست که با توجه به نیاز کاربران، خدمات دولتی بصورت یکپارچه و با امنیت بالا، در یک نقطه مشترک گرد هم آمده و کاربران بتوانند به سرعت و سهولت هرچه تمام‌تر از آن استفاده کنند.

به چه طریقی می توان در اپلیکیشن E-Devlet ثبت‌نام کرد؟

برای ثبت‌نام در این اپلیکیشن می‌توانید با در دست داشتن پاسپورت یا کارت کیملیک ترکیه، به یکی از شعب اداره پست ملی ترکیه (PTT) مراجعه و با پرداخت 2 تا 5 لیر، کد مربوطه را دریافت کنید یا از طریق سایت دولت الکترونیک ترکیه به نشانی https://www.turkiye.gov.tr/ و دریافت امضای الکترونیک، در این برنامه ثبت‌نام کنید.

نحوه استفاده از اپلیکیشن E-Devlet به چه صورتی است؟

پس از آنکه کد یا رمز مربوطه را دریافت و در اپلیکیشن ثبت‌نام کردید، می‌توانید هم بواسطه خود نرم‌افزار و هم از طریق مرورگر، با وارد کردن شماره کاربری و رمز ورود، به پنل E-Devlet دسترسی پیدا کرده و امور مربوطه را به راحتی انجام دهید.

آیا اپلیکیشن E-Devlet ایمن است؟

اپلیکیشن E-Devlet Kapısı یک برنامه تجاری خوب و کاربردی است که میلیون‌ها بار دانلود شده و تمامی موتورهای موجود در Virus Total این برنامه را ایمن و بدون ضرر تشخیص داده‌اند.

شرایط بهره مندی اتباع خارجی از خدمات E-Devlet چیست؟

مهم‌ترین شرط برای این که اتباع خارجی بتوانند از خدمات اپلیکیشن E-Devlet در جمهوری ترکیه بهره‌مند شوند، آن است که باید آدرس اقامت معتبری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ