نوماراتاژ و روش اخذ آن

نوماراتاژ و روش اخذ آن

نوماراتاژ چیست؟

با توجه به این که هر ساله قوانین مهاجرتی در ترکیه تغییر می‌کند یکی از مواردی که ممکن است در قانون مهاجرت ترکیه در سال 2022 تغییر کند بحث اجباری شدن دریافت سند نوماراتاژ به عنوان یکی از مدارک قطعی دریافت اقامت ترکیه است. با این حال متقاضیان مهاجرت به ترکیه نباید احساس نگرانی کنند چرا که با ارائه مدارکی می‌توانند ظرف یک روز کاری موفق به گرفتن این سند از شهرداری شوند. در این مقاله قرار است درباره نوماراتاژ و نحوه اخذ آن صحبت کنیم.

نوماراتاژ و روش اخذ آن

برگه نوماراتاژ چیست؟

نوماراتاژ یک برگه رسمی و قانونی است که توسط شهرداری ترکیه صادر می‌شود. در این برگه سند اطلاعات کامل واقعی و قانونی از ملک و آدرس محل سکونت، مختصات و حدود و مرزهای آن درج شده است. بنابر پیش بینی ها این برگه در قوانین مهاجرتی سال ۲۰۲۲ ترکیه قرار خواهد گرفت و متقاضیان اقامت در ترکیه باید این برگه را در کنار سایر مدارک مورد نیاز برای اقامت ارائه دهند.

مشخصات برگه نوماراتاژ شهرداری

برگه نوماراتاژ شهرداری ترکیه دارای مشخصاتی همچون شماره سند ملک، آدرس ملک و حد و مرز آن، مختصات جغرافیایی و غیره درج می‌شود که نشان‌دهنده واقعی بودن ملک مورد نظر است. پس بعد از خرید ملک با مراجعه به شهرداری این برگه را دریافت خواهید کرد. البته در حال حاضر این مدرک جزو مدارک اجباری برای اخذ اقامت نیست اما در صورتی که از شما این مدرک خواسته شود باید برای ارائه آن اقدام کنید.

روش دریافت نوماراتاژ

در صورتی که برگه نوماراتاژ به عنوان یکی از مدارک اجباری برای دریافت اقامت ترکیه اضافه شود، متقاضیان نباید چندان نگران این اتفاق باشند چرا که نحوه گرفتن این برگه پروسه پیچیده و چندان زمان‌بری ندارد و تنها یک مرحله به فرایند اخذ اقامت در این کشور افزوده می‌شود. لازم به ذکر است این برگه توسط شهرداری ترکیه به صورت رایگان صادر خواهد شد.

نحوه اخذ این سند بدین شکل است که باید تمام مدارک لازم برای دریافت این برگه را آماده کنید و با مراجعه به شهرداری ظرف یک روز موفق به دریافت آن خواهید شد. بر این اساس با ارائه سند ملک خریداری شده در ترکیه به اداره شهرداری می‌توانید درخواست صدور سند نوماراتاژ دهید. البته در صورتی که مهاجران در ترکیه یک ملک اجاره کرده باشند می‌توانند کپی سند خانه یا تاپو را به شهرداری ارائه دهند. در ادامه به مدارک لازم جهت دریافت نوماراتاژ اشاره خواهیم کرد.

مدارک لازم برای دریافت نوماراتاژ

مدارک مور نیاز جهت دریافت نوماراتاژ در ترکیه

جهت اخذ این برگه باید مدارک زیر را به شهرداری منطقه‌ای که در کشور ترکیه اجاره یا خریداری کرده‌اید ارائه دهید.

 • ارائه پیامک یا ایمیل راندوو (راندو حاوی تاریخ و زمان ملاقات با اداره مهاجرت ترکیه جهت اخذ اقامت)
 • ارائه اصل و یا کپی سند ملکی در ترکیه خریداری کرده‌اید
 • ارائه کپی سند تاپو در صورت اجاره ملک در ترکیه (تاپو سند تایید کننده حق مالکیت در کشور ترکیه)
 • ارائه اجاره نامه رسمی که در دفاتر نوتر ثبت شده است
 • ارائه تمام مدارک شناسایی و هویتی فرد متقاضی

لازم به ذکر است متقاضیان دریافت اقامت ترکیه یکبار برای اخذ سند نوماراتاژ اقدام خواهند کرد و در صورت نیاز به تمدید اقامت دیگر نیازی به دریافت مجدد این برگه نیست، مگر اینکه قوانین مهاجرتی ترکیه دچار تغییر شود.

دلایل اجباری شدن دریافت سند نوماراتاژ برای اقامت در ترکیه

بروزرسانی و تغییر قوانین مهاجرتی در هر کشور با آغاز سال نو میلادی امری طبیعی است و متقاضیان دریافت اقامت باید با مراجعه به سایت رسمی اداره مهاجرت ترکیه در جریان قوانین اخذ اقامت این کشور قرار بگیرند. با این حال یکی از قوانین جدیدی که برای دریافت اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی شده بحث اجباری شدن دریافت نوماراتاژ است.

از مهمترین دلایلی که دولت ترکیه بحث اجباری کردن این سند برای دریافت اقامت این کشور را پیش کشیده این است که قصد دارد مجوز اقامت را به متقاضیانی بدهد که حضور مستمر و جدی تری در ترکیه دارند و از سرمایه گذاری آنها در بلند مدت بهره‌مند شود. البته پیش از این نیز برای کسانی که در ترکیه ملک خریداری می‌کردند، سند نوماراتاژ صادر می‌شد اما در سال میلادی جدید ممکن است علاوه بر دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه، سایر روش های دریافت اقامت این کشور نیز مشمول این قانون شوند.

اخذ اقامت ترکیه با نوماراتاژ

شرایط اخذ تابعیت ترکیه با خرید ملک

همانطور که اطلاع دارید چندین راه متفاوت برای اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد یکی از رایج ترین و مناسب ترین راه ها برای افرادی که دارای پول و دارایی زیادی هستند خرید ملک در ترکیه و دریافت نوماراتاژ است. بنابراین این افراد با خرید ملکی به ارزش یک میلیون دلار اقامت ترکیه را دریافت کرده‌اند.

در حال حاضر دولت ترکیه با تغییراتی سعی در کاهش این شرایط دارد تا سرمایه گذاران خارجی بیشتری را جذب کند. برای این کار دولت اقداماتی را برای کاهش این مبلغ به 400 هزار دلار انجام داده است. بنابراین اگر پول کمتری دارید، می‌توانید در ترکیه خانه بخرید با این روش اقامت موقت دریافت خواهید کرد که قابل تمدید است و البته بعد از ۵ تا ۸ سال اقامت موقت شما به اقامت دائم تغییر می‌کند.

طبق قانون ۳۵ مربوط به املاک و مستغلات ترکیه مصوب سال ۲۰۱۲ شرایط و ضوابطی برای خرید ملک وجود دارد. از جمله مهم‌ترین شرایط لازم برای خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی این است که ملک یا زمین خریداری شده نباید بیش از ۳۰ هکتار باشد و از نظر جغرافیایی نیز این ملک باید خارج از منطقه مسلح قرار داشته باشد. همچنین شخصی که در ترکیه ملکی را خریداری می‌کند باید ظرف دو سال ساخت و ساز در این زمین را آغاز کند و در نهایت پروژه را به وزارت مربوطه ارائه کند. در غیر اینصورت قرارداد خرید خانه و یا زمین لغو خواهد شد.

لازم به ذکر است طبق قانون مهاجرت در ترکیه در صورتی که اتباع خارجی موفق با اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک با ارزش زیر ۲۵۰ هزار دلاری شدند باید بدانند که تا مدت سه سال نباید آن ملک فروخته شود. اما در صورتی که یک شهروند خارجی قصد فروش ملک خود قبل از اتمام مهلت قانونی زیر سه سال را داشته باشد باید ابتدا درخواست ابطال پاسپورت ترکیه بدهد و بعد برای فروش ملک مورد نظر اقدام کند.

ویدیو راهنمای 0 تا 100 اخذ نوماراتاژ

مراحل اخذ اقامت در ترکیه با نوماراتاژ ملک

روش‌های بسیاری برای مهاجرت و اخذ مجوز شهروندی کشور ترکیه وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به تحصیل، خرید ملک، اجاره ملک، کار و سرمایه گذاری اشاره کرد و هر یک از متقاضیان می‌توان با فراهم کردن شرایط یکی از این روش ها اقامت و شهروندی ترکیه را دریافت کنند. اما یکی از بهترین و راحت ترین روش های اخذ شهروندی ترکیه که طرفداران بسیاری دارد خرید ملک به ارزش بیشتر از 400 هزار دلار است. بنابراین دولت ترکیه شرایط را برای جذب سرمایه گذاران خارجی از جمله ایرانیان ساده کرده است و بعد از اینکه سند ملک خریداری شده به نام شما ثبت شد تازه مراحل اخذ اقامت با نوماراتاژ شروع می‌شود.

نوماراتاژ

در صورتی که ارزش ملکی که خریداری کرده‌اید 400 هزار دلار و بالاتر باشد در ابتدا اقامت موقت و ظرف حداکثر سه ماه برای شما، همسر و فرزندان زیر ۱۸ ساله‌ شما کارت شهروندی صادر می‌شود. حال اگر ارزش ملک کمتر از این رقم باشد و قصد دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را داشته باشید، باید با در دست داشتن مدارکی همچون تاپو یا سند رسمی ملک، بیمه نامه‌ ضد زلزله‌ ملک (داسک) و پاسپورت به اداره شهرداری منطقه خود مراجعه کنید و و تاپو دوام بلگه‌سی (برگه تایید سند مالکیت خانه صادر شده از سوی فرمانداری) و همچنین نوماراتاژ ملک را دریافت کنید. بنابراین بعد از گرفتن راندوو در روز مصاحبه با مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه و ارائه تمام این مدارک می‌توانید درخواست اقامت موقت بدهید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت ملکی در ترکیه

 • چهار قطعه عکس رنگی با زمینه سفید (طبق آئین نامه اداره مهاجرت)
 • تکمیل فرم مربوط به ثبت درخواست تابعیت و شهروندی ترکیه
 • ارائه فرم ثبت نام راندوو برای اخذ وقت مصاحبه از اداره مهاجرت
 • ارائه کپی پاسپورت از صفحه اول و صفحه مهر ورود به ترکیه
 • ارائه کپی کارت اقامت کیملیک
 • ارائه اصل و کپی پاسپورت والدین و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • بیمه سلامت و داسک
 • کپی سند خانه
 • نوماراتاژ شهرداری
 • کپی ثبت سند ملکی یا تاپو کایدی

مهم‌ترین مزایای گرفتن اقامت ترکیه با خرید ملک

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد اخذ اقامت از طریق خرید ملک و صدور نوماراتاژ امکان پذیر است و شهروندان خارجی با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانند از مزایای منحصر به فرد آن بهره‌مند شوند که ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 • امکان سفر به ٧١ کشور جهان بدون ویزا با اخذ پاسپورت ترکیه
 • اجازه کار کردن و بهره‌مندی از حقوق بازنشستگی
 • حق رای دادن در انتخابات
 • بهره‌مندی از امتیازات خدمات درمانی و پزشکی ترکیه
 • بهره‌مندی از خدمات تحصیلی رایگان
 • برخورداری از دو تابعیت همزمان
 • خرید اقساطی خانه و ماشین

جمع‌بندی نوماراتاژ و نحوه اخذ آن

همانطور که مطالب بالا گفته شد قوانین مهاجرتی به منظور بهبود شرایط هر سال تغییر می‌کند و صورت رسمی از سوی سایت اداره مهاجرت اطلاع رسانی می‌شود. گرفتن نوماراتاژ در بحث خرید خانه در ترکیه از شهرداری اجباری بود و حالا مهاجرانی که در این کشور خانه اجاره کردند نیز باید با ارائه مدارکی نسبت به اخذ این برگه به صورت رایگان اقدام کنند. از آنجایی که اجباری شدن نوماراتاژ ملک برای اخذ اقامت ترکیه قطعی نشده و در حد گمانه زنی است باید منتظر انتشار قوانین جدید مهاجرتی ترکیه در سال 2023 باشیم تا بتوان با قطعیت درباره آن صحبت کرد.

 

سوالات متداول

کاربرد نوماراتاژ چیست؟

سندی است که اطلاعاتی شامل: آدرس محل سکونت، مختصات و حدود و مرزهای آن درج شده است و  می بایست کنار سایر مدارک مورد نیاز برای اقامت ارائه شود.

مدارک لازم برای دریافت نوماراتاژ چیست؟

ارائه پیامک یا ایمیل راندوو، ارائه اصل و یا کپی سند ملکی که در ترکیه، ارائه تمام مدارک شناسایی و هویتی فرد متقاضی، سند تاپو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ