دریافت حس کد

حس کد

راهنمای اخذ کد حس ( HES )

از زمان شیوع کرونا و محدودیت تردد پروازها، گاهی شاهد لغو پروازها و بسته شدن مسیر مرزهای زمینی به سایر کشورها همسایه بوده‌ایم. با از سرگیری پروازها و باز شدن مسیر مرزهای زمینی، حال مدتی است که اخباری مبنی‌بر اجباری شدن دریافت کد حس ترکیه برای مسافرانی که قصد سفر به این کشور را دارند، به گوش می‌رسد. این امر موجب شده که بسیاری از مسافران سردرگم شوند، چراکه هیچگونه آگاهی از این کد نداشته و از نحوه دریافت آن نیز اطلاعی ندارند. اگر شما هم قصد سفر به این کشور را دارید، در ادامه این مطلب با ما در روتس کپیتال همراه باشید تا همه اطلاعات مورد نیاز درباره این کد را با یکدیگر بررسی کنیم.

حس کد

آشنایی با حس کد ترکیه

کد HES کوتاه شده عبارت HAYAT EVE SIĞAR است که به معنای زندگی متناسب با خانه است. این کد که بواسطه وزارت بهداشت برای ورود به تمامی مراکز عمومی اجباری است که هم شامل شهروندان ترکیه ای و هم شامل مسافران خارجی می‌شود. به عبارتی این کد وضعیت شما را درباره بیماری کووید-19 مشخص می‌کند. زیرا با داشتن این کد مبتلایان به بیماری کرونا شناسایی شده و در صورتی که در محیط اطراف شما چنین شخصی وجود داشته باشد، به شما اطلاع می‌دهد.

بر اساس راهنمای منتشر شده توسط اداره کل هواپیمایی کشوری در دولت ترکیه، به منظور داشتن سفری سالم و ایمن، محدودیت‌های خاصی برای پروازها ورودی به ترکیه وجود دارد. دولت ترکیه تلاش کرده است تا با اجباری کردن دریافت کد حس برای افراد، از شیوع و گسترش این بیماری جلوگیری کند. بنابراین هر یک از افرادی که قصد سفر به کشور ترکیه چه از طریق زمینی و چه از طریق هوایی را دارند، می‌بایست قبل از سفر، نسبت به دریافت کد HES اقدام کنند. در صورت عدم دریافت این کد توسط افراد، شرکت‌های اتوبوس‌رانی و هواپیمایی از فروش بلیط به این دسته از مسافران خودداری خواهند کرد.

خدمات کد حس

حال ممکن است این سوال در ذهن شما بوجود آید که چه لزومی دارد ما اطلاعات مربوط به سلامت خود را در اختیار کشور ترکیه قرار دهیم تا متوجه ابتلای اطرافیان به ویروس کرونا شویم؟ شاید برخی از شما علاقه‌ای به دانستن چنین اطلاعاتی نداشته باشید و گمان کنید که تنها با رعایت کردن تمامی پروتکل‌های بهداشتی، به این بیماری مبتلا نمی‌شوید. باید بگوییم که کد HES علاوه‌بر نمایش آمار مبتلایان، خدمات دیگری نیز به دارندگان آن ارائه می‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • ارسال پیام‌ هشدار در شرایط اضطراری
 • اطلاع از وضعیت افراد مبتلا به بیماری کرونا
 • نمایش مکان‌هایی با ریسک بالا بر روی نقشه
 • کنترل بیماری کرونا و جلوگیری از میزان شیوع آن
 • امکان درخواست ماسک و تحویل آن در محل مورد نظر
 • ایجاد فاصله اجتماعی بین افراد و کنترل آن در مکان‌های عمومی
 • امکان اضافه کردن اعضای خانواده و یا دوستان و آشنایان و نمایش وضعیت آن‌ها

حس کد

راهنمای دریافت حس کد ترکیه برای مسافران

طبق اعلام وزارت بهداشت ترکیه، دریافت حس کد (کد سلامت) از تاریخ ۱۸ می ۲۰۲۰ میلادی، برای مسافران کشور ترکیه الزامی شده است. برای دریافت کد HES می‌توان به چهار روش اقدام کرد که عبارتند از:

 • دریافت از طریق QR-Code و تکمیل فرم ورود به ترکیه

از تاریخ 15 مارس 2021 میلادی تمامی مسافران بالای 6 سال که قصد سفر به کشور ترکیه را دارند، می‌بایست 72 ساعت قبل از پرواز با مراجعه به وب‌سایت وزارت بهداشت ترکیه به نشانی اینترنتی https://register.health.gov.tr/ و تکمیل اطلاعات مربوطه، نسبت به دریافت QR-Code اقدام نمایند. پس از تکمیل فرم درخواستی، یک کد HES برای شما صادر می‌شود. اطلاعات مندرج در فرم می‌بایست بدرستی تکمیل شود، زیرا هنگام ورود به ترکیه اطلاعات مورد بررسی قرار گرفته و در صورت عدم صحت، مشمول مجازات خواهید شد و اجازه ورود به ترکیه را نخواهید داشت.

 • دریافت از طریق اپلیکیشن Hayat Eve Sığar

این اپلیکیشن برای کاربران اندروید و آی‌اواس در دسترس است و غربالگری از طریق آن قابل انجام است و مشخص می‌کند که آیا مسافر از سلامت کافی برخوردار است یا خیر. بمنظور دریافت کد HES از طریق این اپلیکیشن، ابتدا می‌بایست آن را دانلود و برروی گوشی خود نصب کنید. سپس وارد منوی HES Kodu IŞlemleri شده و اطلاعات خود را بدرستی تکمیل نمایید. اگر شهروند ترکیه محسوب می‌شوید، می‌بایست کد ملی خود را وارد کرده و در غیر اینصورت می‌بایست شماره پاسپورت را به همراه سایر اطلاعات درخواستی از جمله تاریخ تولد، شماره تلفن، ایمیل و … به درستی و بصورت کامل وارد نمایید.

 • دریافت از طریق پیامک

شهروندان ترکیه : هر یک از شهروندان ترکیه می‌بایست برای دریافت کد HES متن زیر را از چپ به راست، به سرشماره 2023 ارسال کنند.

HES (فاصله) کد ملی (فاصله) چهار رقم آخر شماره سریال کارت ملی (فاصله) تعداد روز

دارندگان کیملیک کارت ترکیه : افرادی که شماره کارت اقامت آن‌ها با 97، 98 و 99 شروع می‌شود، می‌بایست برای دریافت کد HES متن زیر را از چپ به راست، به سرشماره 2023 ارسال کنند.

 HES (فاصله) شماره کیملیک (فاصله) سال تولد به میلادی (فاصله) تعداد روز

گردشگران و توریست‌های ترکیه : آن دسته از مسافرانی که قصد سفر به کشور ترکیه را دارند، برای ورود به مکان‌های عمومی از جمله مراکز خرید، رستوران‌ها، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی استانبول و … می‌بایست کد HES را دریافت کرده باشند. گردشگران می‌بایست برای دریافت کد HES متن زیر را از چپ به راست، به سرشماره 2023 ارسال کنند.

HES (فاصله) ملیت (فاصله) شماره پاسپورت (فاصله) سال تولد به میلادی (فاصله) نام خانوادگی

لازم به ذکر است که ارسال اطلاعات تنها از طریق شماره‌های همراه ترکیه امکان پذیر است. اگر شما سیمکارت ترکیه ای را در اختیار ندارید، می‌توانید از شخصی که سیمکارت ترکیه را دارد تقاضا کنید این پیامک را از جانب شما ارسال کند و کد HES اختصاصی شما را دریافت نماید.

 • دریافت از طریق سیستم e-Devlet

با مراجعه به وب‌سایت خدمات دولت الکترونیک کشور ترکیه، علاوه برای دریافت کد HES برای خود، برای فرزندان زیر 18 سال خود نیز، این کد را دریافت کنید.

حس کد و استانبول کارت

نحوه تنظیم حس کد روی استانبول کارت

استانبول کارت، کارتی است که برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی در شهر استانبول مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکثر گردشگران بدلیل سیستم عالی مترو در استانبول و به‌صرفه بودن از لحاظ اقتصادی، این کارت را دریافت کرده تا بتوانند از آن استفاده کنند. با وجود شیوع ویروس کرونا، علاوه‌بر دریافت کد HES لازم است آن را روی استانبول کارت نیز تنظیم نمایید.

برای انجام این کار می‌بایست به سایت دریافت حس کد ترکیه مراجعه کرده و مشخصات خود را به همراه کد HES وارد کنید و منتظر بمانید تا علامت سبز رنگ که نشان از تأیید حس کد روی استانبول کارت است، برایتان نمایش داده شود.

نکات مهم و کلیدی درباره کد HES

با توجه به اینکه برخی از شهروندان با مشکلاتی درباره کد حس روبه‌رو شدند، در اینجا به بررسی مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نکات کلیدی در این زمینه می‌پردازیم:

 1. افراد زیر 18 سال نیز می‌توانند این کد را دریافت کنند، اما دریافت آن برای نوزادان زیر دو سال ضروری نیست.
 2. برای انجام سفرهای بین شهری در ترکیه، به اجازه‌نامه نیاز دارید و داشتن کد HES به معنای اجازه تردد بین شهری در ترکیه نیست، بلکه می‌بایست علاوه‌بر کد HES، اجازه‌نامه نیز دریافت کنید.
 3. پس از اتمام سفر خود به کشور ترکیه، می‌توانید ان را پاک کنید.
 4. داشتن این کد هم برای شهروندان ترکیه و هم برای توریست‌ها اجباری بوده و می‌بایست آن را بر روی استانبول کارت، آنتالیا کارت و … تنظیم کنید.
 5. افراد مبتلا به کووید-19 و افرادی که با مبتلایان به این بیماری در تماس مستقیم قرار داشته‌اند به واسطه کد حس مشخص شده و اجازه استفاده از حمل و نقل عمومی و ورود به امکان مشخص شده را ندارند.
 6. داشتن این کد برای تمامی افراد اجباری است اما هدف از ایجاد آن، کنترل بر شیوع ویروس کرونا بوده و هیچگونه مقاصد سیاسی مدنظر نیست.
 7. وارد کردن اطلاعات صحیح درباره کودکان لازم است، اما اگر کدی دریافت نکردید، مشکلی به وجود نمی‌آید.
 8. اگر اطلاعات خود را زودتر از موعد مقرر ثبت کرده‌اید، جای نگرانی وجود ندارد، چراکه می‌توانید 72 ساعت قبل از پرواز خود، کد HES جدید را دریافت نمایید.
 9. مهم ترین نکته ای که می‌بایست به آن توجه کنید، آن است که تاریخ انقضای کد شما می‌بایست حداقل به مدت 7 روز بعد از تاریخ بازگشت از سفر باشد.
 10. قبل از شروع سفر می‌بایست علاوه‌بر دریافت حس کد، از مراکز مورد تأیید خطوط هوایی نیز نتیجه منفی PRC را نیز دریافت کنید.

سخن پایانی

در این مطلب با کد HES و نحوه دریافت آن آشنا شده و دانستیم که دولت ترکیه به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، استفاده از این کد را برای شهروندان و گردشگران اجباری کرده است. به کمک این کد می‌توان وضعیت سلامتی افراد را در هر لحظه استعلام کرد و از ورود افراد مبتلا به مناطق پرجمعیت جلوگیری کرد.

سوالات متداول

کد HES ترکیه چیست؟

یک کد اختصاصی برای هر شخص است که توسط وزارت بهداشت ترکیه برای کاهش و جلوگیری از حضور مسافرانی که تست کرونای آن ها مثبت بوده یا با بیمار مثبت در تماس بوده‌اند، صادر می‌شود. داشتن این کد برای ورود به کشور ترکیه، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، مراکز خرید، رستوران ها و … الزامی است.

چگونه می‌توان کد حس ترکیه را دریافت کرد؟

دریافت از طریق QR-Code و تکمیل فرم ورود به ترکیه، دریافت از طریق اپلیکیشن Hayat Eve Sığar، دریافت از طریق پیامک و دریافت از طریق سیستم e-Devlet

در صورت منفی شدن تست PRC، باز هم نیازی به دریافت کد HES هست؟

بله – هر شخصی که قصد ورود به کشور ترکیه را داشته باشد، می‌بایست علاوه‌بر دریافت تست منفی کرونا، حس کد را نیز با خود به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ