OGS و HGS چیست؟

مجازات نقض قوانین OGS و HGS در ترکیه

مجازات نقض قوانین OGS و HGS در ترکیه

در ابتدا باید برای توضیح چگونگی مجازات نقض قوانین در ترکیه، با تعاریف آن‌ها آشنا شویم. بیایید بررسی کنیم که OGS مخفف چه عبارتی است. در واقع، سیستم تردد اتوماتیک یا (Otomatik Geçiş Sistemi)، برای پرداخت عوارض بین شهری، مالیت خودرو ها و عوارض عبور از پل و جاده‌ها توسط رانندگان در کشور ترکیه طراحی شده است. اکنون بیایید HGS را بررسی کنیم. این کلمه مخفف عبارت (açılımı Hızlı Geçiş Sistemi) به معنی سیستم گذر سریع است. این سیستم کاربردی در سال 2012 در ترکیه شروع به فعالیت مستمر کرده است. دسته بندی کلاس‌های این سیستم به 6 کلاس تقسیم می‌شود که یک کلاس نسبت به سیستم OGS بیشتر است.

مجازات نقض قوانین OGS و HGS در ترکیه

خوب است بدانید که معمولا OGS ها در مقابل شیشه خودرو نصب شده و به صورت خودکار با گذر اتومبیل از بزرگراه‌ها، پل‌های برون شهری، و یا عبور از ایستگاه‌های عوارضی بین شهری، مبلغی را با توجه به محاسبات دقیق تعیین و پرداخت می‌کند. رانندگانی که از این دستگاه کاربردی برای پرداخت مالیات و عوارض دولتی استفاده می‌کنند، مزایا و تخفیفات خوبی نیز دریافت خواهند کرد. در ابتدا سیستم HGS، به عنوان جایگزینی برای سیستم OGS روی کار آمد اما رفته رفته با توجه به قابلیت هایی که داشت توانست از سیستم قبلی پیشی بگیرد؛ به‌ گونه‌ای که برخی بر این باورند که ممکن است همه افراد به این سیستم روی آورده و OGS، به طور کلی از رده خارج شود.

قانونی شدن OGS و HGS در ترکیه

امروزه با توجه به پیشرفت سیستم‌های پرداختی و دولتی، ترکیه نیز چنین شرایطی را برای شهروندان خود فراهم آورده است. دیگر هیچ یک از گیشه‌های عوارضی با پول نقد و یا کارت اعتباری، کار نمی‌کنند و از افراد تقاضا می‌شود اتومبیل خود را به سیستم‌های HGS و یا OGS مجهز کنند.

با ظهور اینگونه سیستم‌های نوین بسیاری از جرایم پرداختی، مشکلات زمانی و حتی ترافیک‌ها نیز کاهش یافته‌اند و کلیه این امور با سرعت بالا‌تری اجرا می‌شوند.

لازم به ذکر است که تعهد به پرداخت عوارض از طریق سیستم‌های HGS یا واحد OGS در مورد همه وسایل نقلیه از موتورسیکلت گرفته تا وسایل نقلیه بالای 3.5 تن، به صورت یکسان اعمال می‌شود. ایستگاه‌های عوارض بیشتر در بزرگراه‌ها، پل‌ها و تونل‌های واقع در ترکیه است که از مرزهای غربی به پایتخت آنکارا و جنوب شرقی منتهی می‌شود.

این دو سیستم به صورت کارت و یا برچسب روی شیشه جلویی خودروی هر شخص قرار می‌گیرند و به ظور خودکار وظیفه خود را به بهترین نحو انجام می‌دهند. شما می‌توانید آن‌ها را از پمپ بنزین‌ها، شعب اداره پست ترکیه PTT و … تهیه کنید. باید بدانید که برچسب HGS غیرقابل انتقال است، یعنی فقط برای یک وسیله نقلیه در نظر گرفته شده است و نمی‌توان آن را برای خودروی دیگری به کار برد. درمورد قیمت نیز، تقریبا 5 یورو برای برچسب HGS و 15 یورو برای کارت آن از شما هزینه دریافت می‌کنند.

مجازات نقض قوانین پرداخت عوارض

مجازات نقض قوانین پرداخت عوارض

اگر بدون پرداخت عوارض HGS و OGS از گیت‌های عوارض و … عبور می‌کنید، لازم است عوارض اضافی را به عنوان جریمه ظرف مدت 15 روز پرداخت کنید (10 برابر قیمت اصلی). اگر مبلغ ظرف 15 روز پرداخت نشود، ممکن است مجبور شوید چندین برابر مبلغ و در فاصله زمانی کمتری، پرداخت کنید. در صورت بروز مشکل در پرداخت با برچسب HGS، به مدیریت حساب و اطلاعات تماس از طریق سایت hgsmusteri.ptt.gov.tr ​​مراجعه کنید. توجه داشته باشید که اگر جریمه خود را در مدت زمان تعیین شده پرداخت کنید، تا 25 درصد، تخفیف دریافت خواهید کرد.

خرید خودرو در ترکیه

همانطور که می‌دانید، امروزه با توجه با گسترش و ارتقای سیستم های حمل و نقل عمومی و دسترسی آسان به آن، همواره هستند کسانی که ترجیح می‌دهندد با خودروی شخصی خود در شهر رانندگی کرده و امور روزمره خود را به انجام برسانند.

این موضوع در افرادی که در ترکیه دارای تابعیت خارجی هستند، بسیار شایع تر است. خوب است بدانید که قوانین ترکیه برای خرید ملک، خودرو و یا خانه، با قوانین کشور ما، ایران، بسیار متفاوت می‌باشد. بنابراین مهم است که پیش از هرگونه اقدامی، اینگونه قوانین دولتی را به طور کامل بشناسید.

خوشبختانه دست شما برای خرید اتومبیل دلخواهتان در ترکیه بازتر است؛ چراکه با توجه به تنوع گسترده برند‌ها انتخاب‌های بیشتری پیش روی شهروندان قرار می‌گیرد. تفاوت اولیه ای که خرید ماشین در ترکیه با ایران دارد این است که بر خلاف ایران قیمت ماشین ها افزایش نمی‌یابند و نمی‌توان روی آن‌ها سرمایه گذاری کرد.

وجود نمایندگی های خودرو فراوان در ترکیه

خوشبختانه برند‌هایی مطرح جهان، در این کشور نمایندگی رسمی و خط تولید در اختیار دارند؛ به گونه‌ای که خریداران به هر برند و مدلی که علاقه داشته باشند به راحتی دسترسی خواهند داشت. نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره کنیم، هزینه های گزافی است که شامل حال اتومبیل داران می‌شود. در ترکیه هزینه حمل و نقل، خدمات، تعمیرات و قطعات خودرو بسیار بالا است که ممکن است افراد را پس از مدتی از خرید خودرو پشیمان کند.

علاوه بر این می‌دانیم که کشور ترکیه وارد کننده سوخت‌های مورد نیاز خود است و به همین دلیل اکثرا با کمبود سوخت و هزینه بالای واردات روبروست؛ این امر باعث شده تا رانندگی با خودرو هایی که با سوخت گازوئیل تردد می‌کنند نیز در شهر به چشم بخورند. اگر می خواهید خریدی ارزان تر و مقرون به صرفه‌تر داشته باشید، (مگر اینکه قصد خرید خودروی هیبریدی یا تمام الکتریکی را داشته باشید)، می‌توانید خودرو های دست دوم را نیز مد نظر داشته باشید.

بهترین مکان برای جستجوی اتومبیل های دست دوم به صورت آنلاین است، در وب سایت‌هایی مانند sahibinden.com یا hurriyetoto.com، و یا نمایندگی‌ها یا آگهی‌های روزنامه، می‌توانید برای خرید خودروی خود اقدام کنید. حتی ممکن است هنگام قدم زدن در محله‌ سکونتتان نیز با آگهی‌های فروش خودرو های افراد روبرو شوید. سایت Arabam.com نیز بستر خوبی برای بررسی و مقایسه قیمت‌ها است.

خوب است بدانید که همه معاملات شما باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود و اگر تسلط شما روی زبان ترکی کافی نباشد، ممکن است به مترجم رسمی دادگاه نیاز داشته باشید.

بازار خودرو های دست دوم سودآور ترکیه

بازار خودرو های دست دوم سودآور ترکیه

تنها چیزی که باید بدانید این است که خودرو های دست دوم در اروپا ارزش خود را از دست نمی‌دهند. به عنوان مثال، در انگلستان، به محض اینکه پای خود را روی پدال گاز می‌گذارید ، ارزش خودروی شما کاهش می‌یابد. پس از 10 سال استفاده، خودروی شما به نصف قیمت اولیه یا حتی بیشتر کاهش می‌یابد؛ به گونه‌ای که اگر تصمیم به فروش آن بگیرید، تنها چند هزار پوند برای خودروی خود دریافت می‌کنید، این همان هزینه‌ای است که برای آن خرج کرده بودید. در ترکیه کاملاً برعکس است. اگرچه نرخ ارز خارجی و وضعیت اقتصادی تا حد زیادی این امر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، با این حال شما می‌توانید خودروی 10 ساله خود را در بازار و شرایط مالی کنونی به قیمت دو یا سه برابر قیمت بفروشید. بنابراین این یک امتیاز مثبت است.

اگرچه خارجی بودن در ترکیه با مزایایی همراه است اما وقتی صحبت از خرید خودرو می‌شود، اولین چیزی که عاید افراد خارجی می‌شود، هزینه مالیات است. برای خرید خودرو در ترکیه به 2 روش می‌توانید عمل کنید: روش سنتی که ابتدا به آن می‌پردازیم و روش بدون مالیات.

نکته مهم

قبل از هر چیز دیگری، باید برای خرید خودرو مجوز اقامت معتبری داشته باشید.

مالیات های متفاوت

بسته به خودرویی که قصد خرید آن را دارید، باید مالیات‌های متفاوتی نیز بپردازید. خودروها با توجه به ظرفیت سیلندر موتور و سن آن ها به دسته‌های مختلف مالیاتی تقسیم می‌شوند و این قیمت‌ها شامل مالیات بر مصرف ویژه (Özel Tüketim Vergisi – VTV) و مالیات بر ارزش افزوده (Katma Değer Vergisi – KDV) می‌شود. این ارقام همچنین مطابق مقررات اتحادیه اروپا در مورد انتشار CO2 به طور مرتب به روز می‌شوند.

اگر می‌خواهید درباره نرخ مالیات مدل و برند مورد نظر خود بیشتر بدانید، به سایت https://ivd.gib.gov.tr مراجعه کنید.

خودرو های بدون مالیات برای افراد اتباع خارجی

در صورت خرید خودروی جدید از نمایندگی های مجاز، خرید خودروی دست دوم از خارجی دیگر یا وارد کردن خودروی شخصی خود به خاک ترکیه می‌توانید از معافیت مالیاتی به عنوان یک خارجی، استفاده کنید. این بدان معناست که نیازی به پرداخت VTV یا KDV ندارید.

هشدار

شما همچنان باید مالیات سالانه جاده ای (مالیات bandrol) را بدون در نظر گرفتن ملیت بپردازید. نکات احتمالی این طرح این است که شما فقط می‌توانید از این طرح برای یک ماشین برای هر نفر بهره‌مند شوید. تنها استثنا کارکنان دیپلماتیک و ناتو هستند که تنها می‌توانند برای همسر خود خودرو بخرند. معافیت مالیاتی نیز فقط در طی مدت زمان اقامت شما معتبر است و حتی یک روز پس از آن، مالیت شما حساب می‌شود.

مدارکی مورد نیاز برای خرید خودرو های بدون مالیات

 • گذرنامه
 • اجازه اقامت/کار
 • سند اسناد رسمی
 • کلیه مدارک مربوط به خودرو
 • رسیدهای مالیاتی

برای خرید خودرو بدون مالیات، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید

 • خارجی بازنشسته
 • خارجی با مجوز کار ترکیه
 • مدرس خارجی یا دانشجوی تمام وقت
 • کارکنان خارجی که برای سازمان ملل، ناتو یا اتحادیه اروپا کار می‌کنند
 • خارجیانی که برای شرکت های رسانه ای خارجی کار می‌کنند (در ترکیه اقامت دارند)
 • متخصصان ورزش خارجی که با یک باشگاه ورزشی ترکیه یا فدراسیون ملی قرارداد بسته اند

افراد زیر نمی‌توانند از این طرح بهره‌مند شوند

 • افراد دو تابعیتی
 • خارجیانی که با ترک ها ازدواج کرده اند (مگر اینکه مجوز کار معتبر داشته باشند)
 • دانش آموزان دوره های زبان مانند TÖMER
 • افراد زیر 18 سال

اگر در حال خرید خودرو از یک خارجی دیگر هستید، باید بدانید که خرید در کنسولگری ملیت فروشنده انجام می‌شود. چه شما خارجی باشید و چه یک تبعه ترکیه، از شما خواسته می‌شود که مجموعه ای از اسناد را ارائه دهید و مراحل ثبت نام خودرو را طی کنید. پس از اتمام فرایند خرید، باید ماشین خود را در دفاتر اسناد رسمی، ثبت کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام خودرو در ترکیه

مدارک لازم برای ثبت نام خودرو

 • معامله فروش اسناد رسمی (noter satış senedi)
 • فاکتور فروش
 • گواهی رعایت بزرگراه (karayolu uygunluk belgesi)
 • رسید مالیات بر مصرف ویژه (makTV makbuzu)
 • بیمه تردد اجباری (zorunlu trafik sigortası)

کلام آخر

برای زندگی و انجام خرید، فروش، واگذاری و دیگر امور رایج فردی خود، باید حتما اطلاعات کافی داشته باشید و کار خود را به صورت رسمی و قانونی پیش ببرید. به این ترتیب با مشکل روبرو نخواهید شد. امروزه با کمی تحقیق و جستوجو در بستر اینترنت تمامی اطلاعات را در دست خواهید داشت اما پیش از آن از معتبر بودن سایت یا خبرگذاری اطمینان حاصل کنید.

به طور کلی قوانین کشور ترکیه با قوانین کشور ما تفاوت های بسیاری دارد که برای جلوگیری از گمراه شدن و گیج شدن در طی پروسه خرید و فروش، باید از افراد خبره و با تجربه کمک بگیرید. در این مقاله توانستیم اصطلاحات مهمی چون عوارض OGS و  HGS، مالیات، چگونگی پرداخت عوارض گیت‌ها و … را  مورد بررسی قرار دادیم که شناخت آن‌ها کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

پیش از ورود به هر کشوری به عنوان یک فرد خارجی، باید در همه زمینه‌ها تا حدودی اطلاعات درست کسب کرده و با افراد با تجربه هم‌نشینی کنید. در غیر این صورت علاوه بر مشکلات متعددی که ممکن است در یک کشور خارجی برایتان وجود داشته باشد، با مشکلات قانونی و اینچنینی نیز درگیر خواهید شد.

 

سوالات متداول

عوارض در ترکیه چگونه جمع آوری می‌شوند؟

برای عبور از بزرگراه‌ها و برخی پل ها و تونل ها در ترکیه، عوارضی پرداخت می‌شود. عوارض هنگام عبور از گیت‌های عوارض و فقط از طریق برچسب HGS یا واحد OGS به صورت خودکار پرداخت می‌شود.

چگونه میتوان از قیمت عوارض مطلع شد؟

در حال حاضر هیچ محاسبه کننده قیمت رسمی در اینترنت یا لیست قیمت کامل برای تمام بزرگراه های ترکیه در دسترس نیست. لیست قیمت برخی از بزرگراه ها در لینک موجود در نوار کناری سایت های مربوطه موجود است.

چگونه میتوانم از قیمت عوارض خودرو خود مطلع شوم؟

علاوه بر موتورسیکلت ها، دو دسته برای وسایل نقلیه دو محوره تعیین شده است که با توجه به فاصله محورهای جلو و عقب با مقدار محدود 3،2 متر متفاوت است. برای خودرو های با بیش از دو محور، قیمت باید بر اساس تعداد محورها تعیین شود. یک طرح تقسیم بندی شده در وبسایت Araç Sınıfları Nelerdir موجود است که می‌توانید در سایت hgsmusteri.ptt.gov.tr مطالعه کنید.

از کجا می توان برچسب HGS خرید و شارژ اعتبار را برای پرداخت عوارض خریداری کرد؟

برچسب HGS را به عنوان برچسب یا کارت می‌توانید در پمپ بنزین های منتخب، شعب اداره پست PTT ، برخی از اپراتور های تلفن همراه ترکیه و برخی بانک‌ها خریداری کنید. اعتبار را می‌توان در نقاط فروش یا از طریق اینترنت در hgs.pttavm.com دوباره شارژ کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ