آشنایی با کارت کیملیک ترکیه و روش های دریافت آن برای ایرانیان

کارت کیملیک ترکیه

کارت کیملیک ترکیه

همانطور که می‌دانید مهاجران و گردشگران ایرانی می توانند بدون اخذ ویزا وارد کشور ترکیه شوند و به مدت 90 روز یا 3 ماه مجوز اقامت در ترکیه را دارند. اما در صورتی که کسی بخواهد بیشتر از این مدت در ترکیه بماند باید نسبت به دریافت مجوز اقامت ترکیه یا کارت کیملیک ترکیه اقدام کند. در این مقاله قصد داریم درباره جزئیات و شرایط اخذ کارت کیملیک ترکیه، مدارک مورد نیاز و نحوه تمدید کیملیک ترکیه توضیحاتی را ارائه دهیم.

کارت کیملیک ترکیه

کارت کیملیک ترکیه چیست

کارت کیملیک ترکیه یک نوع کارت هویتی شبیه کارت ملی در ایران است البته داشتن این کارت به معنای پذیرش شما به عنوان شهروند ترکیه ای نیست بلکه تنها به عنوان مقیم کشور ترکیه اجازه تردد در این کشور را دارید. بر این اساس متقاضیان با دریافت آن اجازه اقامت موقت در این کشور در مدت زمان تعیین شده خواهند داشت. از طرفی دیگر این کارت کیملیک برای افراد مناسب است که قصد سفر توریستی و اقامت در ترکیه به مدت بیش از 3 ماه را دارند که در ادامه در این رابطه بیشتر توضیح خواهیم داد.

آشنایی با مشخصات درج شده در کیملیک کارت ترکیه

کارت کیملیک ترکیه همانند کارت ملی ایرانی دارای مشخصات فردی است. به طوری که روی این کارت تمام مشخصات متقاضی از جمله نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت و شماره سریال 11 رقمی به همراه عکس درج شده است. همچنین پشت این کارت نیز اطلاعاتی همچون نوع اقامت، شهر محل اقامت، تاریخ صدور اقامت و تاریخ انقضای کارت ثبت می‌شود. طبق تصویر زیر که یک نمونه کارت کیملیک ترکیه است.

گفتنی است اعتبار کارت کیملیک کشور ترکیه بستگی به مدت زمانی دارد که شخص قصد اقامت در این کشور را دارد. مدت زمان اعتبار این کارت بین 6 ماه تا 2 سال متغیر است و بعد از پایان این زمان مشخص شده، اعتبار کارت نیز منقضی می‌شود و فرد دارنده باید از خاک کشور ترکیه خارج شود. بنابراین مهاجران خارجی با داشتن این کارت در مدت زمان اقامت خود در این کشور دارای یک هویت مشخص خواهند بود.

لازم به ذکر است شماره کارت کیملیک مختص فرد متقاضی است و اگر هر سازمانی در ترکیه شماره شما را در سیستم وارد کند تمام اطلاعات شخصی شما اعم از نام و نام خانوادگی، ملیت اصلی، محل اقامت در ترکیه، شماره تلفن همراه، نام پدر و مادر و غیره نمایش داده می‌شود. پس سعی نکنید این کار را به فرد مهاجر دیگری بدهید.

مزایای کارت کیملیک ترکیه

کارت کیملیک ترکیه چه کاربردی دارد؟

کارت کیملیک ترکیه کاربردها و موارد استفاده بسیار زیادی دارد که از جمله آن کار در ترکیه است. به طوری‌که شما جهت کار در ترکیه باید هویت خود را به کارفرما اعلام و اثبات کنید، در این بین کارت کیملیک اثبات کننده هویت شما در کشور ترکیه است و با استفاده از آن می‌توانید در شرکت های معتبر استخدام شوید.

همچنین متقاضیان تحصیل در ترکیه با ارائه کارت کیملیک ضمن اثبات هویت اصلی خود به دانشگاه های ترکیه می‌توانند با استفاده از اطلاعات هویتی درج شده در این کارت در هر دانشگاهی پرونده تحصیلی تشکیل دهند. مهاجران خارجی جهت خرید ملک در ترکیه نیاز به کارت کیملیک دارند تا در زمان عقد قرارداد بتوانند سند را با اطلاعات هویتی خود ثبت و امضا کنند.

روش های اخذ کارت کیملیک ترکیه

دریافت کارت کیملیک ترکیه از طریق روش های مختلفی امکان پذیر است. با این حال مهاجران خارجی از طریق دریافت اقامت توریستی، ثبت شرکت در ترکیه، اجاره ملک و یا سرمایه گذاری می‌توانند نسبت به ثبت درخواست اخذ کارت کیملیک اقدام کنند و مجوز اقامت در ترکیه را دریافت کنند.

اما در این بین یکی از ساده ترین روش های دریافت کارت کیملیک کشور ترکیه اقدام از طریق دریافت اقامت توریستی است. برای اطلاعات بیشتر مقاله ویزای توریستی ترکیه را مطالعه فرمایید.

در این راستا متقاضی باید با ورود به کشور ترکیه یک واحد آپارتمان اجاره کند و با فراهم کردن مدارک مورد نیاز برای دریافت این کارت تقاضا بدهد. اخذ کارت کیملیک نیاز به ارائه یک اجاره نامه قانونی و رسمی ثبت شده در دفاتر نوتر دارد تا فرایند صدور کارت بدون مشکل انجام شود.

شرایط گرفتن کارت کیملیک ترکیه

متقاضیان یا انتخاب یکی از روش های مهاجرتی به ترکیه با ارائه مدارک مورد نیاز می‌توانند برای دریافت کارت کیملیک اقدام کنند. در ادامه این مطلب به مراحل اخذ آن اشاره خواهیم کرد.

 • تکمیل فرم درخواست اجازه اقامت به دو زبان فارسی و انگلیسی با مراجعه به سایت اداره امنیت کشور ترکیه به آدرس  fa.goc.gov.tr 
 • ثبت نوبت رزرو دریافت کارت مذکور (حداکثر سه ماه طول می‌کشد)
 • دریافت ورگی نوماراسی یا شماره سریال 11 رقمی از طریق اداره مالیاتی نزدیک به محل سکونت شما در کشور ترکیه
 • ثبت اجاره نامه و سند ملک در دفاتر اسناد رسمی یا توتر ترکیه با درج مهر

براین اساس اگر تمام این مراحل را جهت اخذ کارت کیملیک طی کردید با دریافت نوبت باید به یکی از شعب مشخص شده مراجعه کنید و با دریافت رسید، منتظر دریافت تأییدیه از طرف اداره مهاجرت ترکیه بمانید. در صورتی که اجازه اقامت شما توسط اداره مهاجرت تایید شود، کیملیک کارت ترکیه از طریق اداره پست برای شما ارسال خواهد شد.

لازم به ذکر است، مهاجران خارجی به ویژه ایرانیانی که قصد اقامت در کشور ترکیه و درخواست اخذ کارت کیملیک را دارند، طبق قوانین مهاجرتی ترکیه بیمه شدن تمام افراد ساکن ترکیه الزامی است. در این راستا متقاضیان اقامت در ترکیه علاوه بر خود باید تمام اعضای خانواده تحت سرپرستی و فرزندان زیر 18 سال خود را بیمه کنند. اگر تصمیم قطعی دریافت اقامت موقت در کشور ترکیه را دارید به شما توصیه می‌کنیم که از مشاوران آشنا به مسایل حقوقی و قوانین مرتبط با آن کمک بگیرید تا موارد قوانینی و مراحل اخذ کارت هویتی اقامت موقت ترکیه را در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام دهند.

انواع کارت کیملیک ترکیه

آشنایی با انواع کارت کیملیک ترکیه

کیملیک کارت ترکیه یا همان کارت اقامت ترکیه به دو صورت موقت و دائم برای افراد متقاضی صادر می‌شود. در ادامه به معرفی هر دو نوع کارت کیملیک می‌پردازیم.

 • کیملیک موقت: کارت کیملیک موقت با دو رنگ مشخص صادر می‌شود. رنگ صورتی برای متقاضیان اقامت توریستی در ترکیه و رنگ آبی ویژه متقاضیان اقامت کاری در این کشور است. صدور این کارت‌ها تحت شرایط خاص و روش‌هایی مانند تحصیل، آموزش زبان ترکی، کار و اشتغال، خرید یا اجاره خانه و غیره صادر می‌شود و به عنوان یک کارت هویتی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
 • کارت کیملیک دائم: مهاجران خارجی بعد از اتمام دوره اقامت موقت در صورتی که موفق به اخذ پاسپورت ترکیه و اخذ اقامت در این کشور شوند، می‌توانند درخواست صدور کارت کیملیک دائم بدهند.

مزایای کارت کیملیک ترکیه

از مهم ترین مزایای این کارت است این است که مهاجرانی که از کارت کیملیک ترکیه بهره‌مند باشند بدون هیچ محدودیتی می‌توانند با ارائه این کارت هویتی امور اداری خود در سازمان‌ها دنبال و به انجام برساند. همچنین افتتاح حساب بانکی در ترکیه، داشتن کارت بانکی، فراهم شدن انتقال و پرداخت بین بانکی، پرداخت قبوض، امکان خرید خودرو، کاریابی، امکان اجاره یا خرید خانه در ترکیه، ثبت شرکت، شرکت در دوره‌های آموزشی تخصصی، استفاده از بیمه درمانی، دریافت خدمات پزشک خانواده به صورت رایگان و غیره از دیگر مزایای مهم کارت کیملیک که مهاجران نباید از آن غافل شوند.

مدارک لازم جهت اخذ کیملیک ترکیه

متقاضیان دریافت کارت کیملیک ترکیه باید مدارک زیر را تهیه کنند:

 • ارائه  اصل گذرنامه به همراه کپی رنگی آن
 • کپی صفحه ای از گذرنامه که مهر ورود در آن درج شده
 • فرم تکمیل شده درخواست اجازه اقامت
 • کد مالیاتی یا شمار سریال 11 رقمی
 • کپی بیمه نامه به همراه مهر و امضا
 • چهار قطعه عکس 4×6
 • اصل اجاره نامه یا سند ثبتی ملک در نوتر ترکیه
 • کپی اجاره نامه رسمی دارای مهر دفاتر اسناد رسمی
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه قضایی
 • اخذ برگه تولد از کنسولگری برای افراد زیر ۱۸ سال
 • ارائه کپی کارت اقامت ترکیه جهت تمدید

قیمت کارت کیملیک ترکیه

دریافت کارت کیملیک ترکیه چقدر هزینه دارد

هزینه و قیمت کیملیک ترکیه یکی از سوالات رایج متقاضیان دریافت اقامت این کشور است و دانستن این نکته خارج از لطف نیست که تمام اعضای خانواده باید به صورت مجزا و انفرادی برای دریافت کارت کیملیک اقدام کنند. در حال حاضر صدور این کارت به ازای هر نفر حدود 125 لیر هزینه دارد. البته هزینه های دیگری نیز بابت نوتر کردن یا ثبت سند ملک در دفتر اسناد رسمی ترکیه متغیر است و ‌بر اساس مبلغ اجاره خانه تعیین می‌شود، متغیر است. همچنین متقاضیان بیمه به ازای هر نفر باید تقریبا 150 لیر بابت بیمه و حداکثر 700 لیر بابت حق خاک ترکیه پرداخت کنند. پیشنهاد ما این است که حتما از مشاوران حقوقی مجرب در این زمینه کمک بگیرید تا با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان ممکن شرکت درخواستی شما را در ترکیه به ثبت برسانند.

سخن پایانی

طبق آنچه در مطالب بالا گفته شد، دریافت کارت کیملیک ترکیه فرایند نه چندان پیچیده‌ای دارد و متقاضیان با ورود به کشور ترکیه باید نسبت به اجاره یک ملک اقدام کنند و اجاره نامه خود را در دفاتر اسناد رسمی ثبت کرده و با دریافت بیمه نامه معتبر منتظر دریافت نوبت از اداره مهاجرت و تاییدیه سازمان مربوطه بماند. از این رو اخذ این کارت برای کسانی مناسب است که قصد اقامت وقت بیش از سه ماه در ترکیه داشته باشند. از این رو جهت دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان و مشاوران مجرب roots capital ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

قیمت کیملیک ترکیه چقدر است؟

در حال حاضر صدور کیملیک ترکیه به ازای هر نفر حدود 125 لیر هزینه دارد.

روش های دریافت کارت کیملیک ترکیه چیست؟

با اجاره آپارتمان در استانبول، ثبت شرکت،اقامت توریستی و یا سرمایه گذاری در ترکیه می توانید نسبت به دریافت کیملیک اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ