کارت تورکواز و روش اخذ آن

کارت تورکواز

کارت تورکواز چیست؟

کارت تورکواز برای کشور ترکیه است که آن را با نام کارت فیروزه ای هم می‌شناسند. کشور ترکیه به اتباع خارجی که داخل کشور ترکیه می‌دهد. اما دقیقا چه افرادی واجد شرایط هستند و می‌توانند از این امکان استفاده کنند؟ به سرمایه گذاران یا صادر کنندگان، کسانی که دارای مهارت خاصی هستند، کسانی که خانه خریداری کرده اند، کسانی که در حوزه های: فرهنگی، ورزشی، هنری فعالیت دارند، افراد دانشمند و نابغه و همچنین کسانی که از کشور ترکیه تبلیغ کرده و ترکیه را به افراد دیگر معرفی میکنند می‌توانند کارت تورکواز کشور ترکیه را دریافت کنند.

کارت تورکواز

 

در اصل هدف کشور ترکیه از دادن کارت تورکواز به اتباع خارجی جذب افراد دانشمند نابغه و جلوگیری از فرار مغزها است و همچنین جذب سرمایه در کشور است برای مثال اگر شما بتوانید 400.000 دلار در ترکیه سرمایه گذاری کنید میتوانید حق شهروندی دریافت کنید. 

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که با کارت فیروزه ای می‌توان در ترکیه اقامت داشت یا خیر؟ کارت تورکواز را به مدت 3 سال به صورت آزمایشی به افراد واجد شرایط می‌دهند و بعد از آن 3 سال افراد می‌توانند از حق شهروندی ترکیه و گذرنامه استفاده کنند. البته نکته ای که وجود دارد این است که در 3 سال آزمایشی وزارت وضعیت اشتغال و فعالیت افراد دارنده کارت تورکواز یا همان کارت فیروزه ای را کنترل می‌کند.

افراد واجد شرایط برای بهره مندی از کارت تورکواز

کشور ترکیه مسیر دریافت این کارت را برای هر کسی که احتمال ارتقای وضعیت ترکیه توسط او وجود دارد، هموار می‌کند. به عبارت بهتر افرادی مانند دانشمندان شانس بیشتری برای دریافت این کارت دارند. همچنین افرادی که در زمینه ورزش در سطح جهانی موفقیت کسب کرده‌اند و افرادی که از توانایی گسترش فرهنگ کشور ترکیه برخوردار هستند نیز در اولویت دریافت کارت هستند. موارد زیر نمونه هایی از افرادی هستند که شانس بیشتری برای دریافت کارت تورکواز دارند:

 • افرادی که در موضوعاتی مانند علم و فناوری، دانش و تجربه حرفه‌ای و آموزش مشارکت دارند. ارزیابی این افراد به عنوان نیروی کار واجد شرایط است.
 • افرادی که ارزیابی آنها بر اساس میزان اشتغال ایجاد شده در ترکیه توسط آنها، نرخ صادرات و سرمایه‌گذاری آنها انجام می‌شود. در واقع افرادی که برای یک سرمایه‌گذاری با کیفیت بالا تصمیم‌گیری کرده‌اند.
 • دانشمندانی که توانایی کمک به کشور ترکیه را در زمینه‌های مختلف علم و فناوری دارند.
 • افرادی که شناخته شدن آنها از طریق عرصه‌های گوناگونی مانند هنر، فرهنگ و ورزش صورت گرفته است.
 • افرادی که توانایی این را دارند که فعالیت خود را در ترکیه بر اساس علاقه خود انجام دهند تا چنین فعالیت‌هایی به شناخته شدن کشور ترکیه در زمینه‌هایی مانند غذا، فرهنگ و گردشگری بینجامد.

مزایای کارت تورکواز

مزایایی برای دسته‌ای از شهروندان غیرترکیه‌ای از طریق کارت تورکواز ارائه می‌شود؛ شهروندانی که در کشور ترکیه خریداری ملک و یا سرمایه‌گذاری داشته‌اند. همان طور که در بالاتر مطرح شد بعد از سه سال و تایید وزارت افرادی که دارای این کارت هستند از حق شهروندی برخوردار می‌شوند و می‌توانند گذرنامه ترکیه را دریافت کنند و همانند یک شهروند ترکیه ای با آن ها برخورد می‌شود همچنین این حقوق شامل همسر وی و بچه های او که زیر 18 سال هستند خواهد شد.

چنانچه اشاره شد، این کارت می‌تواند به افراد خارجی مزایایی را ارائه دهد؛ این مزایا مواردی مانند اجازه کار نامحدود و گذرنامه ممتاز برای حق شهروندی کشور ترکیه را در بر می‌گیرد. علاوه بر این از قابلیت اعطای مجوز به همسر و سایر افرادی که فرد خارجی، مسئولیت آنها را بر عهده دارد نیز برخوردار است همچنین شما اگر این کارت را دریافت کنید از خدمت سربازی ترکیه معاف خواهید شد. شرایط پرداخت بیمه برای دارندگان این کارت همانند شهروندان ترکیه ای است. 

در چه صورت کارت تورکواز باطل می شود؟

کشور ترکیه قوانینی تایین کرده که در صورت نقض آن‌ قوانین کارت شما باطل خواهد شد.

 • اگر گذرنامه خود را تمدید نکنید کارت شما باطل خواهد شد.
 • اگر شما بیشتر از هفت ماه دست از کار کردن بردارید و فعالیت نداشته باشید کارت شما باطل خواهد شد.
 • سفر شما به خارج از ترکیه نباید بیشتر از حد مجاز طول بکشد. 
 • در صورت نقض قوانین ترکیه و پیروی نکردن از بعضی سیاست ها کارت تورکواز باطل خواهد شد.

کارت تورکواز یا کارت فیروزه ای ترکیه

نحوه دریافت کارت تورکواز و اقامت در ترکیه

شما باید برای گرفتن کارت فیروزه ای درخواست بدهید و مدارک لازم برای درخواست کارت تورکواز: گذرنامه، فتوکپی اجازه اقامت، ترجمه و تایید مدرک تحصیلی، سندی برای اثبات سرمایه و دارایی، نمونه کار یا پروژه های پیشین شما و عکس پرسنلی لازم است.

دریافت اقامت و حق شهروندی از طریق کارت تورکواز یکی از راه های متنوع گرفتن اقامت است راه های دیگری هم برای دریافت اقامت و شهروندی وجود دارد برای مثال اقامت از طریق ازدواج در ترکیه به این صورت است که اگر اتباع خارجی با یک شهروند ترکیه ای ازدواج کند می‌تواند حق شهروندی دریافت کند.

 شما می‌توانید با سرمایه گذاری در ترکیه حق شهروندی دریافت کنید حالا چه با خریدن خانه یا ملک چه با سرمایه گذاری در شرکت ها و زمینه های مختلف. نوع دیگری از اقامت توریستی در ترکیه هم وجود دارد که مدت آن از 19 روزه تا 1 یا 2 سال است. راه دیگر دریافت اقامت تحصیلی که از راه تحصیل در کشور ترکیه به دست می‌آید. همچنین اقامت کاری در صورت درخواست شرکت های ترکی از شما برای همکاری شما می‌توانید ویزای کاری ترکیه را گرفته و در این کشور شروع به کار کنید.

از کاربران انتظار می‌رود که ارسال گزارش های خود را به صورت منظم در مدت زمان 3 ساله مورد توجه قرار دهند. در طول فرآیند اخذ این کارت، یک سیستم امتیازدهی اعمال می‌شود که موضوعاتی مانند زبان، دانش حرفه‌ای و آموزش را در بر می‌گیرد. افراد متقاضی کارت باید تلاش کنند که امتیازهای خود را در این موضوعات حفظ کنند و یا آنها را ارتقا دهند.

افرادی که قصد دریافت این کارت را دارند، باید تصمیم بگیرند که تمایل به ادامه زندگی در کشور ترکیه را دارند یا خیر. بر اساس همین تصمیم نیز می‌توانند اقدام به خرید ملکی در ترکیه بکنند. این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که این کارت برای افراد خارجی که در حضور آنها در زندگی حرفه ای مشاهده نشود و یا آغاز به کار آنها بعد از مدت زمان یک سال رخ ندهد، لغو خواهد شد.

افراد خارجی که فعالیت شغلی 2 سال و یا بیشتر را در کشور ترکیه داشته‌اند، صلاحیت بهره‌مندی از این کارت را دارند. چنین افرادی می‌توانند در هر مکان و موقعیتی مشغول به کار شوند و یا می‌توانند راه‌اندازی کسب و کار خود را در پیش گیرند. همچنین این افراد پس از 5 سال می‌توانند اقدام به دریافت شهروندی واقعی کنند.

معایب کارت تورکواز یا کارت فیروزه ای ترکیه

شما باید از قوانینی که ترکیه برای شما می‌گذارد پیروی کنید، همیشه مراقب کار و فعالیت هایتان باشد یا وقتی سفر میکنید حواستان به مدت زمان سفر خود باشد تا یک وقت کارت شما باطل نشود همچنین شما در صورت دریافت حق شهروندی باید مالیات پرداخت کنید. برای کسانی که از ایران مهاجرت می‌کنند شاید پرداخت مالیات دشوار باشد.

کارت تورکواز ترکیه

سرمایه گذاری در بخش املاک ترکیه و کارت تورکواز

 • اثبات توان و قدرت کاری: برای این که فرد ثابت کند که از لحاظ کاری، واجد شرایط دریافت کارت است باید یک قرارداد تجاری، رزومه، سابقه تجربه کاری، مدارک مورد قبول برای تسلط بر یک زبان (غیر از زبان مادری) و موارد مشابه را ارائه دهد.
 • اثبات توانایی سرمایه‌گذاری: برای اثبات توانایی فرد در سرمایه‌گذاری که یکی از اولویت‌ها برای دریافت کارت تورکواز است، فرد باید مواردی که نشان دهنده این موضوع باشد را ارائه کنند. این موارد عبارتند از: میزان سرمایه‌گذاری، سطح اشتغال، کفایت مالی، هزینه‌های صادراتی، اسناد و مدارک تایید کننده.
 • دانشمندان و محققین: اسناد و مدارکی که مشاغل علمی و عناوین مربوط به آن را تایید می‌کند. مانند اسنادی که کارهای دانشگاهی انجام شده را تایید می‌کند مثل مجوز، سند ثبت اختراع و غیره.
 • اثبات توانایی افرادی که در زمینه‌های گوناگون فرهنگ، ورزش و هنر در سطح بین‌المللی تحسین شده‌اند: اسنادی که بتواند اثبات کند که چنین موفقیت‌هایی صحت دارد و در واقع آنها را تایید کند.
 • افراد خارجی که پتانسیل ارتقای فرهنگ کشور ترکیه و کمک به شناخته شدن بیشتر آن را دارند: اسنادی که تایید کند افراد متقاضی این کارت، کارهایی در این زمینه را انجام داده‌اند و یا ایده‌ها و آثار هنری فرد متقاضی را نشان دهد.

دلایل مهم کشور ترکیه برای دادن کارت تورکواز به اتباع خارجی

یکی از دلایل کشور ترکیه برای دادن این کارت ها به اتباع خارجی اجازه دادن به افراد برای کار کردن در ترکیه است چون افراد قبل از این با استفاده از اقامت گردشگری در ترکیه کار می‌کردند که نیاز به تمدید کردن داشت و غیرقانونی هم به حساب می‌آمد ولی با وجود این کار کسب و کار های بیشتری در ترکیه به وجود می آید و با توجه به قانون استفاده از شهروندان ترکیه ای در کسب و کار ها از بیکاری هم جلوگیری می‌شود . 

ترکیه دارای 81 استان و 80 میلیون جمعیت است و استقبال از افراد را برای داشتن آینده‌ای بهتر با اعطای این کارت انجام می‌دهد. مسکن، گردشگری، تحصیل و موارد مشابه همگی در انتظار افراد است. خرید ملک در کشور ترکیه و سرمایه‌گذاری در بخش املاک را می‌توان یکی از سودآورترین بخش‌های کشور ترکیه دانست.

مهم ترین و اساسی ترین دلیلی که کشور ترکیه را به سوی پروژه هایی مانند پروژه کارت تورکواز هدایت کرده است مهاجرت به کشور ترکیه است. ایجاد این سیستم و پروژه برای کشورهای مهاجرپذیر بوده است و بسیار رایج شده است. در واقع این سیستم افرادی را که به هر دلیلی قصد مهاجرت دارند فرا می‌خواند. این فراخوانی موضوعاتی مانند هنر، علم و ورزش را به ابزاری برای سرمایه گذاری درست در کشور ترکیه تبدیل کرده است.

دلیل دیگر جلوگیری از فرار مغز ها به اروپا یا آمریکا و جذب آنها توسط کشور ترکیه بوده همچنین با این کار افراد بیشتری تشویق به سرمایه گذاری در ترکیه یا خرید ملک در ترکیه می‌شوند.

ابطال کارت تورکواز

ابطال کارت تورکواز

صرف نظر از مواردی که ابطال کارت با درخواست و رضایت دارنده کارت انجام می‌شود؛ در صورتی که دارنده کارت پس از تاریخ اعتبارسنجی به مدت 6 ماه، مدت زمان 6 ماه در خارج از کشور ترکیه باشد و یا مدت زمان 2 سال به صورت متوالی و بدون دلیل موجه در کشور ترکیه حضور نداشته باشد، کارت می‌تواند لغو شود. به غیر از مواردی که:

 • تمدید نشدن مدت زمان اعتبار پاسپورت دارنده کارت و یا مدرکی (مدرکی که به جای پاسپورت استفاده شده است) که نشان دهنده بیکار بودن دارنده کارت به مدت حداقل 1 سال متوالی باشد.
 • تشخیص کار کردن دارنده کارت به صورت غیرقانونی و بر خلاف قوانین موجود. یعنی انجام شناسایی درخواست کارت با اطلاعات نادرست بوده است.
 • عدم دست‌یابی به مدارک مورد نیاز در زمان مناسب برای مدت زمان 3 سال مربوط به کارت تورکواز و یا از بین رفتن صلاحیت فرد دارنده کارت طبق پیگیری‌ها و گزارش‌ها.
 • اطلاعیه وزارت امور داخله در رابطه با عدم اجازه فرد دارنده کارت (که از اتباع خارجی است) برای ورود به کشور ترکیه. در واقع فردی که نمی‌تواند ویزا دریافت کند و باید کشور ترکیه را ترک کند.
 • اخطارهای مراکز و موسسات عمومی راجع به شغل فرد دارنده کارت پیرامون مواردی مانند نامطلوب بودن بهداشت عمومی، نظم عمومی و موارد مشابه که می‌توانند کارت را باطل کنند.

تفاوت کارت تورکواز با شهروندی

افرادی که واجد شرایط دریافت کارت تورکواز هستند اجازه کار کردن در کشور ترکیه را به طور نامحدود دارند. با این حال، چنین افرادی نمی‌توانند از برخی حقوق شهروندان کشور ترکیه برخوردار شوند.

دارندگان این کارت در مورد مواردی مانند مسافرت، کار، اقامت و سرمایه گذاری در کشور ترکیه با شهروندان ترکیه یکسان هستند و در واقع باید از قوانین مشابهی پیروی کنند. فردی که این کارت را دریافت کرده است پس از سپری شدن مدت زمان 3 سال (و در صورت عدم مشکل) می‌تواند نسبت به دریافت شهروندی کشور ترکیه اقدام کند.

نتیجه گیری

به طور خلاصه کارت تورکواز یا همان کارت فیروزه ای ترکیه کارتی است که کشور ترکیه به اتباع خارجی که دارای تخصص خاص هستند، فعالیت فرهنگی، هنری، ورزشی دارند یا می‌خواهند کسب و کار راه اندازی کنند یا سرمایه گذاری کنند داده می‌شود.

 بعد از 3 سال این افراد مجاز هستند حق شهروندی ترکیه را دریافت و گذرنامه ترکیه را بگیرند این گذرنامه ها نیاز به تمدید دارند و قوانینی هم وجود دارد که در صورت نقض آن امکان دارد کارت شما باطل شود برای مثال مدت زمان سفر شما از ترکیه به کشور دیگر نباید از حد مجاز بگذرد. ویژگی های این کارت دادن حق شهروندی به افردا دارنده کارت همسرانشان و بچه هایشان است البته توجه داشته باشید بچه های زیر 18 سال توجه داشته باشید که شما هم باید مالیات پرداخت کنید. 

کشور ترکیه فرق مهم و اصلی کارت‌ تورکواز را با گرین کارت آمریکایی انتخاب افراد توسط کارشناسان و وزارت اعلام کرد که باعث می‌شود افرادی که واقعاً می‌خواهند سرمایه گذاری کنند کار کنند یا هنر و دانش خود را نمایان کنند به این کشور منتقل شوند ولی گرین کارت آمریکایی با قرعه کشی و شانس در اختیار افراد قرار میگیرد.

 

سوالات متداول

کارت تورکواز به چه کسانی تعلق می یابد؟

کارت تورکواز به سرمایه گذاران یا صادر کنندگان، کسانی که دارای مهارت خاصی هستند، کسانی که خانه خریداری کرده اند، کسانی که در حوزه های: فرهنگی، ورزشی، هنری فعالیت دارند، افراد دانشمند و نابغه و همچنین کسانی که از کشور ترکیه تبلیغ کرده و ترکیه را به افراد دیگر معرفی میکنند.

معایب کارت تورکواز ترکیه چیست؟

از معایب آن این است که با توجه نکردن به مدت زمان و ابطال آن دچار مشکل شده و مالیات سنگینی در پی دارد.

مزایای کارت فیروزه ای ترکیه چیست؟

یکی از مزیت های کارت تورکواز می توان به اخذ اقامت موقت 3 ساله و سپس دریافت شهروندی ترکیه اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ