مدرک تومر (TÖMER)

مدرک تومر

اقامت از طریق مدرک تومر در ترکیه

اقامت از طریق مدرک تومر در ترکیه یکی از روش هایی است که افراد برای اقامت در این کشور استفاده می کنند. در واقع براساس قانون های جدید اقامت 1 ساله ترکیه از طریق کلاس های تومر که قابل تمدید به 2 سال می‌باشد جایگزین روش ویزای توریستی شده است. یعنی افراد براساس قانون جدید کشور ترکیه، از طریق اقامت توریستی تنها 90 روز از 180 روز را می‌توانند در کشور ترکیه باشند. پس تا پایان این متن همراه ما باشید چراکه قرار است هرآنچه که راجع به اقامت از طریق آزمون تومر در ترکیه را باید بدانید، صحبت کنیم.

مدرک تومر

آزمون تومر

بهتر است قبل از اینکه بدانیم چگونه میتوان از طریق مدرک تومر اقامت ترکیه را بگیریم، کمی با این آزمون آشنا شویم.

TOMER به معنی مرکز آموزش زبان ترکی می‌باشد و همانطور که از نامش پیداست، این مرکز به ‌برگزاری کلاس‌های زبان ترکی استانبول می‌پردازد. هدف از برگزاری این تست زبان ترکی استانبول سنجش میزان مهارت متقاضیان است که قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه و یا مهاجرت را دارند.

این دوره توسط موسسات و دانشگاه های دولتی ترکیه در شهرهای مختلف از سطح مقدماتی تا پیشرفته برگزار می‌گردد. متقاضی با دادن آزمون در هر سطح وارد سطح بعدی شده و در نهایت با شرکت در 800 ساعت کلاس در 4 سطح،  به آمادگی لازم جهت کسب مدرک معتبر دست خواهد یافت.

و آخرین نکته‌ای که در این خصوص باید بدانید این است که مدارک سطوح Upper-Intermediate و Diploma برای ورود به دانشگاه و بازار کار مورد تایید است و مدارک سطوح Elementary و Intermediate برای مکالمه‌های روزمره.

انواع آزمون تومر

انواع آزمون تومر

این آزمون به‌طورکلی به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارت است از:

 1. آزمون دیپلم زبان ترکی استانبول

این آزمون مانند آزمون های بین‌المللی انگلیسی عمل می‌کند و می‌تواند به عنوان یک مدرک رسمی برای ارائه آن به دانشگاه محسوب شود که دارای محدودیت زمانی نیست.

 1. آزمون گواهی تومر

اعتبار این مدرک دوساله می‌باشد که متقاضی باید در 4 سطح این آزمون، نمره قبولی مورد نظر را بگیرد چراکه در صورت نگرفتن نمره قبولی در یکی از سطوح، ارائه مدرک صورت نگرفته و متقاضی مجدد باید به شرکت در دوره‌های جبرانی بپردازد. همچنین برای ارائه مدرک معتبر زبان ترکی استانبول ار طریق این آزمون باید دارای سطح B1 باشید. این هم باید بدانیدکه این آزمون در سطح‌های مختلفی مانند زبان‌های آلمانی و فرانسوی تقسیم می‌گردد.

____________________________________________________________
بیشتر بخوانید: تحصیل در ترکیه
____________________________________________________________

بخش های مختلف آزمون تومر

به طور کلی این آزمون در 5 بخش، مهارت شرکت‌کننده را می‌سنجد؛ این 5 مهارت عبارت است از:

 • شنیداری
 • خوانداری
 • گفتاری
 • توضیح شفاهی
 • توضیح کتبی

مجموع تمامی نمرات مهارت هایی که نام برده شد 100 می‌باشد که حداقل نمره قبولی در سطح A1، به‌دست آوردن نمره قبولی 50 است.

اخذ اقامت با مدرک تومر

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اقامت ترکیه از طریق مدرک تومر

در ابتدا باید یک نامه پذیرش از موسسات آموزش زبان تومر از ترکیه به وسیله سایت معتبر و فعال در این زمینه و یا مراکز معتبر حضوری این آزمون در تهران و یا دیگر شهرهای ایران دریافت کنند که برای دریافت آن باید مبلغی در حدود 350 دلار به حساب موسسه واریز شود تا ثبت‌نام شما در دوره‌های برگزاری کلاس‌های تومر صورت گیرد. پس از ثبت‌نام باید نامه‌ پذیرش به همراه مدارک دیگر را به سفارت برده و تقاضای ویزای 6 ماهه یا 1ساله دانشجویی کنید. در ادامه بعد از دریافت ویزا و ورود به کشور ترکیه، به اداره امنیت رفته و تقاضای دفترچه اقامت می‌دهید تا کلاس‌ها و آزمون های تومر را شروع کنید. پس به طور کلی مراحل ثبت نام و اخذ اقامت از طریق مدرک تومر در ترکیه به قرار زیر است:

 • ثبت‌نام در یک موسسه معتبر و دریافت برگه پذیرش
 • گرفتن بیمه درمانی و پرداخت هزینه 150 دلار برای هزینه درمان
 • گرفتن نامه از خوابگاه و یا بنگاه برای اجاره خانه و یا حتی گرفتن نامه از فردی که خانه‌ای در اختیار دارد به منظور اجاره یا همخانه بودن با آن شخص
 • پرداخت کردن 80 دلار برای اقامت و 55 لیر برای کارت اقامت ترکیه جهت واریز به حساب اداره مهاجرت
 • مراجعه به اداره مهاجرت و ارائه مدارک
 • در نهایت ورود قانونی به کشور ترکیه و گرفتن دفترچه اقامت از اداره امنیت آن کشور برای شرکت در کلاس‌ها و آزمون های تومر

سطوح مختلف آزمون تومر

ارزیابی نمره و سطوح مدرک تومر همراه با جزئیات

خب دوستان در انتهای مطلب قصد داریم تا نکاتی در خصوص چگونگی ارزیابی سطوح مدرک تومر با شما در میان بگذاریم.

همانطور که گفتیم سطوح درنظر گرفته شده در این آزمون از سطح A1  تا C1 می‌باشد که برای قبولی در هریک از این سطوح، نیازمند به گرفتن نمرات قبولی هستید که در ادامه نام خواهیم برد:

 • حداقل نمره 50 برای مدرک سطح A1
 • بازه نمره بین 50 تا 59 برای گرفتن مدرک سطح A2
 • بازه نمره بین 60 تا 65 برای گرفتن مدرک سطح B1
 • بازه نمره بین 66 تا 70 برای گرفتن مدرک سطح B2
 • بازه نمره بین 71 تا 100 برای گرفتن مدرک سطح C1

اما این سطوح باهم چه تفاوت‌هایی دارند؟

این سطوح در مهارت‌های فرد شرکت‌کننده متفاوت است که باعث می‌شود افراد توانایی‌های خود را در بخش‌های مختلف از مبتدی تا پیشرفته بیازمایند تا نقاط قوت و ضعف خود را بیابند. برای درک بهتر این موضوع بهتر است به دسته‌بندی که در این خصوص صورت گرفته توجه کنید:

 • آزمون‌های سطح A1 برای برقراری ارتباط و پاسخ‌دهی و فهم سوالات ساده می‌باشد.
 • در سطح A2 توانایی‌های پایه در صحبت به زبان ترکی استانبول در موقعیت شخصی گنجانده شده است.
 • سطوح B1 و B2 بیشتر تاکیید بر توانایی‌های لازم جهت حضور در موقعیت‌های مختلف روزانه و داشتن مهارت کامل بر توصیف مسائل گوناگون دارد.
 • سطح C1 نیز که بالاترین سطح‌ها محسوب می‌گردد برای ادامه تحصیل به زبان ترکی استانبول در رشته هایی چون پزشکی در ترکیه و داروسازی کاربرد دارد.

سخن پایانی

ما سعی کردیم تا تمامی نکات مربوط به اخذ اقامت از طریق آزمون تومر (TOMER) را برای شما عزیزان بیان کنیم. در ادامه به سوالاتی که ممکن است برای هر فردی در این خصوص ایجاد شود، پاسخ داده‌ایم؛ اما درصورتی که بازهم سوالی در ذهن شما از این مساله وجود داشت حتما در بخش کامنت به‌اشتراک بگذارید تا کارشناسان باتجربه ما در اسرع وقت پاسخگوی جواب سوالات شما باشند.

سوالات متداول

 • آیا شرایط سنی برای شرکت در آزمون‌های تومر وجود دارد؟

بله یکی از شرایط مورد نیاز برای شرکت در این آموزش شرایط سنی مورد نظر کشور ترکیه در این خصوص می‌باشد.

 • آیا تفاوتی در برگزاری کلاس های آموزشی تومر از سوی موسسات و دانشگاه ها وجود دارد؟

بله؛ تفاوت دانشگاه های دولتی و موسسات تخصصی در کیفیت کلاس ها، سختگیری‌ها و هزینه های مربوط به آن می‌باشد که این موضوع به‌گونه ای بستگی به سطح، میزان علاقه و مقدار هزینه ای که برای آن در نظر گرفته اید دارد.

 • زمان برگزاری آزمون تومر چه موقع می‌باشد؟

زمان برگزاری آزمون تومر 2023 مشخص نیست و زمان خاصی ندارد اما همه ساله این آزمون چندین بار توسط دانشگاه آنکارا برگزار می‌گردد که اگر قصد شرکت در آن را داشته باشید، می‌توانید با مشاورین فعال در زمینه مهاجرتی روتس کپیتال در ارتباط باشید.

 • به‌طور کلی کاربرد شرکت در آزمون تومر چه می‌باشد؟

این آزمون برای تمام کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی، شغلی، مهاجرت و دریافت اقامت بلند مدت و شرکت در آزمون یوس را دارند، کاربردی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ