آموزش گرفتن راندوو ترکیه + لیست سوالات

راندوو ترکیه

راندوو ترکیه

درباره راندوو ترکیه چه می‌دانید؟ این مقاله قصد دارد مطالبی در این باره را به مخاطبان و علاقه مندان ارائه دهد. اما پیش از آن به ضرورت و اهمیت آگاهی از این موضوع اشاره خواهد شد. سکونت به مقاصدی که توریستی نیستند و جهت زندگی دائم در کشوری دیگر انتخاب می‌شوند نیاز به طی کردن روند مخصوص به خود است. افرادی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند بهتر است پس از آشنایی با روند قانونی مهاجرت و گرفتن فرم راندوو اقدامات دیگر را انجام دهند تا به مشکلی بر نخورند.

راندوو ترکیه

 

برای افراد ایرانی که مقصد توریستی دارند اقامت در کشور ترکیه برای دو بار در هر سال امکان پذیر است؛ در هر کدام از این دفعات نیز امکان اقامت به مدت 90 روز وجود دارد. اما برای افزایش این مدت زمان لازم است که با تکمیل کردن فرم راندوو اقدام به تکمیل فرآیند مهاجرت کنید.

راندوو اقامت ترکیه چیست؟

کلمه راندوو بی شک برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را داشته‌اند نامی آشنا است. زیرا یکی از لغات و کلمه های پرکاربرد که در دسته اصطلاحات مربوط به مهاجرت به کشور ترکیه قرار می‌گیرند راندوو است. نکته قابل توجه این است که کاربرد این کلمه تنها مختص موضوع مهاجرت نیست؛ به عبارت بهتر نوبت ملاقات در کشور ترکیه راندوو نام دارد.

اما کلمه راندوو که در زمینه مهاجرت مورد استفاده قرار می‌گیرد به معنای قرار ملاقاتی است که در اداره مهاجرت کشور ترکیه مشخص می‌شود. طی این فرآیند افراد بعد از پر کردن فرم و ارائه مدارک مورد نیاز اقدام به کسب موافقت کشور ترکیه برای مهاجرت به آن می‌کنند.

اخذ وقت راندوو ترکیه

بهتر است که اقدام برای گرفتن وقت راندوو در زمان حضور در کشور ترکیه انجام شود. افراد باید در زمان حضور در کشور ترکیه و پیش از این که مدت زمان 90 روزه مربوط به ویزا به پایان برسد اقدام به پر کردن فرم‌ها و گرفتن وقت راندوو کنند. در غیر این صورت به مدت 3 ماه مجبور به ترک خاک ترکیه خواهند شد و بعد از گذشت مدت زمان 90 روز به طور مجدد اجازه ورود به ترکیه را خواهند داشت.

در صورتی که حضور فرد در کشور ترکیه از طریق اقامت توریستی 90 روزه باشد، باید قبل از این که مدت زمان 89 روز به پایان برسد برای تکمیل فرم راندوو اقدام مربوطه را انجام دهد و وقت دریافت کند. این روند مختص افرادی است که برای نخستین بار قصد دارند برای اخذ اقامت کشور ترکیه اقدام کنند. البته این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که این روند مربوط به افرادی است که برای اولین بار برای اخذ اقامت کشور ترکیه اقدام می‌کنند. اگر فردی تصمیم به تمدید اقامت دارد بهتر است اقدام برای تمدید اقامت کشور ترکیه را 3 ماه پیش از اتمام اقامت انجام دهد که احتمال بروز مشکل کمتر شود.

بهتر است آشنایی با شرایط راندوو و مدارک لازم برای افراد پیش از این که ایران خارج شوند به وجود آید. به این دلیل که در صورت عدم توانایی فرد در انجام کارهای راندوو اقامت کشور ترکیه و به دنبال آن پیچیده‌تر شدن شرایط، فرد از مجوز اقامت در کشور ترکیه بهره‌مند نخواهد شد.

راندوو ترکیه و مدارک مورد نیاز آن

مدارک لازم برای راندوو ترکیه

چنانچه برای مراجعه به هر اداره‌ای نیاز به مجموعه ای مدارک وجود دارد؛ راندوو یا قرار ملاقات در اداره مهاجرت کشور ترکیه نیز نیازمند مدارک ضروری و الزامی است. این مدارک که برای راندوو اقامت کشور ترکیه مورد نیاز هستند عبارتند از:

 • پر کردن فرم راندوو
 • قبض برق، آب و یا گاز به نام فرد متقاضی
 • 4 قطعه عکس تمام رخ به صورت واضح با زمینه
 • بیمه یک ساله
 • اجاره نامه مهر شده (در صورت اجاره نشین بودن در یکی از شهرها)
 • اصل پاسپورت به همراه کپی
 • ترجمه رسمی پاسپورت
 • شماره مالیاتی یا ورگی نوماراسی
 • رضایت نامه کتبی پدر و مادر برای افراد کمتر از 18 سال سن
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به اداره مهاجرت
 • سایر مدارک بر اساس نظر مامور اداره مهاجرت در روز مصاحبه (مواردی مانند پرینت حساب بانکی یا گواهی عدم سوء پیشینه)

 ابطال وقت راندوو ترکیه

بعد از پر شدن فرم راندوو توسط فرد متقاضی و تحویل آن، زمان مشخصی در نظر گرفته خواهد شد تا فرد به اداره مهاجرت مراجعه کند؛ این زمان شامل روز و ساعت معینی است. عدم مراجعه در زمان مشخص شده به هر دلیلی سبب ابطال فرم خواهد شد و پس از آن جهت اخذ مجدد فرم باید 15 روز صبر کرد و بعد از آن اقدام کرد. اما توصیه این است که پیش از وقت ملاقات در صورت آگاهی از عدم حضور در جلسه تعیین شده نسبت به ابطال آن اقدام شود.

مدت زمان فرآیند اخذ وقت مجدد راندوو بین 15 تا 90 روز است؛ بنابراین بهتر است افراد در مدت زمان 90 روزه ویزا، مراجعه به اداره مهاجرت را در نظر بگیرند. چرا که در صورت اتمام مدت زمان 90 روزه ویزا و نداشتن کارت اقامت با مشکل دیپورت شدن از ترکیه مواجه شده و باید به اجبار کشور ترکیه را ترک کنند.

این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد که در شهرهای بزرگی مانند استانبول در صورت تمایل به ابطال راندوو و اقدام مجدد به این منظور، مدت زمان زیادی برای رسیدن مجدد نوبت فرد لازم است. این در حالی است که در شهرهای کوچکی مانند ازمیر و آنکارا پاسخگویی به درخواست افراد سریع تر انجام خواهد شد.

نحوه اخذ وقت راندوو خانوادگی چگونه است؟

شاید تصور از راندوو خانوادگی به معنای پر کردن یک فرم توسط سرپرست خانواده است؛ به گونه‌ای که سایر اعضای خانواده نیازمند پر کردن این فرم نیستند. اما واقعیت، وجود نداشتن راندوو خانوادگی را تایید می‌کند.

خانواده وظیفه دارد نسبت به پر کردن فرم‌های جداگانه برای تک تک اعضای خانواده اقدام کند، این موضوع شامل کودکان و نوزادان هم می‌شود و این افراد نیز نیازمند پر کردن فرم‌های جداگانه هستند. همچنین پرداخت هزینه اداره مهاجرت نیز باید برای تمامی اعضای خانواده انجام شود.

در صورتی که مدارک کامل باشد اغلب مدت زمان گزارش نتیجه به فرد توسط اداره مهاجرت کمتر از 3 ماه است. همچنین برای افراد دارای نقص مدارک، مدت زمانی برای کامل کردن مدارک تعیین می‌شوند؛ این مدت زمان یک ماه است. فرد باید نسبت به تکمیل مدارک خود در مدت زمان تعیین شده اقدام کند و برای تحویل آنها به اداره مهاجرت مراجعه کند.

چگونگی پیگیری راندوو ترکیه

مصاحبه راندوو ترکیه شامل چه مواردی می‌شود؟

سوالات راندوو ترکیه دشواری و پیچیدگی خاصی ندارند. در واقع این سوالات عمومی بر اساس سنجش اهداف فردی از اقامت در کشور ترکیه طراحی شده است. پس نباید برای سوالات مصاحبه اقامت ترکیه دشوار و پیچیده منتظر یا نگران بود.

چگونگی پیگیری راندوو ترکیه

بعد از تحویل مدارک لازم و انجام مصاحبه کیملیک در صورت کامل بودن مدارک و بی نقص بودن آنها سنجش صحت و اعتبار آنها انجام می‌شود. بازه زمانی گزارش نتیجه به فرد 90 روز است. فرصت تکمیل مدارک برای افرادی که دارای مدارک ناقص هستند دو هفته است. در صورتی که مدارک تمامی اعضای خانواده تحویل داده شود رسیدی به خانواده ارائه خواهد شد. این رسید برای زمانی مناسب است که فرد از اداره مهاجرت پاسخی دریافت نکرده است و پیگیری نتیجه با این رسید امکان‌پذیر است.

نتیجه بررسی هایی که اداره مهاجرت انجام می‌دهد از طریق تلفن یا ایمیلی خواهد بود که در فرم راندوو توسط فرد متقاضی وارد شده است. بهتر است برای وارد کردن شماره تلفن از سیم کارت های ترکیه استفاده شود، به این ترتیب احتمال بروز مشکل کمتر خواهد بود. ایمیل نیز باید با دقت وارد شود و از صحیح بودن آدرس اطمینان حاصل شود. همچنین بهتر است که ایمیل به طور مرتب چک شد تا در صورت ارسال پیام، فرد از آن مطلع شود.

در صورت عدم دریافت پاسخ از اداره مهاجرت با تماس با شماره 157 اداره مهاجرت می توان علت را جویا شد.

در صورت عدم تایید اقامت در ترکیه به هر دلیلی (مانند بیمه درمانی نامعتبر و یا عدم اعتبار اجاره نامه) فرد نامه ای دریافت خواهد کرد و طی مدت زمان 10 روز مجبور به ترک ترکیه می‌شود. در صورت سرپیچی فرد از این قانون، باید جریمه پرداخت کند. بعد از ترک ترکیه توسط افراد، امکان مراجعه آنها بعد از 6 ماه برای دریافت اقامت به صورت مجدد وجود دارد.

البته امکان درخواست نوع دیگری از اقامت در بازه کمتر از 6 ماه وجود دارد. این نکته نیز بهتر است مورد توجه قرار گیرد که افراد در صورت سرپیچی از قانون و عدم خروج از کشور ترکیه مشمول پرداخت جریمه نقدی خواهند شد و درخواست راندوو آنها نیز به تعویق خواهد افتاد. ممکن است در برخی موارد نیز پر کردن فرم راندوو برای دریافت اقامت تا 5 سال برای چنین افرادی امکان‌پذیر نیست.

کارت کیملیک چیست؟

صدور کارت کیملیک یا کارت هویت برای افراد شهروندان خارجی و جهت اقامت در کشور ترکیه توسط اداره مهاجرت و شهروندی ترکیه است. امکان تمدید این کارت اقامت ترکیه به مدت چند سال پیوسته برای افراد با برخورداری از شرایط لازم وجود دارد.

اما نکته قابل توجه این است که کارت کیملیک تنها برای اقامت دریافت می‌شود و به این معنا نیست که فرد دارنده کارت از حقوق شهروندی برخوردار خواهد شد. علاوه بر این اخذ و دریافت این کارت، قابلیت اعطای اجازه کار قانونی به فرد را ندارد. در واقع دریافت مجوز دیگری برای کار تمام وقت لازم است.

ارسال کارت اقامت بعد از صدور آن به آدرس فرد متقاضی خواهد بود. در صورت عدم حضور در منزل و دریافت نکردن کارت، این کارت توسط مامور پست به اداره پست تحویل داده خواهد شد. اگر پس از یک هفته مراجعه برای دریافت آن از سوی فرد متقاضی انجام نشود، برگشت کارت به اداره مهاجرت مرکزی انجام خواهد شد و مراجعه برای دریافت کارت باید به این محل باشد. اما در صورت عدم مراجعه تا یک ماه بعد از صدور کارت، ابطال کارت رخ خواهد داد.

هزینه راندوو ترکیه

برای تعیین وقت راندوو تهیه و آماده کردن مجموعه ای از مدارک مورد نیاز است. آماده شدن هر کدام از مدارک نیز نیازمند پرداخت مبلغی معین است. این هزینه‌ها موارد زیر را در می‌گیرد.

برای اقامت در کشور ترکیه، برخورداری از بیمه سلامت ضروری است. تعیین تعرفه های بیمه بر اساس سن فرد خواهد بود. یکی از موارد الزامی نیز پرداخت هزینه اقامت در کشور ترکیه است. دریافت از افراد متقاضی دریافت می‌شود که به عنوان پول خاک ترکیه و هزینه صدور کارت کیمیلیک است.

برای افراد زیر 18 سال و افراد بالای 18 سال، هزینه خاک ترکیه با یکدیگر تفاوت دارد. پرداخت مبلغی به اداره مالیات به عنوان کارت کیمیلیک نیز از موارد الزامی است که پرداخت آن باید به طور جداگانه برای هر فردی از اعضای خانواده انجام شود. تعیین میزان تعرفه‌های کارت کیمیلیک توسط اداره مهاجرت انجام خواهد شد.

فرم های راندوو ترکیه

نکات مهم در رابطه با فرم های راندوو ترکیه

 • با توجه به زمان‌بر بودن تعیین وقت برای راندوو و مواجهه با مشکل در صورت ابطال وقت آن، در نظر گرفتن یک بازه زمانی به طور تقریبی برای تعیین وقت بهتر است. به طور معمول مدت زمان تعیین وقت جلسه برای شهر استانبول حدود سه ماه و برای شهرهای کوچک حدوده یک ماه است.
 • عدم تغییر روز تعیین شده از سوی سایت اقامت ترکیه برای افراد
 • پر کردن فرم راندوو برای هر کدام از اعضای خانواده به طور جداگانه
 • درست و صحیح بودن اطلاعات وارد شده در فرم مورد نظر
 • انتخاب محل راندوو از لحاظ قانونی بر عهده خود فرد است. به این ترتیب بهتر است محل نزدیک‌تری انتخاب شود.
 • در صورت عدم دریافت پیامک یا ایمیل، برای پیگیری روند کارهای مربوط به خود، تماس با شماره 157 پرونده‌های اقامتی و سوال در مورد علت تاخیر پیشنهاد می‌شود.
 • در صورت عدم شرکت در جلسه راندوو و ابطال وقت، اقدام برای دریافت مجدد فرم دو هفته بعد امکان‌پذیر است.
 • درخواست اقامت دائم بعد از اعلام موافقت و مقیم شدن در کشور ترکیه بعد از 5 سال امکان‌پذیر است.
 • دقت کافی در وارد کردن شماره تلفن و ایمیل به دلیل اعلام نتیجه از این طریق
 • عدم حضور فردی دیگر به جز فرد متقاضی (فرد همراه) در اتاق و ملاقات او با افسر اداره مهاجرت
 • اعتبار پاسپورت هنگام گرفتن راندوو بیشتر از یک سال
 • گرفتن بیمه درمانی و آماده کردن آن قبل از تکمیل فرم
 • امکان ثبت درخواست از اداره مهاجرت همه شهرها و منطقه‌های کشور ترکیه
 • پیش از انجام مصاحبه (در صورت تعیین وقت راندوو) و مشخص شدن وضعیت مهاجرت، ویزا موقتی است. بنابراین همراه داشتن یک نسخه از راندوو و پاسپورت توصیه می‌شود.
 • با توجه به احتمال بروز مشکل در سایت راندوو ترکیه توصیه می‌شود کارها به آخرین روزها موکول نشود.

آدرس سایت ثبت نام کیملیک ترکیه: https://e-ikamet.goc.gov.tr/

سخن پایانی

گرفتن و اخذ راندوو ترکیه یعنی وقت ملاقات در اداره مهاجرت برای دریافت اقامت در کشور ترکیه امری ضروری است. بعد از اتمام این جلسه و تحویل مدارک، نسبت به بررسی شرایط فرد و صحت مدارک اقدام می‌شود و در صورت عدم وجود هر گونه مشکل، صدور کارت اقامت برای فرد انجام خواهد شد.

 

سوالات متداول

سوالات مصاحبه راندوو چیست؟

این سوالات عمومی بر اساس سنجش اهداف فردی از اقامت در کشور ترکیه طراحی شده است. پس نباید برای سوالات مصاحبه اقامت ترکیه دشوار و پیچیده منتظر یا نگران بود.

بهترین زمان برای اخذ وقت راندوو ترکیه چه زمانی است؟

افراد باید در زمان حضور در کشور ترکیه و پیش از این که مدت زمان 90 روزه مربوط به ویزا به پایان برسد اقدام به پر کردن فرم‌ها و گرفتن وقت راندوو کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ