خرید خانه در ترکیه

خرید خانه در ترکیه

خرید خانه در ترکیه؛ اقدامی برای اخذ تابعیت این کشور

ترکیه به دلیل اقتصاد رو به پیشرفت، برخورداری از زمینه های متنوع برای سرمایه گذاری و اعطای اقامت و تابعیت با این روش، یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری است. در حال حاضر کشور ترکیه روش های مختلفی را برای اعطای اقامت و تابعیت این کشور در نظر گرفته است که از جمله آن ها می توان به خرید ملک اشاره کرد. در صورتی که ارزش املاک و مستغلات شما در کشور ترکیه بیشتر از 400 هزار دلار باشد، به راحتی اقامت دائم این کشور و بعد از مدتی، تابعیت آن را به‌دست خواهید آورد. همین موضوع باعث شده است تا در حال حاضر افراد زیادی قصد خرید خانه در ترکیه را داشته باشند.

 
خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان

چرا خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان جذاب است؟

خرید خانه در ترکیه برای ایرانیان با انگیزه های مختلفی همراه است که باعث جذابیت و علاقه مندی ایرانیان شده است. برای ما ایرانیان زندگی در این کشور همسایه به خاطر ریشه‌های مشترک فرهنگی، فرصت های سرمایه گذاری، وجود طبیعت بکر و سواحل زیبا در کنار غنای فرهنگی تاریخی، ترکیه را به آرامشگاهی زیبا و دلربا تبدیل کرده است.

اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید، باید با روش خرید و مدارک مورد نیاز برای آن آشنایی داشته باشید. به عنوان مثال، برای خرید ملک در این کشور ابتدا باید ورگی نوماراسی یا همان کد مالیاتی را دریافت کنید که می توان برای این منظور به صورت آنلاین اقدام کرد. برای آشنایی با روش خرید، چگونگی خرید، مراحل خرید خانه در ترکیه و مدارک مورد نیاز برای آن، در این مطلب از روتس کپیتال با ما همراه باشید.

از نگاهی دیگر به دلیل توسعه‌ شهرسازی در مناطق مختلف کشور ترکیه، در کنار برنامه‌های اقتصادی دولت که بیشتر در جهت اصلاح واحد پولی (لیر) است و بدلیل به صرفه بودن هزینه های زندگی و دسترسی آسان و همجواری با ایران، می توان از مزایای اقامتی این کشور نیز مانند خدمات کار و تحصیل، خدمات بانکی و بیمه ای و خدمات درمانی استفاده کرد.

کشور ترکیه به خاطر رشد اقتصادی چشمگیر در میان کشور‌های خاورمیانه، یکی از مقاصد سرمایه‌گذاران خارجی است. خرید ملک در ترکیه در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری کرده است. این رشد و رونق بسیار خوب در سایه‌ی تسهیلات و امکاناتی است که دولت ترکیه در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد.

مزایای خرید خانه در ترکیه

دلایل مختلفی وجود دارد که دست به دست هم می‌دهند تا کشور ترکیه یکی از بهترین کشورها برای خرید ملک باشد. از جمله این دلایل می توان به ارزش پول، فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری و کسب درآمد، هزینه زندگی مناسب، امکان اخذ اقامت و دسترسی آسان اشاره کرد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

خرید خانه در ترکیه نسبت به کشورهای حاشیه خلیج فارس از مزیت های متنوع تری برخوردار است. مزایایی همچون ثبات ارزش پولی، سرمایه‌گذاری به صرفه، هزینه‌های زندگی و دسترسی آسان که در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها ‌می پردازیم. شما با اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می توانید از تمام این مزایا بهره مند شود.

ارزش پول

دولت ترکیه با برنامه های اقتصادی گسترده و با هدف ثبات و اصلاح ارزش پولی این کشور، رویکردهای مهمی در اقتصاد خود برگزیده است که رشد بالای 20 درصدی اقتصاد ترکیه در سه ماهه دوم سال 2021 را از نتایج آن می‌توان به شمار آورد. این رشد اقتصادی بالا در سال‌های اخیر سبب احیای حیاتی بخش‌های مختلف ساخت و ساز، صنعت و املاک در این کشور شده است که سالانه محیای سرمایه گذاران خارجی از کشورهای مختلف می باشد.

دولت ترکیه با این اصلاحات گسترده باعث بهبود در شاخص سهولت در انجام کسب و کار نیز شده است. این نکته به معنای رشد رتبه‌ی شاخص ارزیابی انجام کسب و کار است. به نحوی که از رتبه‌ی 93 در سال 2006 به رتبه‌ی 33 در سال 2020 بهبود یافته است.

هزینه زندگی

یکی دیگر از مزایای خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان پایین بودن هزینه های زندگی است. هزینه های زندگی در کشور اروپایی ترکیه نسبت به ایران به صرفه و ارزان است.

کشور ترکیه به خاطر داشتن منابع طبیعی کشاورزی، دارا بودن از صنعت حمل و نقل با کیفیت بالا و متصل بودن به بازارهای جهانی و اروپایی از تورم نسبتا پایینی برخوردار است. به نوعی که اغلب هزینه هایی که در زندگی به خوراک و پوشاک و مسکن تعلق دارد، در کشور ترکیه از صرفه های اقصادی برخوردار است. زیرا این کشور هم قطب تولید برندهای مطرح پوشاک در منطقه‌ی خاورمیانه به شمار می‌رود و هم در جهت تولید صنعت غذایی خود، در کنار تکیه بر منابع طبیعی کشاورزی حاصل خیز خود، با اتصال به بازار های غنی قاره سبز، می‌تواند نقش بسزایی در تامین نیاز های غذایی کشور را داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله هزینه زندگی در ترکیه را مطالعه فرمایید.

هم مرز بودن با ایران و امکان سفر زمینی به این کشور

کشور ترکیه به خاطر همجواری، همسایگی و برخوردار بودن از 500 کیلومتر مرز مشترک با ایران، در کنار مقصد گردشگری و توریستی، می‌تواند به خاطر دارا بودن ارتباطات ریلی زمینی و هوایی، زمینه‌های سرمایه گذاری برای ایرانیان را فراهم کند. حتی این امکان برای ایرانیان وجود دارد که بر اساس رعایت قوانین، ایرانیان به وسیله‌ی خودروی شخصی خود به این کشور رفت و آمد کنند.

از سوی دیگر به خاطر وجود حمل و نقل های متنوع و صنعتی در داخل کشور ترکیه، از حمل و نقل بسیار ارزانی برخوردار است که به نوبه‌ی خود یک مزیت متنوعی به چشم می‌آید. از سوی دیگر پروازهای روزانه بین دو کشور، رشد تاثیرات اقتصادی بین دو کشور را نوید می‌دهد.

سرمایه گذاری به صرفه

خرید خانه در ترکیه نسبت به کشورهای همسایه از مزیت به صرفه بودن برخوردار است. به نوعی که در کشور ترکیه برای سرمایه گذاری در بخش املاک، در کنار تسهیلات کم بهره، و اعطای تابعیت، می‌توان از این نوع سرمایه گذاری به یک منبع سود دهی رسید. زیرا بحث ملک در کشور ترکیه به خاطر پشتوانه‌ قوی صنعتی در ساخت و ساز و روند افزایش سرمایه گذاری و رشد اقتصادی، از سوددهی مطمئنی برخوردار است.

از سوی دیگر موضوع به صرفه بودن هزینه های حمل و نقل و ارتباطات در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورها از مزایا و به صرفه بودن این نوع سرمایه گذاری به شمار می‌آید. از نگاهی دیگر تورم در بخش سرمایه‌گذاری املاک تاثیرات چندانی ندارد به همین خاطر این نوع سرمایه‌گذاری سود بیشتری دارد.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک در این کشور

یکی از مهم‌ترین مزایای خرید ملک در کشور ترکیه، امکان اخذ اقامت این کشور است. در صورتی که ارزش ملک شما در ترکیه بیشتر از 400 هزار دلار باشد، می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. همچنین بعد از مدت کوتاهی، اجازه اخذ شهروندی ترکیه را هم خواهید داشت.

اگر خانه ای که در کشور ترکیه خریداری می‌کنید، ارزشی کمتر از 400 هزار دلار داشته باشد، به شما اقامت موقتی و 5 ساله این کشور تعلق خواهد گرفت. توجه داشته باشید که اقامت موقتی اعطا شده به هیچ عنوان قابلیت تمدید ندارد.

نکته ای که درباره خرید ملک و اخذ اقامت ترکیه وجود دارد این است که لازم نیست برای دریافت اقامت و تابعیت، ارزش ملکی که خریداری می‌کنید، بیشتر از 400 هزار دلار باشد. بلکه باید مجموعه ارزش املاک و مستغلات خود را به بیش از 400 هزار دلار برسانید. در نظر داشته باشید که ارزش املاک در کشور ترکیه با مبلغ پرداخت شده برای ملک سنجیده نمی‌شود. بلکه از سمت شهرداری، کارشناسی برای قیمت‌گذاری ملک اقدام می‌کند. ارزشی که او برای خانه در نظر می‌گیرد، به عنوان قیمت واقعی خانه در نظر گرفته خواهد شد.

بد نیست به این نکته اشاره کنیم که متقاضیان خرید خانه در ترکیه برای اخذ اقامت این کشور، باید حتما به سراغ خانه‌ای بروند که قبلا برای اخذ اقامت از طریق آن اقدام نشده باشد. در غیر این صورت، شانس دریافت اقامت ترکیه را از دست خواهید داد.

بهترین پروژه های واجد شرایط اخذ اقامت

فرآیند اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک آسان است و در مدت زمان کوتاهی به شرح زیر انجام می شود:

 • ابتدا برای انتخاب ملک مورد نظر خود باید به ترکیه سفر کنید.
 • کارشناس قیمت ملک را ارزیابی می‌کند.
 • در ترکیه قیمتی که کارشناس دولتی برای ملک تعیین می‌کند تفاوت چندانی با قیمت واقعی ملک که کمتر از 10 درصد است ندارد. به همین دلیل، مشاوران املاک نمی توانند قیمت های غیر واقعی ارائه دهند و این باعث اطمینان مشتری می شود. اما در نهایت قیمت تعیین شده توسط کارشناس در TAPU ثبت می شود.
 • مبلغ پرداختی بهای ملک به حساب مالک واریز می‌شود.
 • در روز انتقال سند مالکیت، مابقی مبلغ به حساب مالک واریز می‌شود.
 • پس از کمتر از یک هفته، سند مالکیت (TAPU) ملک خریداری شده در ترکیه به شما تحویل داده می‌شود.
 • سپس درخواست مصاحبه با اداره مهاجرت در شهری که ملک را خریداری کرده‌اید، خواهید داشت.
 • به موقع (که معمولا کمتر از یک ماه است) با تمام مدارک خود به اداره مهاجرت می‌روید و به چند سوال ساده پاسخ می‌دهید.
 • در نهایت کارت اقامت ترکیه یک ساله (و گاهی دو ساله) به آدرس شما در ترکیه ارسال می‌شود.
مراحل خرید ملک در ترکیه

مراحل خرید ملک در ترکیه به چه صورت است؟

به عنوان فردی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارد، باید با مراحل خرید خانه در این کشور آشنا باشید. برای این منظور، اولین قدم، انتخاب ملک دلخواه است. جهت خرید ملک می‌توانید به ترکیه سفر کنید و به صورت حضوری دنبال ملک دلخواه خود باشید. این کار زمان‌بر است و می‌تواند در مواقعی بسیار طاقت‌فرسا باشد. اما در حال حاضر، امکان مشاهده خانه‌ها به صورت مجازی و آنلاین وجود دارد. برای این منظور می‌توانید از خدمات مجموعه روتس کپیتال برای خرید آنلاین ملک استفاده کنید.

بعد از انتخاب ملک دلخواه در ترکیه برای خرید، نوبت به پرداخت مبلغ آن و ثبت سند می‌رسد. شما می‌توانید این مرحله از خرید ملک را به کارشناسان روتس کپیتال بسپارید تا در کوتاه‌ترین زمان خرید را انجام دهند. در صورتی که توانستید خرید ملک و ثبت سند را انجام دهید، نوبت به مراجعه به سفارت ترکیه جهت اخذ اقامت این کشور می‌رسد. برای این منظور مدارکی از شما خواسته می‌شود که باید آن‌ها را در کنار فرم‌های تکمیل شده به سفارت ترکیه ارائه دهید.

بعد از ارائه مدارک و فرم‌های تکمیل شده به سفارت ترکیه، برای شما نوبت مصاحبه با افسر سفارت در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که در مصاحبه موفق شوید و مدارک شما مشکلی نداشته باشند، اقامت ترکیه برایتان صادر خواهد شد.

بهترین شهرهای کشور ترکیه برای خرید خانه

شهرهایی مانند استانبول، آنتالیا و آلانیا گزینه‌های مناسبی برای خرید ملک در کشور ترکیه هستند. هر شهر دارای شرایط خاص خود برای خرید ملک است و قیمت املاک در هر شهر، با دیگری متفاوت می‌باشد. در ادامه با بهترین شهرهای کشور ترکیه برای خرید ملک آشنا خواهیم شد.

خرید ملک در هر یک از شهر های کشور ترکیه دارای مزایای خاص خودش می‌باشد که باید دید سرمایه‌گذار با چه هدفی نسبت به خرید ملک اقدام می‌کند. برای مثال خرید خانه در استانبول می‌تواند ایده‌آل باشد.

استانبول؛ معروف ترین و بهترین شهر ترکیه برای خرید ملک

استانبول یکی از شهرهای پر جمعیت ترکیه است که بیشتر ایرانی ها این شهر را برای اقامت و سرمایه گذاری و خرید ملک انتخاب می‌کنند.

استانبول که تقریبا وسعتی بالغ بر دو برابر تهران را دارد، جمیعتی نزدیک 20 میلیون نفر را در خود جای داده است. شهر استانبول به قلب تجارت و کسب و کار کشور ترکیه لقب گرفته است. شهری زیبا که زندگی هر لحظه در کوچه پس کوچه های آن جریان دارد. همچنین به خاطر وجود آثار تاریخی و فرهنگی، طبیعت بکر و مراکز و بازار های خرید بزرگ و فراوان، انتخاب نخست بیشتر توریست ها و گردشگران می باشد. و به اصطلاح امروزی، شما هر چه از یک زندگی استاندارد را توقع داشته باشد، این شهر برای شما محیا خواهد کرد. در استانبول بجز چند محله‌ اعیان نشین، بقیه محلات از ثبات قشری و جمعیتی برخوردار است.

 از لحاظ تامین منابع، شما می‌توانید در هر ساعت از روز، مایحتاج زندگی خود را از محله‌ی خود تامین کنید که نشان از گستردگی امور اصلی در یک شهر بزرگ است. اشخاصی که از بافت بومی نشین شهر، رضایت خوبی ندارند، می توانند از محلات غرب استانبول مانند بیلیک دوزو یا باهچه شهیر یا اسنیورت اقدام به خرید ملک کنند. دلیل این توصیه نیز به خاطر وجود بافت های جدید و خیابان کشی شده و نوع توسعه و شهرسازی مدرن است.

جدیدترین املاک استانبول

مزیت خرید خانه در استانبول

از مزایای دیگر خرید ملک در استانبول، سهولت در خرید‌ و فروش ملک است. به گونه ای که می توانید در کوتاه ترین زمان ملک خود را به فروش برسانید. البته وجود مگا پروژه هایی که در محلات غرب استانبول وجود دارد و تا سال 2023 که سال جشن 100 سالگی جمهوری ترکیه است، باید به بهره برداری برسد، از ویژگی های منحصر به فرد در زمینه سرمایه گذاری است. شهر هایی نظیر آنتالیا – کوش آداسی – بدروم- وان و آنکارا درلیست شهر‌های مهم دیگر سرمایه گذاری و خرید ملک در کشور ترکیه قرار دارند.

آنتالیا؛ گزینه ای مناسب برای خرید ملک در کشور ترکیه

یکی از محبوب‌ترین شهرهای کشور ترکیه برای خرید ملک، شهر آنتالیا است. این شهر در حوالی جنوب غربی دریای مدیترانه قرار دارد و می‌توان از آن به عنوان گزینه‌ای مناسب برای خرید ملک یاد کرد. قیمت املاک در آنتالیا به مراتب کمتر از استانبول است و قدرت خرید بیشتری در این شهر دارید. این در کنار آب‌وهوای مدیترانه‌ای و شرایط عالی زندگی باعث شده است تا آنتالیا یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک باشد.

آنتالیا به عنوان یکی از شهرهای تجاری کشور ترکیه شناخته می‌شود. در نتیجه، همواره برج‌ها و ساختمان‌های تجاری و مسکونی زیادی در این شهر ساخته می‌شوند و شهر در حال گسترش است. این باعث می‌شود تا بعد از چند سال، ارزش ملک شما چندین برابر شود. به همین خاطر، می‌توان به خرید ملک در آنتالیا به دید یک فرصت عالی برای سرمایه‌گذاری نگاه کرد.

انتخاب شهر آلانیا برای خرید خانه

یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای خرید خانه، شهر آلانیا است که در 135 کیلومتری آنتالیا قرار دارد. این شهر به دلیل جاذبه‌های توریستی خود به یکی از شهرهای تجاری ترکیه تبدیل شده و دائما در حال گسترش است. به دلیل وجود توریست و گسترش تجارت در این شهر، همواره از آلانیا به عنوان فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری یاد می‌شود. در نتیجه، اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک هستید، این شهر گزینه‌ای عالی برای شما خواهد بود.

خرید ارزان املاک در ترکیه در شهر دالامان

دالامان یکی از ارزان ترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک است. حداقل قیمت ملک در این شهر حدودا 60 هزار دلار است. با خرید ملک به این ارزش، اقامت موقتی و 5 ساله ترکیه به شما اعطا می‌شود. در این مدت، فرصت دارید تا مجموع ارزش املاک و مستغلات خود را در این کشور به بیش از 400 هزار دلار برسانید.

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری و کسب سود هستید، توصیه می‌کنیم برای رسیدن به 400 هزار دلار، چند ملک را در دالامان خریداری کنید و آن ها را اجاره دهید. این باعث می شود تا علاوه بر اخذ اقامت و تابعیت ترکیه، درآمد عالی نیز از اجاره دادن املاک خود داشته باشید.

شرایط خرید ملک در ترکیه در سال 2023

خرید ملک در ترکیه در سال‌های اخیر رونق زیادی گرفته است، زیرا دولت ترکیه امکانات جدید و متمایز را برای خرید ملک در ترکیه فراهم کرده است.

ترکیه یکی از کشورهای در حال رشد در خاورمیانه است که با وجود تاریخ غنی، فرهنگ و طبیعت منحصر به فرد خود، به مقصدی متمایز برای بسیاری از سرمایه گذاران خارجی تبدیل شده است. البته باید بدانید که محدودیت هایی مانند خرید ملک در مناطق روستایی و اطراف آن وجود دارد، اما این مشکلی نیست که سرمایه گذاران را سردرگم کند، زیرا اکثر این افراد در مناطق مرکزی با ارزش سرمایه گذاری بالا، خرید می‌کنند. نکته دیگر این است که با یادگیری اصطلاحات خرید یا اجاره خانه در استانبول یا می توانید برای اخذ اقامت ترکیه نیز اقدام کنید.

قوانین خرید خانه در ترکیه

قوانین خرید خانه در ترکیه

برای خرید و فروش ملک باید با قوانین و نکات مهم در زمان خرید خانه در ترکیه آگاه باشید چون کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها، قوانین خاصی برای املاک و اراضی خود دارد. طبق قانون املاک و اراضی به شماره 35 مصوب سال 2012: یک تبعه غیر ترکیه (خارجی) می تواند در کشور ترکیه ملک یا اراضی که بیشتر از 30 هکتار نباشد و در محدوده نظامی نباشد را بخرد. پس هر شخص خارجی می‌تواند با مراجعه و استعلام از سازمان های مربوطه نظیر سازمان ثبت و نقشه برداری، در مورد ملکی که در نظر دارد، تحقیق به عمل آورد و از میسر بودن خرید خود استعلام گیرد.

لازم به ذکر است اتباع کشورهای خارجی می توانند با استعلام از مراجع ذیصلاح نسبت به خرید انواع املاک اعم از تجاری، رسمی، زمینی، مسکونی و … به هر میزانی اقدام نمایند. در این مورد هیچ محدودیتی وجود ندارد.

البته اشخاصی که نسبت به خرید اراضی اقدام می کنند، باید ظرف دو سال نسبت به ساخت و ساز و معرفی آن به وزارت مربوطه اقدام کنند. و همچنین پروژه هایی نظیر پروژه های تجاری، باید قبل از خرید اراضی اقدامات خود را انجام دهند.

در موارد زیر، خرید ملک توسط خارجی ها در ترکیه لغو می‌‌شود

 • در صورتی که با خرید ملک قوانین ترکیه را زیر پا بگذارید
 • در صورتی که ملک خریداری شده مورد تایید مراجع ذیربط نباشد
 • در صورتی که تکمیل پروژه یا ساخت ملک را در مدت زمان تعیین شده به وزارت اعلام نکنید
 • در صورت عدم امکان اعلام پایان کار طبق برنامه‌های مصوب قبلی وزارت

مدارک ضروری برای خرید خانه در ترکیه

متقاضیان خرید خانه در کشور ترکیه برای خرید ملک دلخواه خود در این کشور باید مدارکی را ارائه کنند. بخری از این مدارک در زمان ثبت معامله خرید و برخی دیگر در زمان مراجعه به سفارت برای اخذ اقامت ترکیه نیاز هستند.

در ادامه لیستی از برخی مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در کشور ترکیه وجود دارد:

 • سند ملک و اراضی و تمامی اطلاعات مانند محل دقیق ملک روی نقشه – مختصات و تاییدیه سازمان ثبت اسناد
 • مدارک و اطلاعات خریدار مانند پاسپورت و کارت های شناسایی
 • پرداخت عوارض های شهرداری
 • دو قطعه عکس از فروشنده و خریدار (6*4)
 • حساب بانکی در یکی از بانک های ترکیه (در مورد نحوه افتتاح حساب بانکی در بانک ترکیه بخوانید)
 • دو فرد – شاهد
 • حضور وکیل (ارائه وکالتنامه با ترجمه رسمی و تایید وزارت خارجه و دادگستری)
 • حضور شخص مترجم رسمی
 • کد مالیاتی معتبر

اصطلاحات خرید ملک در ترکیه

در اینجا برخی از اصطلاحاتی که در هنگام خرید ملک در ترکیه باید با آن‌ها آشنا شوید، آورده‌ایم. این مقاله تنها به عنوان یک راهنمای مقدماتی برای افراد تازه وارد در نظر گرفته شده است و صرفا به برخی از عناصری که لازم است قبل از شروع هر گونه معاملات ملکی یا بررسی دقیق در نظر گرفته شوند، اشاره دارد؛ نه همه آن‌ها.

معاملات املاک اغلب پیچیده هستند، به خصوص در کشورهای خارجی بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم به دنبال مشاوره حرفه‌ای باشید. خوب است بدنید که اصطلاحات خاصی در زمینه املاک و مستغلات در ترکیه وجود دارد که ممکن است با آن‌ها آشنا نباشید. دانستن اینگونه اصطلاحات فروش یا خرید خانه در ترکیه به شما کمک شایانی خواهد کرد.

 • اسکان (ISKAN)

ISKAN در حقیقت مجوز پایان کاری است که توسط شهرداری ترکیه ارائه می‌شود و توسط آن افراد حق زندگی و سکونت در یک ملک را به صورت رسمی خواهند داشت.

اگر بخواهیم مسئله اسکان را کمی باز کنیم باید بگوییم که پس از اتمام پروسه ساخت و ساز یک ملک، آپارتمان یا خانه ویلایی در ترکیه، فرد سازنده باید با پرداخت هزینه ای به شهرداری منطقه همان ملک، مجوز اسکان را طلب کند. شهرداری نیز با نظارت و بررسی ملک ساخته شده، بسته به موقعیت و متراژ آن هزینه ای را تعیین کرده و دریافت می‌کند.

 • خرید ملک در مناطق نظامی و امنیتی

بر اساس قانون ترکیه، افراد خارجی می‌توانند تا 30 هکتار ملک و زمین خریداری کنند، اما هرگز نمی‌توانند ملکی را در مناطق نظامی این کشور خریداری کنند. علاوه بر این باید بدانید که در هر منطقه یا ناحیه، افرادی که از اتباع خارجی هستند، تنها اجازه خرید 10 درصد از املاک آن ناحیه را دارند نه بیشتر. افرادی که می‌خواهند به ساخت و ساز ملک بپردازند، باید طی دو سال متوالی این پروسه را پیش ببرند.

 • بیمه داسک (DASK)

بیمه داسک که در ترکیه برای همه منازل مسکونی و املاک به صورت اجباری در حال اجرا است، بیمه بسیار خوب و کاملی می‌باشد. این بیمه برای حوادثی همچون سیل، زلزله، سونامی، رانش زمین، انفجار، گردباد، و دیگر حوادث طبیعی منزل شما را پشتیبانی خواهد کرد.

این بیمه با موافقت دولت ترکیه روی کار آمده و هرساله نیاز به تمدید از سوی کاربران و افراد مشمول بیمه می‌باشد. علاوه بر این هرساله مبلغی که این بیمه برای جبران خسارت به افراد کمک می‌کند بروزرسانی می‌شود. این مبلغ در سال 2020 چیزی حدود 240 هزار لیر بوده است.

 • اصل متقابل

کشورهایی که به شهروندان یا اشخاص حقوقی ترکیه اجازه می‌دهند در کشور آن‌ها دارایی داشته باشند، مجاز به تملک در ترکیه نیز هستند. شهروندان اکثر کشورهای اتحادیه اروپا (به جز بلژیک، قبرس، جمهوری چک و اسلواکی)، ایالات متحده، کانادا و سایر کشورهای آسیایی، آمریکای لاتین و آفریقا می‌توانند آزادانه ملک در ترکیه خریداری کنند.

به عبارت دیگر ترکیه بر این عقیده است که اگر کشوری به شهروندان ترکی اجازه خرید ملک ندهد، ما نیز به شهروندان آن کشور این اجازه را نمی‌دهیم و این یک اصل متقابل است.

 • واحد پول

خرید ملک در ترکیه تنها با واحد پول ترکیه (لیر) امکان پذیر است.

 • تاپو (TAPU)

تابو ریشه عربی کلمه ترکی تاپو به معنای سند مالکیت است؛ سندی است که در مورد ملک خاصی تنظیم شده و مالکیت آن به شخص ذکر شده در سند تأیید می شود. این سند شامل اطلاعاتی در مورد ملک، شماره های بررسی املاک است و مکان ملک را مشخص می کند.

تاپو (TAPU)

TAPU کلمه ای ترکی است که از کلمه یونانی (τόπος) به معنای قطعه زمین گرفته شده است و کلمه تاپو برگرفته از قوانین رسمی است که توسط کشورهای امپراتوری خلافت اسلامی عثمانی استفاده می‌شد. هنوز در برخی از کشورهایی که بخشی از خلافت عثمانی بودند، مانند ترکیه، عراق، سوریه و فلسطین استفاده می‌شود. کلمه تاپو در ترکیه، عراق و شام برای بیان سند مالکیت املاک و زمین های کشاورزی استفاده می‌شود. این سند رسمی، اثباتی است برای نشان دادن مالکیت شما روی دارایی و املاکتان.

معانی دیگر کلمه TAPU: (سند مالکیت – سند – سند مالکیت زمین – سند یا سند ملکی در ترکیه)

همچنین کلمه تاپو به سازمان اداره املاک و مستغلات رسمی دولت ترکیه اطلاق می شود که سند مالکیت از آن صادر می‌شود.

 • نوتر (Noter)

دفاتر ثبت اسناد یا همان نوتر، دفاتری هستند که در زمینه ساخت و ساز، املاک، دارایی ها و مستغلات ترکیه فعالیت دارند. این دفاتر در سراسر کشور ترکیه یافت می شوند و همین موضوع دسترسی به آن ها را بسیار آسان کرده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد تایید مدارک، مقاله نوتر در ترکیه را مطاعه فرمایید.

مشاوره هایی در مورد خرید ملک و مستغلات در ترکیه

تصمیم گیری برای خرید ملک در کشوری مانند ترکیه یک تصمیم سازنده و مهم در زندگی هر شخصی است. بدیهی است که هیچ کس این کار را با عجله و از روی بی فکری انجام نمی‌دهد. اغلب افرادی که تصمیم به خرید ملک در این کشور را دارند، یا به دنبال سرمایه گذاری و به دست آوردن سود خوب هستند و یا قصد زندگی و استفاده از مزایای خرید ملک در ترکیه و ایجاد تحولی مثبت در زندگیشان را دارند. طبیعی است که فرآیند خرید ملک در ترکیه برای اولین بار کمی دلهره‌آور به نظر برسد.

در حالی که ممکن است با خرید ملک در کشور خود آشنایی خوبی داشته باشید، پروسه خرید ملک در ترکیه کاملاً متفاوت است، بنابراین علاوه بر یافتن خانه رویایی خود، باید با کار بازار املاک و قوانین مربوط به مستغلات ترکیه آشنا شوید.

با توجه به اینکه ممکن است شناخت کل قوانین حاکم و دیگر مسائل مربوط به این موضوع، کمی زمانبر باشد، موسسات و سازمان هایی وجود دارند که می توانید از آن ها برای خرید، فروش و سرمایه‌ گذاری در ترکیه کمک بگیرید.

در نظر داشته باشید که سازمان انتخابی شما باید معتبر و قابل اعتماد باشد. علاوه بر این از آنجایی که اغلب افرادی که قرار است به شما در فرایند خرید ملک در استانبول کمک کنند خود، ساکن ترکیه هستند، نه تنها به قوانین اشراف دارند، بلکه تجربه زندگی و حتی سرمایه گذاری در این کشور را نیز دارند. به همین دلیل است که بسیاری برای تسهیل این فرایند پیچیده، از چنین سازمان هایی کمک می گیرند.

گرفتن کد مالیاتی برای خرید خانه در ترکیه

خرید خانه در ترکیه فقط با داشتن کد مالیاتی مجاز است

افرادی که قصد خرید خانه در کشور ترکیه را دارند، باید قبل از اقدام به خرید ملک برای خود کد مالیاتی دریافت کرده باشند. از نظر عملکردی می‌توان این کد را به کد ملی تشبیه کرد که تمام اطلاعات مربوط به فرد را در خود جای داده است. شما می‌توانید به دو روش کد مالیاتی مخصوص خود را دریافت کنید.

اولین روش برای دریافت کد مالیاتی در کشور ترکیه، مراجعه به مراکز مربوط به آن در کشور ترکیه است. با مراجعه به این دفاتر می‌توانید با ارائه مدارم هویتی مورد نیاز، این کد را دریافت کنید. توجه داشته باشید که به دلیل مراجعه حضوری، ممکن است این کار کمی زمان‌بر باشد و به دلیل قرار داشتن در ترکیه، تنها افرادی که در این کشور حضور دارند، قادر به دریافت آن هستند.

دومین روش برای دریافت کد مالیاتی جهت خرید ملک در کشور ترکیه، مراجعه به وب‌سایت مربوط به آن است. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت مربوط به مالیات ترکیه، برای اخذ این کد اقدام کنید. برای این منظور، باید مدارک هویتی خود را در وب‌سایت بارگذاری کنید تا پس از تایید مدارک، کد برای شما ایجاد شود. لازم به ذکر است که دریافت کد مالیاتی در ترکیه به صورت رایگان انجام می‌شود و نیازی نیست که برای دریافت آن هزینه‌ای پرداخت کنید.

آیا می توان در ترکیه خانه را به صورت اقساطی خریداری کرد؟

یکی از سوالاتی که همواره در رابطه با خرید ملک در کشور ترکیه مطرح می‌شود این است که آیا می توان به صورت اقساطی هم برای خرید ملک در این کشور اقدام کرد؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم در حال حاضر برخی از فروشندگان املاک در این کشور اقدام به فروش املاک خود به صورت شرایطی و اقساطی می کنند که می‌توانید برای خرید ملک از آن ها اقدام کنید. توجه داشته باشید که برخی از بانک‌های ترکیه وام خرید خانه را به اتباع خارجی ارائه می‌دهند و می‌توانید برای دریافت این وام‌ها برای خرید ملک اقدام کنید. در این روش خرید، تا زمان پرداخت کامل اقساط، سند ملک در رهن بانک خواهد بود.

طبق قوانین موجود در کشور ترکیه، فروشنده می‌تواند مطابق با نیاز خود شرایط پیش‌پرداخت و پرداخت الباقی وجه را تعیین کند. در نتیجه، باید بگوییم هر ملک اقساطی در کشور ترکیه شرایط خاص خود را برای خرید دارد. در نتیجه، این شما هستید که باید خانه‌ای را مطابق با شرایط خود برای پرداخت انتخاب کنید.

برخی از خانه‌های موجود در ترکیه برای فروش اقساطی به صورت 50 درصد پیش‌پرداخت و اقساط 4 الی 5 ساله هستند. در عین حال ممکن است خانه دیگری در این کشور با شرایطی مانند 30 درصد پیش‌پرداخت و اقساط یک ساله به فروش برسد.

یکی از سوالاتی که درباره خرید خانه در ترکیه به صورت اقساطی مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان از طریق این نوع روش خرید اقامت ترکیه را دریافت کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم تنها زمانی می‌توانید برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کنید که سند ملک به نام شما ثبت شده باشد. در خرید خانه قسطی در ترکیه نیز تنها زمانی ثبت سند به نام شما انجام می‌شود که تمام اقساط را پرداخت کرده باشید.

روتس کپیتال؛ کلید طلایی شما برای خرید آسان ملک در ترکیه

خرید خانه در ترکیه ساده‌ترین روش برای اخذ اقامت این کشور است. در صورتی که ارزش املاک و مستغلات شما در این کشور بیشتر از 400 هزار دلار باشد، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت این کشور اقدام کنید. در صورتی که ارزش ملک شما کمتر از این مقدار باشد، اقامت موقتی و 5 ساله این کشور را دریافت خواهید کرد.

برای خرید ملک در کشور ترکیه باید با شرایط خرید ملک، چگونگی آن، هزینه های خرید ملک در ترکیه، قوانین ترکیه برای خرید ملک توسط اتباع خارجی و نکات دیگر آشنایی داشته باشید. ما در روتس کپیتال می‌توانیم شما را در این زمینه راهنمایی کنیم. با استفاده از خدمات مجموعه ما می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای خرید ملک در این کشور با هزینه‌ای مناسب اقدام کنید. برای این منظور و دریافت راهنمایی در این زمینه، کارشناسان مجموعه ما پاسخگوی شما هستند.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در بخش املاک کشور ترکیه به دلیل موقعیت های تجاری و ارتباطی مهم، از رویکردها و اهمیت‌های بالایی برخوردار است. کشور ترکیه به خاطر جایگاه خود که واسطه ای میان آسیا و اروپا است، از وضعیت اقتصادی پر رونقی برخوردار است که به نوع خود و بسته به شرایط خود، زمینه‌های شکوفایی اقتصادی را در خود جایی داده است. سرمایه گذاری در بخش ملک نیز همانند سایر مولد های اقتصادی دارای ارزش و رویکرد بالایی است که به نوبه‌ی خود باعث رونق چرخه های اقتصادی صنعتی می‌شود و زمینه های سود آوری را برای هر شخصی شکوفا می‌نماید.

درخواست مشاوره خرید

سوالات متداول

بله. در صورتی که ارزش املاک و مستغلات شما بیشتر از 400 هزار دلار آمریکا باشد، اقامت دائم و تابعیت این کشور به شما تعلق خواهد گرفت.

مجموعه روتس کپیتال همواره در تلاش است تا بهترین خدمات را در عین دریافت کمترین هزینه ممکن به متقاضیان خرید ملک در ترکیه ارائه کند. همچنین مجموعه ما انواع خانه‌های با قیمت مناسب را برای فروش در اختیار دارد که می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان برای خرید آن‌ها اقدام کنید.

بله خرید ملک در ترکیه از لحاظ اقتصادی و معیشتی هم برای خودتان و هم برای خانوده تان بسیار می تواند مفید باشد.

در واقع هیچ محدودیت قانونی برای سرمایه گذاری در زمینه املاک در ترکیه وجود ندارد، اما باید حداقل میزان سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه را بدانید، قیمت خانه در ترکیه به جنبه‌های مختلفی از جمله متراژ، قدمت ساخت و موقعیت جغرافیایی آن بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت که قیمت هر مترمربع در ترکیه (در محدوده مجتمع مسکونی) بین 1000 تا 5000 دلار است؛ به گونه‌ای که حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید یک خانه معمولی و کوچک 60000 یا 70000 دلار می‌باشد.

برای پاسخ به این سوال به آمار رسمی خرید خانه در ترکیه اشاره می‌کنیم. بر اساس گزارش جهانی سرمایه گذاری (UNA) در سال 2021، ترکیه دومین دریافت کننده بزرگ سرمایه گذاری مستقیم خارجی یا سرمایه گذاری خارجی در آسیا است.

در حالی که حجم ورود سرمایه مستقیم توسط سرمایه گذاران خارجی در سال 2018 بالغ بر 12.94 میلیارد دلار بوده است، حجم سرمایه خارجی یک سال قبل، دقیقا در سال 2017، 11.48 میلیارد دلار بوده است. برخی از کشورهای اتحادیه اروپا همواره بزرگترین سرمایه ‌گذاران ترکیه هستند و نکته جالب تر این است که ایالات متحده آمریکا پس از هلند دومین سرمایه گذار بزرگ ترکیه است.

حجم سرمایه ای که از کشور هلند در ترکیه به کار گرفته شده، 15.8 درصد از کل سرمایه گذاری خارجی را تشکیل می‌دهد. بر اساس داده‌های اولیه وزارت صنعت و فناوری ترکیه، ایالات متحده با 7.6 درصد و بریتانیا با 6.9 درصد بزرگترین سرمایه گذاران در ترکیه هستند. ترکیه به منظور تسهیل پذیرش سرمایه گذاران خارجی، آژانس حمایت و ترویج سرمایه گذاری ترکیه (ISPAT) را تأسیس کرد و با انجام یک سری اصلاحات قانونی موفق به جذب سرمایه گذاران خارجی شد.

باید در نظر داشته باشید که به عنوان یک فرد خارجی در ترکیه با تمامی شرایط و ضوابط و اصطلاحات خرید ملک در ترکیه آشنایی ندارید. در حالی که این شرایط و ضوابط دائماً در حال تغییر و به روزرسانی هستند، شما واقعاً به کمک یک وکیل یا مشاور املاک معتمد و قابل اعتماد نیاز دارید.

2 thoughts on “خرید خانه در ترکیه

 1. سلام و احترام
  من ۳۱ سالمه و با همسرم و پسر ۳سالم
  قصد اقامت ترکیه رو داریم
  الان ۴۰۰ م نقدینگی ماست + ارزش ملک ما در تهران ۱میلیارد و ۸۰۰..
  اما نگران درآمدمون هستیم
  چه مدرکی داشته باشیم خوبه؟ برای استخدام و شغل آیندمون در ترکیه.
  و اینکه خودم میخوام مدرک فیشال و میکاپ رو ایران بگیرم .
  به نظرتون میتونم با این دو مدرک در ترکیه برای خودم درآمد داشته باشم..

  خیلی برامون مهمه… بتونید ما رو کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ