حمل و نقل عمومی در استانبول

حمل و نقل عمومی در استانبول

 نقشه حمل و نقل عمومی در استانبول

حمل و نقل عمومی در استانبول چگونه انجام می شود؟ شهر استانبول برای بیشتر مسافران فارسی زبان‌ همیشه به‌عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی خارجی شناخته‌شده است که دلایل زیادی هم برای آن موجود است. عدم احتیاج به ویزا، زیاد بودن جاذبه های تاریخی و فرهنگی، مسافت کوتاه و کم و قابل قبول، فرهنگ شبیه به هم و… بعضی از آن‌ها هستند. به همین خاطر جای تعجب ندارد که فقط در ماه سپتامبر سال جاری باوجود بیماری کرونا، بیشتر از 100 هزار مسافر ایرانی به این شهر سفر کردند.

حمل و نقل عمومی در استانبول
در این بین یکی از مهم ترین نکاتی که پیش روی هر توریستی خواهد بود، مبحث حمل و نقل عمومی استانبول است. سیستم حمل و نقل این شهر بسیار جامع است و بیشتر راه های مدنظر هر توریستی را می‌تواند پوشش دهد به همین خاطر با یادگرفتن آن ها می‌توانید با خرید ملک در استانبول مانند شهروندان شهر استانبول در شهر رفت و آمد کنید. ولی مسائلی در مورد آن وجود دارد که فهمیدن آن ها قبل از وارد شدن به این کلان شهر خالی از لطف نیست. پس در این مقاله همراه ما باشید تا به معرفی انواع حمل و نقل در این شهر، هزینه حمل و نقل در استانبول و بقیه مباحث مربوط با آن بپردازیم.

تاریخچه حمل و نقل عمومی در استانبول

سرآغاز حمل و نقل عمومی در این شهر به ۳۰ آگوست ۱۸۶۹ میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان، قراردادی برای شروع به کار تراموا در مرکز این شهر امضا شد و به‌این‌ترتیب، این شهر صاحب نخستین دستگاه‌های تراموا عمومی شد. حمل و نقل عمومی در این شهر تاریخ بسیار قدیمی دارد، اما به شکل خلاصه بهتر است بدانید که سیستم اتوبوس‌رانی استانبول از سال ۱۹۲۶، مترو آن در سال ۱۹۸۹ و بقیه وسایل نقلیه هم به همین ترتیب، در قرن بیستم میلادی شروع به کارکردند و بعدازآن وسعت یافتند.
به این منظور و برای وسیع شدن ناوگان حمل و نقل عمومی، شهرداری استانبول همیشه مناقصات متنوعی میان کمپانی‌ها برگزار می‌کند و به این وسیله، همواره اقدام به‌روزرسانی ناوگان و بهینه‌سازی آن برای اهالی و مسافران شهر می‌کند. امروزه خطوط متنوع حمل و نقل عمومی به چنان شرایطی رسیده‌اند که افزون بر ۱۳ میلیون شهروند این شهر، سالانه میلیون‌ ها توریست بدون هیچ مسئله‌ای می‌توانند در سطح این شهر رفت‌وآمد کنند.

سیستم اتوبوسرانی حمل و نقل عمومی در استانبول

با ۴۰۰ ایستگاه اتوبوس متنوع که تا اواسط شب بیشتر آن‌ها فعال هستند، این شهر صاحب یکی از بهترین دستگاه‌های اتوبوس‌رانی در تمام دنیا شده است. به همین علت، عده فراوانی، سیستم اتوبوس‌رانی این شهر را اساسی‌ترین مکمل برای متروی آن دانسته‌اند. شما در زمان تهیه بلیت هواپیما خارجی این شهر و سفر به آن، با نگاهی به‌ظاهر اتوبوس‌ها نوشته زردرنگی را خواهید دید. این نوشته زردرنگ، نشان‌دهنده مقصد و ایستگاه‌های اصلی است که اتوبوس در آن‌ها می‌ایستد.
مسئله جالب‌توجه این است که هم‌اکنون میزان اتوبوس‌های فعال در سطح این شهر هم به بیشتر از ۴۰۰۰ اتوبوس رسیده و این مسئله موجب رونق فراوانی در سیستم اتوبوس‌رانی این شهر در سال‌های گذشته شده است. حدوداً بیشتر این اتوبوس‌ها نوسازی پس از سال ۲۰۱۰ یک‌دفعه نوسازی شده‌اند. همچنین در سال ۲۰۱۴، سیستم اتوبوس‌رانی این شهر با فروش ۱.۳۱ میلیارد بلیت، رکورد تاریخی را زد. برای یک‌بار سفر با اتوبوس در استانبول به‌وسیله استانبول کارت شما باید ۲.۶۰ لیر هزینه کنید.
می‌توان گفت که وسیله‌ای با عنوان متروباس یا همان اتوبوس‌های بی آر تی هم در این شهر وجود دارد که البته راه حرکت آن‌ها زیاد وسیع نیست. به‌کارگیری این وسیله تنها با استفاده از استانبول کارت امکان دارد و علت راه‌اندازی آن، حل مسئله تراکم عابران در بعضی جاها است.

حمل و نقل عمومی در استانبول با مترو

حمل و نقل عمومی در استانبول با مترو

مترو استانبول دارای 7 خط متفاوت است که نقاط متنوع شهر را به یکدیگر وصل کرده است. دو خط مهم و پرکاربرد برای مسافران شامل:

  • خط M1A: از فرودگاه آتاتورک تا محله ینی کاپی در محله سلطان احمد
  • خط M1B: از محل ینی کاپی تا محله تیزازلی باجلار (رد شدن از تکسیم، شیشیلی و لونت)

ساعات کار این مترو از ۶ صبح تا ۱۲ نیمه‌شب یا 1 بامداد فعال است که بستگی به خطی که سوار شدید و مسیر حرکت آن دارد.

حمل و نقل عمومی در استانبول به وسیله تاکسی

گران قیمت‌ ترین وسیله حمل و نقل عمومی در استانبول تاکسی‌های آن است. هزینه سوارشدن به تاکسی استانبول به وسیله یک متر سنج انجام می‌شود. همین‌که شما وارد تاکسی شدید، راننده متر سنج را روی صفر می‌گذارد و پس‌ازآن به ازای هر یک کیلومتر، تقریباً ۳.۱ لیر هزینه باید بپردازید. البته اگر تاکسی در ترافیک بماند یا در محلی منتظر شما باشد، درازای هر یک دقیقه، ۰.۴۵ لیر هم به کرایه شما افزوده خواهد شد. همین طور عوارض عبور از تونل‌ها و جاده‌ها هم بر گردن مسافر است.

بهتر است بدانید که حداقل هزینه ای که در زمان وارد شدن به تاکسی باید بدهید ۱۳ لیر خواهد بود. حتی اگر به‌اندازه پولی که می‌پردازید با تاکسی رفت و آمد نکرده باشید. همه این مسائل موجب می‌شوند که بیشتر گردشگران به‌جای به‌کارگیری تاکسی، به سراغ استفاده از مترو و اتوبوس‌ و بقیه وسایل نقلیه در این شهر بروند.

حمل و نقل عمومی در استانبول با دولموش

حمل و نقل عمومی در استانبول با دولموش

یک روش بسیار ارزان‌تر برای به‌کارگیری خودروهای شخصی در این شهر وجود دارد. آن‌هم سوارشدن بر دستگاهی است که نام آن دولموش است. دول موش‌ها تاکسی‌های مشترکی هستند که به شکل مستمر در تمام طول شبانه‌روز و در همه هفته کار می‌کنند. این دستگاه ها که در مقایسه با تاکسی عادی خیلی ارزان‌تر است از سرعت مناسبی برخوردار هستند. این وسیله‌ها درراه‌های مشخصی حرکت می‌کنند. البته تا زمانی که ۸ نفر مسافر در آن‌ها قرار نداشته باشد، به راه نخواهند افتاد.

باید گفت که در طول راه، شما می‌توانید هر جا که نیاز داشتید از خودرو پیاده شوید. قیمت دولموش در ترکیه هم مانند تاکسی‌ها در ایران است. به این معنا که کافی است شما مقصد خود را به راننده آن بگویید تا او هزینه لازم را به شما بگوید. مسیر حرکت به‌صورت بشیکتاش-تقسیم، تقسیم-باکیرکوی و ساریر-بشیکتاش از اصلی ترین مسیرهای کار این دولموش ها محسوب می‌شوند.

حمل و نقل عمومی در استانبول به وسیله کشتی‌

در شهر استانبول، حتی کشتی‌ها هم نقشی اساسی در حمل و نقل عمومی در استانبول ایفا می‌کنند. شما با سوارشدن بر کشتی، نه‌فقط می‌تواند از میان بخش های اروپایی و آسیایی استانبول جابجا شوید، بلکه از مناظر جذاب و چشم‌نواز آن نیز لذت می‌برید و همین‌طور گرفتار ترافیک هم نخواهید شد. مسئله دیگری که سوارشدن بر کشتی این شهر به شما نمایش می‌دهد، اندازه بزرگ و وسعت این شهر است.

هزینه بلیت آن به‌طور عادی ۸ لیر است که به‌وسیله استانبول کارت می‌توان آن را حدوداً نصف نمود. لازم به یادآوری است که کشتی‌های این شهر هم مانند بقیه وسایل نقلیه آن به‌صورت ۲۴ ساعته کار می‌کنند و رفت و آمد در آب های این شهر را برای بومیان و مسافران جذاب می‌کنند. به همین خاطر، حتماً در زمان تهیه بلیت هواپیما استانبول و مسافرت به این شهر حداقل یک‌دفعه از کشتی‌های این شهر برای گشت‌وگذار استفاده کنید.

حمل و نقل عمومی در استانبول با تراموا

تراموای استانبول یکی از اصلی‌ترین وسایل نقلیه آن به شمار می‌آید. این وسیله به دو قسمت سنتی و مدرن طبقه‌بندی می‌شود که هر یک زیبایی منحصربه فرد خود رادارند. در قسمت اروپایی این شهر دو خط تراموای تی ۱ و تی ۴ وجود دارد که به آن‌ها تراموای مدرن استانبول گفته می‌شود. این دو خط قابلیت دسترسی شما به جاذبه‌های گردشگری این شهر را به آسان‌ترین صورت فراهم می‌کند.

تراموای مدرن این شهر بسیار تمیز و شکیل است و سیستم تهویه مطبوع دارد. ولی در آن‌سو، تراموای سنتی یا به معنای دیگر، تراموای تاریخی استانبول هم رونق زیادی برای خود دارد. این تراموا که یک نوع، نماد برای شهر استانبول محسوب می‌شود و در فیلم‌ها و عکس‌های تاریخی این شهر به‌طور فراوان دیده‌شده است، در دو راه مجزا به نام های آن تی و تی ۳ حرکت می‌کند. مسیر اول دسترسی به میدان تقسیم از خیابان استقلال را آسان تر کرده و مسیر دوم، عبور و مرور در بخش آسیایی استانبول را راحت کرده است.

حمل و نقل عمومی در استانبول به وسیله قطار کابلی

حمل و نقل عمومی در استانبول به وسیله قطار کابلی

قطار کابلی این شهر دیگر وسیله منحصربه‌فردی است که رفت‌وآمد با آن را می‌توانید در سفر به استانبول به تجربیات خودتان بی افزایید. خط‌های این قطار درراه‌هایی قرارگرفته است که بیشتر سربالایی هستند و به همین خاطر، شما احتیاجی به راه‌های دشوار و طاقت‌فرسا نخواهید داشت. یکی از مهم‌ترین مسیرهای حرکت این قطارهای کابلی، رد شدن از تونل ۵۷۳ متری میان کاراکوی و میدان تونل است که رد شدن از این تونل را برای مسافران بسیار راحت‌تر می‌کند. در کل، سوارشدن به این قطارها که جزئی از حمل و نقل عمومی در استانبول تجربه بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

حمل و نقل عمومی در استانبول با راه آهن

راه آهن موجود در حومه استانبول خط آهنی است که در بخش مارمارای آن قرار دارد و توانایی دسترسی شهروندان و مسافران این شهر به شهرک‌های پیرامون آن را فراهم می‌کند. خط راه آهنی پیرامون شهر استانبول از زیر منطقه بسفر رد شده است و دو بخش اروپایی و آسیایی این شهر را به یکدیگر پیوند زده است. این خط کار خود را از سال ۲۰۱۳ شروع کرد و هم‌اکنون دارای ۵ ایستگاه متنوع در مرکز شهر استانبول است. البته ایستگاه‌های دیگری هم در سوی غرب و هم سمت شرقی آن در دست بهره‌برداری است. علی‌رغم شهرت نه‌چندان بالایی که راه آهن پیرامون مارمارای استانبول دارد، اثر آن در حمل و نقل عمومی در استانبول بسیار بالا است.

سخن آخر حمل و نقل عمومی در استانبول

همان‌طور که مشاهده کردید، یکی از بهترین شیوه‌ها برای رفت‌وآمدی سریع و کم‌هزینه و به‌دوراز ترافیک درون شهر، به کار بردن وسایل حمل و نقلی مثل مترو و اتوبوس و… است. همچنین می‌توانید با استفاده از استانبول کارت هزینه حمل و نقل عمومی در استانبول به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ