جریمه ماندن در ترکیه بیش از مدت ویزا | جریمه اضافه ماندن در ترکیه ۲۰۲۳

جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا

جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا

ترکیه کشور دوست و همسایه ایران، از سال‌ها پیش مقصد تفریح بسیاری از ایرانیان بوده است. طبیعت زیبا، جاذبه‌های گردشگری زیاد، اروپایی آسیایی بودن و… از دلایل انتخاب این کشور به عنوان مقصد تفریحی است. مدت زمان اقامت قانونی در این کشور هم مانند سایر کشورها مشخص است و اگر فرد اقامت بیش از 90 روز در ترکیه را داشته باشد باید جریمه ماندن در ترکیه بیش از مدت ویزا را پرداخت کند.

جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا

جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا به مدت زمانی که فرد بیشتر از مدت ویزا در خاک ترکیه اقامت داشته متفاوت است و زمان مشخصی هم برای پرداخت آن وجود دارد که بی‌توجهی به این موضوع موجب دیپورت یا اخراج فرد از ترکیه و حتی ممنوعیت ورود او برای سال‌ها به این کشور می‌شود.

مدت اقامت در ترکیه بدون ویزا

برای اقامت در ترکیه هم مانند سایر کشورها روش‌های مختلفی وجود دارد. اقامت از طریق تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری مدت زمان مشخصی دارند و فرد در صورت تمایل یا نیاز به اقامت بیشتر باید ویزای خود را تمدید کرده و اجازه اقامت بیشتر را دریافت کند. اما برای افرادی که قصد سفر توریستی به ترکیه را دارند مدت زمان ماندن در ترکیه به صورت قانونی 3 ماه یا 90 روز در هر 180 روز است. در واقع فرد می‌تواند هر 6 ماه یکبار به مدت 3 ماه پشت هم یا با رفت و برگشت در ترکیه اقامت داشته باشد.
در اقامت توریستی اجازه کار یا تحصیل در ترکیه وجود ندارد و فرد در زمان تعیین شده باید از خاک ترکیه خارج شود اما در سایر روش‌های اقامتی زمانی به فرد داده می‌شود تا در صورت نیاز اقامت خود را تمدید کرده و فورا ناچار به ترک ترکیه نشود. در صورتی که فرد بدون تمدید اقامت در خاک ترکیه باقی بماند باید جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا را پرداخت کند و عدم پرداخت آن تبعات زیادی دارد.

جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا چقدر است؟

جریمه اقامت بیش از سه ماه در ترکیه برای هر فرد باتوجه به زمانی که بدون ویزا در ترکیه اقامت داشته متفاوت است. معمولا جریمه نقدی این موضوع را باتوجه به زمان مشخص می‌کنند. به عنوان مثال افرادی که بدون خرید ملک در استانبول 1 ماه بیشتر از زمان ویزا در ترکیه باقی بمانند، باید 50 دلار جریمه پرداخت کنند. در جدول زیر آخرین مقادیری که توسط دولت ترکیه به عنوان جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا مشخص شده را مشاهده می‌کنید:

جریمه اضافه ماندن در ترکیه 2023

مدت زمان اقامت اضافه

جریمه آن به دلار

 

1 ماه اقامت اضافه

50 دلار

2 ماه اقامت اضافه

60 دلار

3 ماه اقامت اضافه

70 دلار

4 ماه اقامت اضافه

80 دلار

5 ماه اقامت اضافه

90 دلار

6 ماه اقامت اضافه

100 دلار

نحوه پرداخت جریمه

چه در صورت پرداخت جریمه و چه در صورت عدم پرداخت آن به محض اینکه دولت ترکیه متوجه اقامت بیش از زمان مجاز یک فرد شد، آن فرد باید خاک ترکیه را ترک کند. جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا معمولا در فرودگاه و بعد از بررسی پاسپورت فرد و محاسبه مقدار جریمه پرداخت می‌شود. پس از اینکه مقدار جریمه توسط مامورین فرودگاه مشخص شد، فرد باید از طریق بانک‌های فرودگاه اقدام به پرداخت جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا کند. اگر این مبلغ در فرودگاه پرداخت نشود فرد 3 تا 6 ماه بسته به مدت زمان اضافه ماندن وقت برای پرداخت جریمه دارد در غیراینصورت برای مدت زمانی مشخص ممنوع الورود خواهد شد.

تبعات عدم پرداخت جریمه ماندن در ترکیه بیش از مدت ویزا چیست؟

همان‌طور که گفته شد گاهی‌اوقات افراد به دلیل نداشتن پول کافی یا سهل‌انگاری از پرداخت جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا در فرودگاه خودداری می‌کنند. این مسئله مشکلاتی را برای فرد به وجود خواهد آورد که مهم‌ترین آن عدم اجازه برای سفر مجدد به ترکیه برای مدت زمانی مشخص است. البته در صورتی که اقامت غیرمجاز فرد هم بیشتر از زمانی مشخص باشد هم ممنوع الورودی با شرایط زیر اتفاق می‌افتد:

 • اقامت کمتر از 3 ماه بدون ویزا ممنوع الورودی ندارد.
 • اقامت بین 3 ماه تا 1 سال بدون ویزا، فرد را 3 ماه ممنوع الورود می‌کند.
 •  با اقامت یک تا 2 سال بدون ویزا، شخص 1 سال ممنوع الورود می‌شود.
 •  و در اقامت بیش از 2 سال بدون ویزا، شخص حداقل 2 سال ممنوع الورود خواهد شد.

اتمام مدت ویزای ترکیه

اخراج از ترکیه

بعد از اینکه تشخیص داده شد یک فرد بیشتر از مدت زمان ویزای خود در ترکیه اقامت داشته است، 15 تا 30 روز فرصت به او داده می‌شود تا خاک ترکیه را ترک کند. این مدت معمولا به منظور آمادگی فرد برای پرداخت جریمه خاک ترکیه بیش از مدت ویزا و تهیه بلیط برگشت داده می‌شود. در صورتی که فرد اقدامی برای پرداخت جریمه یا تهیه بلیط نکند بعد از فرصت داده شده با اولین پرواز به کشور خود دیپورت خواهد شد و شرایط ممنوع الورودی بسته به مدت اقامت غیرمجاز او اعمال می‌شود.

شرایط اجرای حکم دیپورت

بعضی از افرادی که شامل قانون جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا می‌شوند تا زمان اجرای حکم دیپورت بازداشت قانونی می‌شوند. در این شرایط فرد در مراکز اخراج نگهداری می‌شود تا از فرار او به شهرهای دیگر ترکیه ججلوگیری شود.
بعد از مدت قانونی برای آماده‌سازی هزینه جریمه و بلیط فرد به گیت‌های ترکیه برای خروج منتقل می‌شود. البته شرایط اجرای دیپورت برای همه اینقدر سخت‌گیرانه نیست و تنها افرادی خاص شامل قانون بازداشت می‌شوند.

افرادی که شامل قوانین اخراج می‌شوند

⦁ افرادی که احتمال فرار یا ناپدید شدن آن‌ها وجود دارد.

⦁ افرادی که قوانین ورود به ترکیه را هم نقض کرده‌اند.

⦁ افرادی که با مدارک جعلی مدت زمان بیشتری در خاک ترکیه اقامت داشته‌اند.

⦁ افرادی که بدون دلیل مشخص خاک ترکیه را ترک نمی‌کنند.

⦁ افرادی که سلامت اجتماعی و امنیت ترکیه را به خطر انداخته باشند.

⦁ اشتغال بدون مجوز کار در ترکیه

⦁ باطل شدن اجازه اقامت.

افرادی که قانون اخراج شامل آن ها نمی شود

اما ممکن است در شرایطی خاص فرد بلافاصله حکم اخراج را دریافت نکند. البته این به معنی رفع جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا نیست و در هر شرایطی فرد باید این جریمه را پرداخت کند اما در صورتی که شخص در یکی از گروه‌های خاص زیر باشد، فورا از ترکیه اخراج نمی‌شود:

⦁ افرادی که در حال گذراندن مجازات مانند اعدام، زندان و… در ترکیه هستند.

⦁ زنان باردار و افرادی که سن و شرایط سلامتی آن‌ها اجازه خروج فوری از ترکیه را نمی‌دهد.

⦁ افرادی که به تجهیزات پزشکی جهت خروج از ترکیه نیاز دارند.

⦁ افرادی که از طریق قاچاق وارد ترکیه شده‌اند.

⦁ افرادی که در مدت اقامت خود قربانی خشونت جنسی یا روحی شده باشند.

این گروه از افراد تا زمانی که شرایط آن‌ها برای خروج از ترکیه مناسب باشد مطاق قوانین اجازه اقامت بشر دوستانه را در ترکیه دارند. در چنین شرایطی فرد باید در یک آدرس مشخص اقامت داشته تا به وضعیت او نظارت شود. فرار از این آدرس حکم اخراج فوری شخص را صادر می‌کند.

جریمه اضافه ماندن در ترکیه

نکات مهم در رفع دیپورت از ترکیه

اگر فرد محکوم به اخراج و دیپورت از ترکیه شد راه‌هایی وجود دارد که ممنوع‌ الورودی او را از بین برده یا مدت آن را کاهش دهد. همچنین گاهی‌اوقات اشخاص می‌توانند برای رفع دیپورتی خود از طریق تبدیل ویزا به ویزاهای تحصیلی یا کاری اقدام کنند. در این شرایط شخص محکوم باید به کنسول‌گری ترکیه رفته و برای دریافت یکی از ویزاهای گفته شده اقدام کند. نکته مهم در مورد رفع دیپورت، عدم تکرار جرم و اقامت بیش از مدت ویزا بدون ویزا است. در صورت تکرار این کار حتی احتمال دیپورتی مادام العمر هم وجود دارد.

برای رفع دیپورتی و اجازه سفر مجدد به ترکیه پرداخت جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا الزامی است. اگر فرد توانایی پرداخت جریمه در لحظه و بانک‌های فرودگاه را نداشته باشد تا زمانی که این مبلغ را در کشور خود پرداخت نکند، اجازه ورود مجدد به ترکیه را نخواهد داشت. همچنین اگر در زمان سفر فرد یک قیم مالی را برای خود مشخص کرده باشد، جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا باید توسط قیم او پرداخت شود در غیراینصورت قیم یا سرپرست مالی هم شامل قوانین مجازات ممنوع الورودی می‌شود.

اقامت در کشور همسایه هم قوانین خاص خود را دارد

هرچند کشور ترکیه دوست و همسایه ایران است و در سال‌های اخیر برای ورود راحت ایرانیان به این کشور همکاری‌های زیادی داشته است که یکی از آن‌ها عدم نیاز به مراجعه به سفارت جهت دریافت ویزای ترکیه است اما ماندن در این کشور هم قوانینی دارد. مدت زمانی که فرد مجاز به حضور آن در ترکیه است توسط دولت این کشور مشخص شده و در صورت اقامت بیشتر از این زمان، مجازات‌هایی برای مجرمین مشخص شده که عدم توجه به آن‌ها موجب بالاترین حد مجازات و اخراج از ترکیه می‌شود و در مواردی فرد دیگر اجازه ورود به این کشور را نخواهد داشت.

34 thoughts on “جریمه ماندن در ترکیه بیش از مدت ویزا | جریمه اضافه ماندن در ترکیه ۲۰۲۳

 1. سلام.من از تیرماه به ترکیه اومدم و مدام هم ورود و خروج داشتم.الان آخرین ورود من به این کشور ۱۸ آبان ماه بوده و یک هفته دیگه هم زمینی برمیگردم ایران.این جریمه شامل من میشه؟ و اینکه حتما باید همون لحظه پرداخت کنم یا میشه بیام ایران و توی سفر بعدیم پرداختش کنم؟

  1. سلام هدیه جان
   بله جریمه شامل شما میشه اگر بیش از مدت ویزاتون در خاک ترکیه اقامت داشتید. برای پرداختشم باید همون لحظه پرداخت کنید و درصورت پرداخت جریمه با توجه به مدت زمان اقامت بیش از مدت ویزاتون، دولت ترکیه یک برگه به شما میده که در اون مشخص شده تا چه مدت حق ورود به خاک ترکیه رو ندارید ولی اگه جریمه تون رو پرداخت نکنید، دولت ترکیه شمارو تا 5 سال ممنوع الورود به ترکیه میکنه. بنده پیشنهاد میکنم هرچه سریع تر جریمه تون رو پرداخت کنید

   1. سلام
    اگر کسی مشمول پرداخت جریمه در کشور ترکیه شود،اجازه سفر به کشورهای دیگر را دارد یا خیر

    1. سلام رضا جان شما به خاک ترکیه نمیتونید ورود کنید تا اون مدتی براتون معین شده و بعد از اون مدت هم باید جریمه تون رو بدید اگه قصد دارید به ترکیه بیاید ولی برای ورود به کشور های دیگه هیچ مشکلی ندارید

  2. سلام خسته نباشید من یک سال ونیم در ترکیه هسم .بعد پرداخت جریمه هنگام خروج از ترکیه بعد یک ماه باز میتونم برگردم

   1. سلام نیما جان
    ببینید اگر به طور داوطلبانه اقدام به خروج از خاک ترکیه کنید و قوانین پرداخت جریمه را رعایت کرده بکنید بله میتونید برگردید ولی اگر دستگیر بشید برای مدتی نمیتونید به ترکیه برگردید.

    1. salam vaght bekhyr man modat 20 rooz ezafe dar turkiye moondam hengam khorooj 730 lir azam jarime gereftan va rooye barge neveshtan goruldu man dar tukiye melk daram va kimlik ro eghdam kardam vali hanooz javabi baraye kimlikam nayoomade mishe rahnamayi konid che zamani mitoonam bargrdam

     1. سلام بهرنگ جان
      شما اگه 2022 ورود کردید به ترکیه الان میتونید وارد شید ولی اگه 2023 وارد خاک ترکیه شدید باید منتظر جواب اقامتتون بشید.

     1. سلام محمد جان
      ببینید موقع جریمه شدن و خروج از ترکیه یک برگه بهتون میدن که در اون درج میشه تا چند روز نمیتونید وارد خاک ترکیه بشید.

 2. با سلام من اقامت توریستی ام رد شد و مدت دو ماه و خورده ای اضافه اقامت داشتم و با برگه ای که از اداره گوچ گرفته بودم تو فرودگاه استانبول پلیس بعد از اینکه بررسی کرد گفت جریمه ای شامل شما نمی باشد و هر وقت خواستین می توانین ورود کنین و لی یکی از دوستان من پلیس ترکیه در مرز بازرگان هست که از ایشون پرسیدم گفت پلیس فرودگاه اشتباه کرده و شما حق ورود به مدت سه ماه به ترکیه رو نخواهید داشت.لطفا راهنمایی کنین.

  1. سلام نسرین جان
   ببینید احتمالا هنگام خروج سو تفاهم پیش اومده یا قصور از مسئول بوده چون اگر بیش از مدت اقامت در خاک ترکیه بوده باشید حتما جریمه خواهید شد و برگه ای بهتون میدن که درش مشخص شده تا چه مدت حق ورود به خاک ترکیه رو ندارید. با توجه به اینکه جریمه شما در سیستم ثبت شده پیشنهاد میکنم اقدام به ورود به ترکیه بکنید چون فقط پلیس فرودگاه هستش که میتونه مشخص کنه چه مقدار جریمه شدید و تا چه مدت حق ورود به ترکیه رو ندارید.

 3. سلام
  من برای خروج از ترکیه 2000 لیر هزینه ی اضافه موندن رو پرداخت کردم و گفتن حق نداری سه ماه به ترکیه برگردی.
  حالا هم بیشتر از سه ماهه که تو ایرانم. الان اگه بخوام برگردم باید ویزا بگیرم؟ یا میتونم با پاسپورت ایرانی نود روز باشم و بعدش درخواست کیملیک بدم؟

  1. سلام جواد جان
   نه مشکلی نداره اگر اون تایمی که مشخص کرده بودن رو رد کردید میتونید با پاسپورت ایران وارد ترکیه بشید

 4. سلام
  مادر من قبل سال جدید ۲۸ آبان به خاطر زایمان همسر اومد تهران و الان دو روز بیشتر وقت نداره
  میخواستم بدونم چون سال جدید شده میتونه از ۳ ماه دوباره استفاده کنه یا خیر باید برگرده ایران ؟؟

 5. سلام خسته نباشید بنده اولین باره امدم ترکیه و تغریبا ۲ نیم ماهه اینجام اگر که من سه ماه تموم بشه برگردم ایران به این منظوره که من ۹۰ روزمو کامل استفاده کردم از ۱۸۰ روز و سه ماه دیگه میتونیم برگردم ترکیه؟
  یا منم میتونم ۱ ماه دیگه برگردم ؟

 6. سلام .وقت بخیر . ۲ سال پیش اقامت توریستی من رد شد .کمتر از ۱۰ روز کشور و ترک کردم با اینکه من ۱ ماه قبل از تموم شدن تاریخ کیملیکم اقدام کرده بودم ولی به خاطر شرایط کرونا ۴ ماه طول کشید تا جواب ریجکتیم بیاد(با توجه به اینکه اقامت تجاری همسرم و قبول کرده بودن ) موقع خروج از مرز زمینی گفت باید بابت ۴ماه ۶۰۰ لیر بدی و من پول وهمراه نداشتم و پرداخت نکردم .یه برگه بهم داد. که بعدا متوجه شدم تا۵ سال دیپورت شدم.الان برای مسافرت میخوام برم ترکیه اگه خودم برم کنسولگری ترکیه تو تهران و جریمه رو بدم دیپورتیم برداشته میشه یا شرایط برداشتن دیپورتی راحت نیست ؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   طبق برگه ای که بهتون دادن شما نمیتونید تا 5 سال وارد خاک ترکیه بشید و اینکه توجه داشته باشید ديپورتي رو نميشه برداشت مگر اينكه جريمه رو پرداخت كنید از طريق ويزاي كار اقدام كنید. منتهی موضوع شما یک مقدار پیچیدس پیشنهاد میکنم با مشاوران ما تماس بگیرید. tel:+905431104040

 7. سلام.وقت بخیر.من در ترکیه ملک دارم.متاسفانه به دلیل اشتباهات سیستمی تمدید کیملیکم انجام نشد و من شکایت کردم.بعد از حدود هفت ماه از شکایتم،هنوز جواب دادگاه مشخص نشده و در جریانه،هفته پیش از ترکیه خارج شدم!مامور بهم گفت بخاطر اضافه موندنت ۶ماه ممنوع الورودی!دو هزار و چهارصد لیر جریمه شدم و با اینکه پولم آماده بود مامور از من نگرفت و گفت تو باید موقع برگشت جریمه رو بدی!بعد به من برگه ای داد که توش نوشته شده ۶ماه ممنوع الورود هستم.میخواستم بپرسم آیا واقعا امکانش هست ۶ماه بعد من برم و در فرودگاه استانبول جریمه رو پرداخت کنم و وارد شم؟یا ممکنه پرداخت نکردن جریمه برام مشکل ساز بشه؟من نمیدونم چرا هر چی التماس کردم جریمه رو ازم نگرفت گفت سیستم قبض نمیده!

  1. سلام پری جان
   نه مشکلی پیش نمیاد شما بعد 6 ماه جریمتون رو پرداخت کنید میتونید وارد خاک ترکیه بشید

 8. سلام وقت بخیر. اگر کسی کیملیک یکساله داشته باشه بعد از اتمام کیملیک میتونه از سه ماه اقامت مجاز که برای هر فرد تعریف شده استفاده کنه؟ در کل باید دقیقا آخرین روز داشتن کیملیک از کشور خارج شد یا میشه مدت زمانی اضافه تر با یا بدون درخواست موند؟

  1. سلام جواد جان
   شما تا آخرین روز کیملیک تون فرصت دارید که اقدام به اخذ کیملیک جدید بکنید تا در خاک ترکیه بمونید و گرنه بعد از اکسپایر شدن اون نمیتونید در ترکیه بمونید و شامل جریمه میشید.

 9. سلام و خسته نباشید.
  ببخشید من سال ۲۰۲۲ مدت ۶ ماه توریستی رو پر کردم و یکماه قبل از ۲۰۲۳ خروج زدم و الان میتونم دوباره برگردم؟

 10. سلام من سه ماه پیش از ترکیه خارج شدم و به ایران اومدم موقع خروج گفتن شما ۶۳ روز اضافه در ترکیه ماندین و ۱۴۴۴ لیر جریمه شدم در حالی که برگه دادگاه داشتم و برگه اداره قوچ من جریمه رو پرداخت نکردم روی برگه ای که امنیت پاسپورت به من داد نوشته به دلیل عدم پرداخت جریمه سه ماه نمیتونید وارد ترکیه بشید تاریخ هم زده ۲۵.۰۲.۲۰۲۳ یکشنبه پس میتونم با خیال راحت برگردم

  1. سلام فرزاد جان
   بله شما 25 فوریه به بعد میتونید وارد ترکیه بشید ولی در نظر داشته باشید اون جریمه ۱۴۴۴ لیر رو باید پرداخت کنید هنگام ورود

 11. سلام من دسامبر 2022 وارد ترکیه شدم تقریبا یک ماه قبل از سال 2023 و الان حدود دو ماه از سال جدید گذشته که جمعا میشه 90 روز میخواستم بدونم چون وارد سال جدید شدیم میتونم مدتی رو که قبل از سال آمدم بیشتر بمونم

  1. سلام میلاد جان
   همونطور که اطلاع دارید از هر 180 روز فقط 90 روز میتونید در خاک ترکیه بمونید. یعنی شما نمیتونید 1 ماه اضافه رو در ترکیه بمونید ولی میتونید برگردید ایران و دوباره برگردید ترکیه چون در سال جدید فقط 2 ماهشو استفاده کردید.

 12. سلام وقت بخیر
  من اقامت دانشجوییم قرار هستش که ۱ مارس ۲۰۲۳ تموم بشه و من یک سال هستش که در ترکیه بودم و میخوام الان برگردم ایران ، و اگر من بعد اینکه مدت زمان اقامتم تموم شد بخوام بیام ترکیه میتونم بیام یا نه؟ شرایطش چجوری هستش؟

 13. سلام. من ۲۷/۱۱/۲۰۲۲ وارد ترکیه شدم و حالاحدود یک هفته از اقامت فانونی من گذشته. میخواستم بدونم چون وارد سال جدید شدیم ،میتونم داخل ترکیه بمونم و از ۳ ماه جدیدم استفاده کنم؟ و اگر نمیشه بمونم،میشه با پرداخت جریمه و خروج زدن به قبرس دوباره برگردم ترکیه؟ چند روز باید بیرون از خاک ترکیه بمونم؟

  1. سلام مهسا جان
   دقت بفرمایید شما از هر 180 روز تنها 90 روز میتونید در خاک ترکیه حضور داشته باشید. اقامت بیش از 90 روز در ترکیه موجب جریمه شدن شما میشه.
   حالا به دلیل اینکه وارد سال جدید شدیم مدت زمان اقامت شما ریست نمیشه و شما باید از کشور خارج بشید و حدود 6 ماه بیرون از ترکیه باشید چون بیشتر مدت زمان اقامتتون در سال جدید بوده و فقط 32 روز از سال 2022 رو در ترکیه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ