نکاتی درباره تاکسی استانبول و هزینه های آن در سال 2023

تاکسی استانبول

گرفتن تاکسی در ترکیه

تاکسی یک وسیله حمل و نقل عمومی است و فارغ از این که قصد شما از سفر، اقامت ترکیه یا گردشگردی است، خدمات مختلفی را به شما ارائه می‌دهد. به خصوص در زمان هایی که شرایط آب و هوایی چندان مساعد نیست و یا سایر وسایل حمل و نقل عمومی تا دیر وقت فعال نیستند، تاکسی یکی از بهترین گزینه ها برای جابجایی محسوب می‌شود. شما می توانید با استفاده از تاکسی، بدون استرس و نگرانی از یافتن مسیر به مقصد برسید. اما نکاتی مهم در رابطه با گرفتن تاکسی در استانبول وجود دارند که می بایست به آن توجه کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با یکدیگر به بررسی این نکات بپردازیم.

تاکسی استانبول

گرفتن تاکسی در استانبول

گرفتن تاکسی در ترکیه، یکی از راحت ترین روش ها برای جابجایی و یا حتی گردشگری در ترکیه است اما در شهرهای بزرگی همچون استانبول که دارای ترافیک سنگین است همیشه جزء سریع ترین راه ها نخواهد بود. برای مهاجرت به ترکیه و یا خرید خانه در استانبول باید اطلاعاتی را در زمینه تاکسی های آن بدانید. تاکسی ها به صورت شبانه روزی در سطح شهر فعالیت می‌کنند و به راحتی می‌توان آن ها را در ایستگاه های تاکسی یا در خیابان ها یافت. حداکثر تعداد مسافران در تاکسی چهار نفر هستند و هزینه پایین تری نسبت به شهرهای اروپایی دارند. به همین دلیل گرفتن تاکسی در ترکیه به خصوص در شهر استانبول، کار بسیار راحتی است. به خصوص اگر تعداد نفرات شما چهار نفر باشد، هزینه استفاده از تاکسی برایتان کمتر از هزینه استفاده از تراموا یا اتوبوس خواهد شد.

تاکسی ها در ترکیه دارای رنگ زرد بوده و روی سقف آن ها نوشته‌ «Taksion» یا «Taxi» وجود دارد و پلاک آن ها روی سقف و درب های جلو نیز نوشته شده است. این را فراموش نکنید که همواره سوار تاکسی های رسمی شوید که تاکسی متر نیز دارند و هزینه دریافتی از شما را به درستی محاسبه می‌کنند. اما دو نکته منفی در مورد استفاده از تاکسی در شهرهای بزرگی نظیر استانبول وجود دارد که یکی از آن ها ترافیک سنگین و دیگری کلاهبرداری و دریافت بیش از حد کرایه از گردشگران است. اگرچه همه تاکسی ها به این شکل نیستند اما تعداد این موارد به قدری زیاد است که رانندگان تاکسی در استانبول در این مورد شهرت جهانی پیدا کرده‌اند.

هزینه تاکسی در استانبول

در این قسمت جدولی از کرایه تاکسی در استانبول ۲۰۲۳ از میدان تکسیم تا مقصد مورد نظر را آماده کرده ایم. همچنین در ادامه هزینه قانونی تاکسی برای هر کیلومتر و مسافت های متفاوت را به اطلاع شما رسانده ایم.

هزینه تاکسی در استانبول

همچنین هزینه در تاکسی های فیروزه ای برای شروع 6.38 لیر و به ازای هر کیلومتر 3.99 لیر می باشد در تاکسی های لوکس مشکی هزینه برای شروع 9.44 لیر و به ازای هر کیلومتر 5.84 لیر می باشد. همچنین شما میتوانید با استفاده از وب سایت taksi-ucreti.hesaplama.net به طور دقیق هزینه تاکسی در انواع شهر های ترکیه را محاسبه کنید.

انواع تاکسی در استانبول

در استانبول تاکسی های گوناگون با عملکرد و استفاده های متفاوتی وجود دارد که شما را با آن ها آشنا میکنیم.

 • تاکسی های زرد

تاکسی های زرد استانبول

تاکسی های زرد، تاکسی معمولی و ارزان استانبول هستند حدود 18000 هزار عدد از این تاکسی ها در سطح شهر آماده خدمت رسانی هستند پس یافتن آن ها سخت نیست.

 • تاکسی های فیروزه ای

تاکسی های فیروزه ای استانبول

این تاکسی ها کمی گرانتر و لوکس از تاکسی های زرد هستند و اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم کرایه تاکسی فیروزه ای رنگ 18 درصد بیشتر از زرد هاست.

 • تاکسی های سیاه

تاکسی های سیاه استانبول

این نوع تاکسی ها بسیار لوکس و گرانتر از دو مدل قبلی می باشد کرایه در تاکسی های سیاه استانبول 100 درصد بالاتر از زرد هاست.

 • تاکسی های ون

تاکسی های ون استانبول

این خودرو ها نیز بسیار برای رفت و آمد خانواده ها و جمع های بالای 4 نفر مناسب است زیرا 7 الی 10 نفر ظرفیت مسافر را دارند.

____________________________________________________________
بیشتر بخوانید: حمل و نقل عمومی در استانبول
____________________________________________________________

نکات مهم در هنگام گرفتن تاکسی در استانبول

 • توجه داشته باشید که نرخ کرایه روز و شب در استانبول یکسان است

هنگامی که شما سوار تاکسی می‌شوید، دستگاه یک نرخ را برایتان نمایش می‌دهد که مربوط به نرخ پایه است و هر چهارصد متر یک بار به این نرخ افزوده می‌شود. در نتیجه قیمت تاکسی در ترکیه بدین صورت محاسبه می‌شود که علاوه بر نرخ پایه، به ازای هر کیلومتر اضافه، 5 لیر به و به ازای هر دقیقه ترافیک یک سوم لیر به هزینه نهایی افزوده خواهد شد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که نرخ کرایه روز و شب در ترکیه برای تاکسی ها یکسان بوده و نباید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

 • هزینه تاکسی در استانبول را به لیر پرداخت کنید

همواره سعی کنید لیر ترکیه را با خود به همراه داشته باشید، زیرا اگر بخواهید کرایه خود را با سایر ارزها همچون دلار، یورو و … محاسبه کنید هزینه بالاتری نسبت به هزینه اصلی از شما خواهند گرفت. بنابراین بهتر است ارز خود را از قبل تبدیل کرده و لیر ترکیه داشته باشید.

 • با خود، پول خرد به همراه داشته باشید

متاسفانه بارها و بارها پیش آمده که وقتی به راننده تاکسی اسکناس 50 لیر داده شده، چنین ادعا کرده که اسکناس 5 لیر به او داده‌اید. برخی از رانندگان نیز به دلیل نداشتن پول خرد، شما را مجبور می‌کنند که هزینه بیشتری پرداخت کنید. برای جلوگیری از وجود چنین مشکلاتی، همواره بهتر است با خود، پول خرد به همراه داشته باشید.

 • از بستن کمربند ایمنی خود، اطمینان پیدا کنید

اگرچه قوانین رانندگی برای حفظ امنیت سرنشینان، روز به روز سخت تر می‌شوند، اما هنوز هم رانندگانی هستند که این قوانین را رعایت نکرده و خوب رانندگی نمی‌کنند. برخی از رانندگان تاکسی نیز جزء این دسته هستند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم به منظور جلوگیری از هر اتفاقی، پس از نشستن در ماشین، از بستن کمربند ایمنی خود اطمینان پیدا کنید.

 • بهتر است از گوگل مپ (Google Maps) استفاده کنید

هرگاه که قصد رفتن از مکانی به مکان دیگر را داشتید، بهتر است پس از گرفتن تاکسی و سوار شدن در آن، گوگل مپ خود را نیز روشن کنید. زیرا در برخی مواقع پیش آمده که راننده تاکسی برای دریافت هزینه بیشتر، مسیر های طولانی تری را برای رسیدن به مقصد انتخاب کرده است.

تاکسی متر

 • در صورت عدم وجود تاکسی‌متر، سوار تاکسی نشوید

پس از گرفتن تاکسی همواره به این نکته توجه داشته باشید که تاکسی متر درون تاکسی وجود داشته و روشن باشد. اگر راننده اظهار داشت که تاکسی متر خراب است یا نیازی به روشن کردن آن نیست و بدون روشن کردن تاکسی متر هزینه برایتان ارزان تر محاسبه می‌شود، به هیچ عنوان قبول نکنید و از ماشین پیاده شده و به دنبال تاکسی مناسب دیگری باشید. حتی اگر در ابتدای راه مشکلی وجود نداشت و راننده در میانه راه تاکسی متر را خاموش کرد، اعتراض کرده و در صورت روشن نکردن تاکسی متر با آوردن کلمه پلیس، نظر او را تغییر دهید.

 • دقت کنید که تاکسی‌متر برایتان قابل رؤیت باشد

در اکثر کشورها، تاکسی متر در قسمتی از ماشین قرار می‌گیرد که برای تمامی مسافران قابل رؤیت باشد، اما در تاکسی های موجود در استانبول، تاکسی متر پشت جعبه دنده تعبیه شده که به راحتی قابل مشاهده نیست، به خصوص اگر شما بر روی صندلی عقب نشسته باشید. مردم محلی استانبول معمولاً تصویر عدد نمایش داده شده را که بر روی پنجره صندلی جلو منعکس می‌شود، می‌بینند اما شما بهتر است پس از سوار شدن درون تاکسی، نقطه شروع آن را مشاهده کرده و اگر مسیرتان طولانی بود، هر چند دقیقه یک بار نگاهی به آن بیندازید.

____________________________________________________________
بیشتر بخوانید: راهنمای مترو استانبول و نقشه آن در 2023
____________________________________________________________

 • از پاسخگویی به سوالات شخصی بپرهیزید

گاهی راننده تاکسی ممکن است از شما سوالات شخصی بپرسد، اگرچه قصد اکثر آن ها از این پرسش ها، ایجاد صمیمت و حس راحتی برای شماست، اما حتی اگر یک درصد هم تمایل به پاسخگویی نداشتید، سکوت کنید و از جواب دادن به سوالات شخصی بپرهیزید، زیرا شما مجبور به پاسخگویی نیستید.

 • پرداخت عوارض پل یا بزرگراه با شماست

اگر از سمت آسیایی به اروپایی و یا از سمت اروپایی به آسیایی در استانبول سفر کنید، نیاز به پرداخت عوارض پل بسفر یا اتوبان TEM خواهد بود که هزینه عوارض اگرچه به واسطه راننده پرداخت می‌شود اما بر روی کرایه شما لحاظ خواهد شد. سه پل بر روی بسفر وجود دارد که پل Yavuz Sultan Selim بیشتر مخصوص عبور ماشین های سنگین همچون کامیون ها و یا اتوبوس هاست و فاصله آن تا مرکز شهر بسیار زیاد است. بنابراین هرگز اجازه ندهید که راننده تاکسی شما را از این مسیر به سمت مقصد ببرد، زیرا هزینه بسیار زیادی برای شما خواهد به همراه خواهد داشت.

 • نیازی به دادن انعام نیست

راننده ها زمانی از شما توقع انعام خواهند داشت که به عنوان نمونه برای حمل و جابجایی چمدان ها به شما کمک کرده باشند. در غیر این صورت از شما انتظار انعام نخواهند داشت. حال اگر شما به قدری از راننده رضایت دارید که به میل خود می‌خواهید به او انعام بدهید، مانعی برای انجام این کار وجود ندارد اما نیازی هم به انجام این کار نیست.

 • از آدرس مقصدی که قرار است بروید، اطلاع داشته باشید

احتمال اینکه راننده تاکسی زبان انگلیسی بلد نباشد، بسیار زیاد است. بنابراین همواره از آدرس مقصد و مکانی که قرار است به آنجا بروید، اطلاع داشته باشید تا اگر مقصد شما را متوجه نشد، آدرس مقصد را روی برگه ای بنویسید و به او بدهید یا بر روی اپلیکیشن های موجود بر روی گوشی به او نشان بدهید. این کار باعث می‌شود تا او مسیر را اشتباهی نرود.

 • در صورتی که مسیر را گم کردید، نترسید

اگرچه بیشتر رانندگان تاکسی مسیرها را به خوبی می‌شناسند، اما هنگام گرفتن تاکسی در ترکیه به خصوص شهر بزرگی همچون استانبول، نباید انتظار داشت که را رانندگان همه خیابان ها را بشناسند. گاهی نیز ممکن است مقصد شما چندان مسیر شناخته‌ شده ای نداشته باشد. در این شرایط به هیچ عنوان نگرانی به خود راه ندهید بلکه بهترین کار استفاده از گوگل مپ است و اگر هم شخصی در مقصد منتظر شماست، بهتر است با او تماس گرفته تا آدرس را به راننده بدهد.

برنامه BİTAKSİ

 • برنامه BİTAKSİ را دانلود و بر روی گوشی خود نصب کنید

با نصب این اپلیکیشن، کار برایتان بسیار راحت خواهد شد. با استفاده از این برنامه می‌توانید نزدیک ترین تاکسی به موقعیت مکانی خود را پیدا کنید. همه تاکسی ها در این اپلیکیشن ثبت شده اند و نام راننده نیز در آن مشخص شده است.

برای دانلود بی تاکسی استانبول کلیک کنید.

سخن پایانی

در این مطلب با نحوه گرفتن تاکسی در ترکیه آشنا شدیم. این تاکسی ها در ترکیه که در سراسر شهر وجود دارند و علاوه بر خیابان‌ها در ایستگاه های مخصوص تاکسی نیز قابل دسترسی هستند، دارای رنگ زرد بوده و روی سقف آن ها نوشته‌ «Taksion» یا «Taxi» وجود دارد و پلاک آن ها روی سقف و درب های جلو نیز نوشته شده است. در ادامه نیز به بررسی نکاتی پرداخیتم که برای گرفتن تاکسی می‌بایست به آن توجه کرد.

 

سوالات متداول

تاکسی های رسمی در ترکیه چه ویژگی هایی دارند؟

تاکسی ها در ترکیه دارای رنگ زرد بوده و روی سقف آن ها نوشته‌ «Taksion» یا «Taxi» وجود دارد و پلاک آن‌ها روی سقف و درب‌های جلو نیز نوشته شده و تاکسیمتر دارند.

هزینه تاکسی به ازای هر کیلومتر در استانبول چقدر است؟

هزینه تاکسی به ازای هر 1 کیلومتر در تاکسی های معمولی : 3.3 لیر _ در تاکسی های فیروزه ای : 3.9 لیر _ در تاکسی های سیاه : 5.84 لیر می باشد.

نکات منفی استفاده از تاکسی در شهر های بزرگی نظیر استانبول چیست؟

یکی از آن ها ترافیک سنگین و دیگری کلاهبرداری و دریافت بیش از حد کرایه از گردشگران است. اگرچه همه تاکسی ها به این شکل نیستند اما تعداد این موارد به قدری زیاد است که راننگان تاکسی در استانبول در این مورد شهرت جهانی پیدا کرده‌اند.

میزان کرایه روز و شب گرفتن تاکسی در استانبول متفاوت است؟

خیر – نرخ کرایه روز و شب در ترکیه برای تاکسی ها یکسان بوده و نیازی به پرداخت هزینه بیشتر نیست.

3 thoughts on “نکاتی درباره تاکسی استانبول و هزینه های آن در سال 2023

 1. دوستان عزیز
  به نظر من به هیچ وجه از تاکسی های استانبول استفاده نکنید چون به هر ترتیب شما را سرکیسه میکنند و در اکثر اوقات شما راهکاری برای مقاومت هم پیدا نمیکنید چون یا آشنایی کافی ندارید یا عجله دارید!!
  دیدم که میگم حتی تاکسی‌متر جعلی درست کردند!!!

 2. سلام
  ما ۴ بزرگسال هستیم و دو تا بچه یکی ۶ سال و یکی ۱.۵ سال..
  آیا همه می تونیم سوار یک تاکسی بشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ