اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه

اپراتور های تلفن همراه ترکیه

اپراتور های تلفن همراه ترکیه

زمانی که شما ایران را به مقصد کشور دیگری از جمله ترکیه، ترک می‌کنید، به طور حتم یکی از دغدغه‌های فکری شما ارتباطات خواهد بود. فرقی نمی‌کند که این سفر کوتاه مدت باشد و یا قصد اقامت داشته باشید؛ به هر حال می‌بایست سبک‌های ارتباطی و خدمات اپراتورهای تلفن همراه ترکیه را مورد بررسی قرار دهید.

اپراتور های تلفن همراه ترکیه

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از شروع سفر، با اپراتورها و خدمات ارائه شده توسط هر یک آشنا شده تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. اگرچه قیمت سیمکارت در ترکیه ارزان نیست، اما گزینه‌های متنوعی برای متقاضیان وجود دارد که بسته به نیاز می‌توان از طریق نمایندگی های موجود در سطح شهر، آن را خریداری کرد. در این مطلب با ما همراه باشید تا ضمن بررسی اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه، بهترین اپراتور تلفن همراه را به شما معرفی کنیم.

بهترین اپراتورهای تلفن همراه در کشور ترکیه

برای ایرانی‌ها یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرتی و توریستی، کشور ترکیه است. در این کشور سه اپراتور اصلی وجود دارد که با یکدیگر رقابت می‌کنند. از آنجایی که تعداد اپراتورهای فعال در کشور ترکیه اندک است، طبیعتاً هزینه استفاده از خدمات ارائه شده توسط آن ها ارزان نخواهد بود. داشتن یک خط تلفن همراه در ترکیه به منزله امکان برقراری تماس، ارسال و دریافت پیام و استفاده از خدمات اینترنت ترکیه است. اپراتورهای اصلی تلفن همراه در کشور ترکیه عبارتند از «ترکسل»، «ودافون» و «ترک تلکام»، که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها می‌پردازیم.

اپراتور همراه ترکسل (Turk Cell)

ترکسل، اولین یکی از بزرگ ترین اپراتورهای سرویس تلفن همراه نسل دوم، سوم، چهارم و پنجم موجود در کشور ترکیه است و در سال 1994 فعالیت خود را که به دلیل پوشش سراسری، اکثر مردم و ایرانیان مقیم ترکیه از آن استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به یکی از فروشگاه های ترکسل که در سطح شهر وجود دارد، نسبت به خرید یکی از سیمکارت های ترکسل اقدام کنید.

ترکسل

این سیمکارت ها دارای محدودیت ها و مزایای مختلفی هستند که بسته به نیاز شما انتخاب می‌شوند. یکی از مهم ترین این مزایا زمانی است که شارژ سیمکارت شما به اتمام می رسد. در این حالت می‌توانید می‌توانید با زدن دکمه یک، به مشترک مورد نظر اطلاع دهید که اعتبار بسته شما به اتمام رسیده و به شما زنگ بزند. از مزایای دیگر سیمکارت ترکسل می‌توان به بسته خوش‌آمدگویی مخصوص توریست‌ها اشاره کرد که خدمات زیر را ارائه می‌دهد:

با خرید سیمکارت ترکسل یک کد به شما تعلق خواهد گرفت که می‌توانید با استفاده از آن، از خدمات ویژه سایت Yolcu360 برای اجاره اتومبیل با قیمت‌های استثنائی بهره‌مند شوید.
همچنین از تخفیف ده درصدی شعبات رستوران شانس (Şans) و برخی از کافه رستوران‌های آنتالیا و دنیزلی بهره‌مند خواهید شد. تخفیف در خرید بلیط موزه‌ها و … از جمله خدمات ارائه شده توسط سیمکارت ترکسل است.

آیا سیم کارت ترکسل در ایران کار میکند؟ بله، این سیمکارت حتی در ایران هم قابل استفاده است به شرطی که حالت رومینگ آن را فعال کرده باشید. سرعت اینترنت آن نیز از مطلوبیت بالایی برخوردار است و از 2 گیگ شروع و به 5 گیگ ختم می‌شود. حال با یکدیگر به بررسی برخی از مهم‌ترین کدهای سرویس‌دهی سیمکارت ترکسل می‌پردازیم.

روش فعال سازی سیم کارت ترکسل و برخی از کدهای مهم USSD:

ابتدا به منظور فعال‌سازی سیمکارت خود می‌بایست کلمه EVET را به سرشماره 2222 ارسال کنید.

ستاره 123 مربع (*123#) : مشاهده میزان اعتبار سیمکارت
ستاره 100 مربع (*100#) : مشاهده منوی اصلی خدمات ارائه شده توسط ترکسل
ستاره 159 مربع (*159#) : مشاهده میزان باقیمانده بسته
ستاره 711 مربع (*711#) : آگاهی از اینکه شماره، مربوط به کدام یک از شرکت‌هاست

همچنین می‌توانید برای ارتباط با خدمات مشترکین ترکسل از شماره 05325320000 استفاده کنید.

اپراتور همراه ودافون (Vodafone)

ودافون، دومین اپراتور موفق در کشور ترکیه است که مشترکان زیادی را به خود اختصاص داده است. اگر جزء مخاطبان فوتبال بوده باشید، قطعاً دوران طلایی منچستریونایتد به سرمربیگری فرگوسن را به خاطر دارید که در آن زمان برند ودافون، اسپانسر منچستریونایتد بود و بدین طریق توانست در سراسر جهان به شهرت برسد و امروزه پس از ترکسل، به یکی از بزرگ ترین ارائه دهندگان خدمات ارتباطی تبدیل شده است.

ودافون

خدمات ارائه شده توسط این شرکت فروشی است یعنی پس از خرید سیمکارت، به ازای هر بخشی از خدمات که بر روی گوشی شما فعال باشد، علاوه بر هزینه قبض و شارژ، باید هزینه‌ای مجزا پرداخت کنید. به همین دلیل است که سیمکارت های ودافون با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسد. در نتیجه سیمکارت‌هایی که فقط برای برقراری تماس مورد استفاده قرار می‌گیرند، نسبت به سایر سیمکارت‌ها قیمت پائین‌تری دارند.
اپراتور ودافون که یکی از اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه برای استفاده گردشگران و توریست‌های خارجی، سیمکارت 120 روزه را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، این در حالی است که اپراتور ترکسل، صرفاً به ارائه سیمکارت‌های 30 روزه به گردشگران پرداخته است به عبارتی مدت زمان فعال بودن سیمکارت‌های توریستی، مهم‌ترین تفاوت میان دو اپراتور برتر در کشور ترکیه است.
همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، هزینه سیمکارت در ترکیه ارزان نیست. به گونه‌ای که برای خرید یک سیمکارت اعتباری در ترکیه باید حدود 200 لیر هزینه پرداخت کرد؛ این در حالی‌ست که با این مبلغ می‌توان در ایران یک سیمکارت دائمی با کد و خط مناسب تهیه کرد. البته در کنار پرداخت 200 لیر برای یک سیمکارت در ترکیه می‌توان به 750 دقیقه مکالمه و 250 پیامک رایگان و 20 گیگ اینترنت اشاره کرد که تا حدودی مسأله گرانی را پوشش می‌دهد و از طریق می توانید هزینه های ماندن در ترکیه را کاهش داده و به خرید خانه در استانبول بپردازید.
یکی از جالب ترین نکات در مورد اپراتورهای ودافون، آن است که کارمندان آن اغلب به زبان انگلیسی مسلط بوده و می‌توانند شما را راهنمایی کنند. این قابلیت برای آن دسته از افرادی که به زبان ترکی مسلط نیستند، بزرگ ترین مزیت محسوب می‌شود. البته این سیمکارت ها امکان برقراری تماس با دیگر کشورها را ندارند و به محض خروج سیمکارت از کشور، به دلیل عدم سرویس‌دهی به مشترک، از دسترس خارج خواهد شد. حال با یکدیگر به بررسی برخی از مهم ترین کدهای سرویس دهی سیمکارت ودافون می‌پردازیم.

روش فعال سازی سیم کارت ودافون و برخی از کدهای مهم USSD:

ابتدا به منظور فعال‌سازی سیمکارت خود می‌بایست کلمه EVET را به سرشماره 2222 ارسال کنید.

ستاره 123 مربع (*123#) : مشاهده میزان اعتبار سیمکارت
ارسال کلمه OZET به سرشماره 7000 : مشاهده میزان باقیمانده بسته

همچنین می‌توانید برای ارتباط با خدمات مشترکین ودافون از شماره 05425420000 استفاده کنید.

اپراتور همراه ترک تلکام (Türk Telekom)

ترک تلکام پس از ترکسل و ودافون،به عنوان سومین و تقریباً کوچک‌ترین و ارزان‌ترین اپراتور در ترکیه است که در رابطه با خدمات مکالمه و اینترنت در برابر سایر رقبا، حرف برای گفتن دارد.

تورک تلکام

این اپراتور نیز همانند دو اپراتور قبلی، خدمات خاصی را به مشترکان خود ارائه می‌دهد. به عنوان مثال اگر 150 لیر هزینه کنید، می‌توانید از 750 دقیقه مکالمه رایگان و 10 گیگ اینترنت بهره‌مند شوید و اگر 200 لیر هزینه کنید، از 750 دقیقه مکالمه رایگان و 25 گیگ اینترنت بهره‌مند خواهید شد. این سیمکارت همانند سیمکارت ترکسل از قابلیت فعالسازی رومینگ برخوردار است. به همین دلیل می‌توان در خارج از خاک این کشور، از خدمات ارائه شده توسط ترک تلکام استفاده کرد. البته قبل از آن می‌بایست با مراجعه به دفاتر نمایندگی این اپراتور، هزینه فعالسازی رومینگ را پرداخت کرد. حال با یکدیگر به بررسی برخی از مهم‌ترین کدهای سرویس‌دهی سیمکارت ترک تلکام می‌پردازیم.

روش فعال سازی سیم کارت ترک تلکام و برخی از کدهای مهم USSD:

ابتدا به منظور فعال‌سازی سیمکارت خود می‌بایست یک پیامک خالی به سرشماره 5555 ارسال کنید. پس از دریافت پاسخ از شماره 2438 می‌بایست کلمه EVET را ارسال کنید.

ستاره 101 مربع (*101#) : مشاهده شماره تلفن
ستاره 122 مربع (*122#) : مشاهده جزئیات بسته مصرفی
ستاره 123 مربع (*123#) : مشاهده میزان اعتبار سیمکارت

متأسفانه این اپراتور، فهرست دقیقی از خدمات ارائه شده خود را معرفی نمی‌کند که گاه باعث سردرگمی مشترکین می‌شود. همین عامل یکی از ویژگی‌های منفی این اپراتور به حساب می‌آید.

در ترکیه اپراتورهای دیگری وجود دارند که عده معدودی از مردم ترکیه از آن استفاده می‌کنند اما به خاطر عدم محبوبیت، مورد استفاده گردشگران و توریست‌ها قرار نمی‌گیرد. این اپراتورها عبارتند از:

فنرسل (Fener Cell)
پی‌تی‌تی‌سل (Ptt Cell)
جی‌اس‌ام موبایل (GSM Mobile)
بیم‌سل (Bim Cell)
آوا (Avea)
این اپراتور کمتر شناخته شده در سال ۲۰۰۴ فعالیت خود را آغاز کرد که در ابتدا با اپراتور ترک تلکام و در حال حاضر با اپراتور ودافون همکاری می‌کند.

بهترین اپراتور تلفن همراه در ترکیه

هر یک از این سه اپراتور، جزء اپراتورهای مطرح در کشور ترکیه هستند و هر یک برای دیگری به عنوان رقیبی سرسخت قلمداد می‌شود. به همین دلیل است که تفاوت چندانی در ارائه خدمات و هزینه‌های آن‌ها وجود ندارد. البته این نکته را نباید از یاد برد که ترکسل، پوشش‌دهی بهتری نسبت به ودافون و ترک تلکام دارد.

اما اگر قرار نیست به مکان‌های خاص بروید، این قابلیت برایتان چندان مهم نخواهد بود. با وجود اینکه هر سه اپراتور قابل اطمینان بوده و شرکت Open Signal پوشش‌دهی آن‌ها را تأیید کرده است، اما انتخاب اکثر مردم ترکیه و ایرانیان، اپراتور ترکسل است. زیرا با توجه به هزینه خرید اولیه، قیمت بسته‌ها و پوشش‌دهی بهتر، بهترین انتخاب است. اما برخی دیگر اپراتور ترک تلکام را نسبت به هزینه پرداختی و خدمات دریافتی، بهتر می‌دانند و عده‌ای نیز که اولویتشان، استفاده از اینترنت همراه است. اپراتور ودافون را که دارای تعرفه‌های بهتر و سرعت بالاتری است، انتخاب می‌کنند. آنچه که در این میان باید به آن توجه کرد، نوع استفاده شما و خدمات مورد نیاز است که بهترین اپراتور را برایتان مشخص می‌کند.

سخن پایانی

ما در روتس کپیتال قصد داریم شما با اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه آشنا شده و خدمات و سرویس‌های ارائه شده توسط هر یک را مورد بررسی قرار دادیم. دانستیم که برای انتخاب بهترین اپراتور تلفن همراه، ابتدا می‌بایست نیازمان را از یک اپراتور شناسایی کرده و با توجه به خدمات ارائه شده توسط هر یک برحسب میزان هزینه پرداختی، بهترین اپراتور را انتخاب کنیم. البته این نکته را نباید فراموش کرد که بر اساس داده‌های ارائه شده توسط شرکت Open Signal، از بین سه اپراتور اصلی تلفن همراه در ترکیه (ترکسل، ودافون و ترک تلکام)، اپراتور ترکسل دارای بهترین پوشش‌دهی است.

سوالات متداول

بهترین اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه کدامند؟
تعداد اپراتورهای موجود در کشور ترکیه انگشت شمارند، اما ترکسل، ودافون و ترک تلکام سه اپراتور برتر این کشور محسوب می‌شوند که مشترکان بسیاری را به خود اختصاص داده‌اند.

ارزان‌ترین اپراتور تلفن همراه در ترکیه، کدام اپراتور است؟
از نظر پرداخت هزینه اولیه، ترک تلکام کوچک‌ترین و ارزان‌ترین اپراتور در کشور ترکیه است.

کدام یک از اپراتورهای ترکیه، در ایران هم خدمات خود را ارائه می‌دهند؟
اپراتورهای ترکسل و ترک تلکام خدمات رومینگ را ارائه داده و به ترتیب دارای بهترین پوشش‌دهی هستند. شما می‌توانید با پرداخت هزینه رومینگ قبل از خروج از خاک ترکیه، این سرویس را فعال کرده و از این خدمات در ایران استفاده کنید.

بهترین سیمکارت ارائه شده در ترکیه برای توریست‌ها و گردشگران کدام است؟
سیمکارت‌های اپراتور ودافون، به دلیل ارائه خدمات و بسته‌های اقتصادی مناسب برای توریست‌ها و گردشگران، جزء بهترین گزینه‌هاست.

4 thoughts on “اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه

 1. اگر سیم ترک تلکام بگیرم، اما ان را تا ۲ ماه در گوشی مگذاشته و اصلا فعال نکنم ، آیا مشکلی پیش خواهد آمد؟

 2. سلام
  من ترکیه بودم ترک سل گرفتم یادم رفت توی اپلیکیشن و سایتش عضو بشم.
  الان هر کار میکنم سیم کارت و گذاشتم روی گوشی ولی امرجنسی هست، چی کار باید بکنم ؟
  نه میشه کدی گرفت نه پیامک میره برای ترک سل نه هیچی.
  چه کنم ؟

  1. سلام علیرضا جان
   توجه داشته باشید سیم کارتی که با پاسپورت گرفته میشه ذاتا 3 ماه اعتبار داره چه در صورت نصب اپلیکیشن و عضویت سایت چه در صورت عدم نصب و عضویت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ